Blog

06.11.2021

Mieszanina cementu

W artykule znajdziesz:

Mieszanina cementu

Mieszanina cementu

Zaprawa o stosunku mieszaniny cementu i piasku 1 :3 i o niewielkiej porowatości spełnia wymagany warunek szczelności. Zaprawa nie powinna być zbyt sucha. Sucha zaprawa bowiem nie ma dostatecznej przyczepności do klinkieru. Przed wymurowaniem ściany z klinkieru powinien on być nawilżony wodą. Spoiny wsporne i pionowe powinny być całkowicie wypełnione. Staranne murowanie przyczyni się do polepszenia szczelności spoin. Na licu wewnętrznym muru należy spoiny tak dokładnie oczyścić, aby wyrównać samą spoinę oraz usunąć resztki zaprawy na krawędziach klinkieru (program uprawnienia budowlane na komputer).

Powierzchnia powinna być zupełnia gładka. Pojedyncze cegły lub warstwy cegieł nie powinny wystawać z lica ściany, w tych bowiem miejscach woda ma możność łatwego przenikania do muru. Użycie szczelnej zaprawy, staranne murowanie oraz wykonanie spoin są to warunki szczelności co najmniej tak samo istotne jak użycie szczelnego klinkieru. Dla zwiększenia wodoszczelności zaprawy można zastosować dodatki uszczelniające (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W celu zwiększenia wodoszczelności i uodpornienia na wpływy chemiczne można zewnętrzne powierzchnie spoin powlec asfaltem lub zastosować do murowania (szczególnie przy stopach fundamentowych budowli) zaprawę kwaso- odporną bitumiczną na gorąco o składzie: 1 jednostka ciężarowa asfaltu: 3 jednostki ciężarowe piasku kwarcowego (kwarcytowego). Przy wykonywaniu izolacji ścian należy powierzchnie ich zagruntować, aby uzyskać przed nałożeniem izolacji dobre połączenie izolacji bitumicznej z zaprawą bitumiczną (uprawnienia budowlane).

Sposób wykonania części budowli z materiałów wodoszczelnych różni się od wyżej opisanych sposobów powierzchniowego izolowania budowli. Szczelna struktura tych materiałów ma za zadanie przeszkodzić przenikaniu wody, która, jak wynika z doświadczenia, powoduje korozję betonu. Jednym z takich materiałów wodoszczelnych może być specjalnie wykonany beton. Beton wodoszczelny zaleca się stosować przede wszystkim tam, gdzie woda agresywna przenika do występujących rys i może zniszczyć konstrukcję budowlaną od wewnątrz (program egzamin ustny).

Wykonywanie części budowli

Dla lepszego zabezpieczenia części budowli znajdujących się w wodzie gruntowej należy wykonywać je z betonu wodoszczelnego. Zabezpieczenie budowli jedynie przez wykonanie jej z betonu wodoszczelnego, w przypadku gdy podlega ona stałemu działaniu szkodliwych związków zawartych w wodzie, nie jest wystarczające, ponieważ proces niszczenia warstw zewnętrznych trwa nieprzerwanie. Należy więc beton wodoszczelny zabezpieczyć na zewnątrz za pomocą jednego ze sposobów opisanych w rozdz. 15 i w pracy (opinie o programie).

W celu otrzymania betonów wodoszczelnych należy:
- dokonać odpowiedniego doboru spoiwa, np. cementów, które zawierają mniejszą ilość tlenku wapniowego, dzięki czemu działanie wyługowujące wody jest mniejsze;
- dodawać do spoiw dodatki uszczelniające;
- starannie dobierać kruszywo, w szczególności pod względem kształtu ziaren i składu granulometrycznego;
- właściwie dozować wodę, ewentualnie przy zastosowaniu dodatków służących do zmniejszenia wskaźnika wodno-cementowego;
- odpowiednio dozować składniki mieszanki;
- szczególnie starannie przygotowywać i zagęszczać beton przy użyciu wibratorów (wgłębnych) oraz stosować urządzenia do odpowietrzania betonu.

Podczas betonowania należy unikać przerw roboczych (segregator aktów prawnych). Natomiast celowy jest podział konstrukcji za pomocą szczelin dylatacyjnych, gdyż w ten sposób zmniejsza się możliwość powstawania pęknięć w dowolnych miejscach, co z kolei przyczynia się do lepszego zabezpieczenia betonu przed zniszczeniem. Wykonany beton powinien możliwie długo twardnieć na powietrzu i możliwie najpóźniej być poddany działaniu wody.

Zwykłe konstrukcje betonowe lub żelbetowe, w których nie występowałyby nawet drobne rysy włoskowate, w praktyce są bardzo trudne do zrealizowania. Przeważnie konstrukcje żelbetowe oblicza się według fazy II, a więc z góry zakładając, że w strefie rozciąganej takie rysy powstają (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami