Blog

Wynagrodzenie ryczałtowe zdjęcie nr 2
02.03.2020

Wytrzymałość i stateczność budynków

W artykule znajdziesz:

Wytrzymałość i stateczność budynków

Wynagrodzenie ryczałtowe zdjęcie nr 3
Wytrzymałość i stateczność budynków

O wytrzymałości i stateczności budynków szkieletowych stanowi ich szkielet, tj. zespół konstrukcyjny prętów, dźwigający obciążenia i przenoszący je na dolną część budynku (cokół, fundament). Ściany w budynkach szkieletowych składają się z prętów należących do szkieletu (słupy, belki itp.) i z wypełnienia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wypełnienie spełnia rolę izolacji pomieszczeń od otaczającej przestrzeni lub od innych pomieszczeń, a częściowo rolę statyczną: zadanie statyczne wypełnienia polega na dźwiganiu ciężaru własnego między belkami nośnymi, a w ścianach zewnętrznych prócz tego na przenoszeniu sił poziomych (wiatru) na szkielet (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przy projektowaniu budynków szkieletowych już przy pierwszych szkicach należy mieć na uwadze, że powinny mieć one zapewnioną należytą stateczność, co polega na zachowaniu geometrycznej niezmienności statycznego układu przestrzennego oraz na odporności przeciwko wyboczeniu bądź zwichrzeniu zarówno poszczególnych elementów, jak i grup elementów.

Budynki szkieletowe można podzielić ze względu na charakter obudowania przestrzeni na: budynki halowe i budynki słupowe. Budynki halowe charakteryzują się rozległymi w planie i wysokimi wnętrzami, pozbawionymi o ile możności słupów. Budynki halowe są przeważnie jedno-kondygnacjowe (uprawnienia budowlane). Zdarza się jednak, że hale są wznoszone ponad budynkiem o konstrukcji słupowej lub murowanej. Budynki słupowe posiadają większe ilości slupów wewnętrznych; wnętrza tych budynków są przeważnie podzielone na pomieszczenia niezbyt wysokie i niewielkie.

Budynki słupowe mogą być zarówno jedno-, jak i wieloprzęsłowe. Koniecznym warunkiem stateczności hali o najczęściej spotykanym obrysiu prostopadłościennym lub jemu podobnym jest zachowanie sztywności wszystkich ścian i dachu w ich powierzchniach. Szereg poprzecznych ramownic bądź łuków, związanych między sobą sztywno odpowiednio umocowanymi belkami podłużnymi P, niekiedy jeszcze belkami R i S. Belki P, czasem i belki S, tworzą ze słupami drugi system ramownic, usztywniających budynek w kierunku podłużnym. Ramownice poprzeczne i podłużne powinny być odpowiednio obliczone na działanie sił poziomych (wiatru) (program egzamin ustny).

W większych ramownicach bywają prócz tego usztywniane skrajne frontowe i tylne pola dachu, ażeby poprzeczne belki dachu nie uległy działaniom sił poziomych, równoległych do kierunku podłużnego. Usztywnienie tych pól może być wykonane albo przez dodanie krzyżulców i utworzenie dzięki nim kratownic, albo przez sztywne odpowiednio przeliczone połączenie belek stropowych z poprzecznymi belkami ramowymi. Przy konstrukcji żelbetowej, stanowiącej monolit, dodatkowe stężenia krzyżulcami są zazwyczaj zbędne (opinie o programie).

Hale żelbetowe

Hale żelbetowe wykonywane są przeważnie w konstrukcji typu I lub podobnej. Na sztywnych słupach zamocowanych w fundamentach oparte są poprzeczne wiązary dachowe, najczęściej w taki sposób, ażeby można przyjąć w obliczeniu podpory wiązarów jako nieruchome przeguby. Słupy muszą być tak sztywne i mocne, ażeby przenosiły na fundament wszystkie siły poziome z dachu i ścian. Skrajne pola dachu usztywnione są podobnie jak w typie I.

Ten typ hal spotyka się przy konstrukcji stalowej. Słupy podpierają poprzeczne wiązary dachowe w ten sposób, że podpory wiązarów mogą być uważane za nieruchome przeguby; dolne końce słupów są oparte na fundamentach z lekkim zakotwieniem, przy czym podpory słupów są uważane również za nieruchome przeguby (segregator aktów prawnych).

Wiatr ze ścian podłużnych przekazywany jest za pośrednictwem słupów (jako belek na 2 podporach) u dołu na fundament, a u góry na podłużną pochyłą kratownicę w dachu pochyła kratownica z kolei przenosi obciążenia na pionowe kratownice ścian szczytowych, te ostatnie zaś przekazują obciążenie na fundamenty.

Wiatr ze ścian szczytowych przenosi się na fundamenty oraz na pochyłe kratownice skrajnych pól dachu, które z kolei oddają swe obciążenia na pionowe kratownice ścian podłużnych, te ostatnie zaś - na fundament. Ten typ hal spotyka się głównie w konstrukcji stalowej, niekiedy i w drewnianej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wynagrodzenie ryczałtowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wynagrodzenie ryczałtowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wynagrodzenie ryczałtowe zdjęcie nr 8 Wynagrodzenie ryczałtowe zdjęcie nr 9 Wynagrodzenie ryczałtowe zdjęcie nr 10
Wynagrodzenie ryczałtowe zdjęcie nr 11
Wynagrodzenie ryczałtowe zdjęcie nr 12 Wynagrodzenie ryczałtowe zdjęcie nr 13 Wynagrodzenie ryczałtowe zdjęcie nr 14
Wynagrodzenie ryczałtowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wynagrodzenie ryczałtowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wynagrodzenie ryczałtowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami