Blog

04.03.2020

Wytrzymałość murów z kamienia łamanego

W artykule znajdziesz:

Wytrzymałość murów z kamienia łamanego

Wytrzymałość murów z kamienia łamanego

Wytrzymałość murów z kamienia łamanego jest zagadnieniem jeszcze bardziej skomplikowanym niż wytrzymałość murów ceglanych: wchodzą tu jeszcze nowe czynniki, jak rodzaj obróbki poszczególnych kamieni, ich wymiary, sposób ułożenia w murze, grubość muru itp.

Zwłaszcza ten ostatni czynnik ma duże znaczenie, ponieważ w murach cienkich - wobec niejednolitości przekroju - siły mogą się przekazywać ze znacznymi mimośrodami, a co za tym idzie - naprężenia i odkształcenia mogą być znacznie większe od obliczonych teoretycznie. Norma PN/B-183 ,,Mury z kamienia rodzimego (program uprawnienia budowlane na komputer). Obliczenia statyczne przyjmuje podstawowe naprężenia dopuszczalne na ściskanie, w których uwzględnione są rodzaje muru, wytrzymałość kamieni, rodzaje zapraw oraz grubości muru.

Tablica powyższa zestawiona jest przy założeniu dawkowania zapraw na objętość przy użyciu cementu znaku (marki) 250. Naprężenia przy działaniu siły ściskającej osiowej i mimośrodowej oblicza się jak dla murów ceglanych. Mur z kamienia łamanego jest bardzo rozpowszechniony w budowlach inżynierskich (filary, przepusty, mury oporowe). Dobrze nadaje się na fundamenty i ściany piwniczne budynków mieszkalnych murowanych i drewnianych oraz na fundamenty i ściany budowli gospodarczych wiejskich (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W budynkach mieszkalnych mur z kamienia łamanego miał bardzo duże zastosowanie w czasach dawniejszych. Szereg miast, miasteczek i zamków wzniesiono w średniowieczu całkowicie z kamienia łamanego (Kazimierz, Wiślica itd.). Obecnie zastosowanie kamienia łamanego do ścian budynków mieszkalnych jest ograniczone wskutek złych własności izolacyjnych kamienia oraz z tego powodu, że na ścianach zwłaszcza niedostatecznie grubych osadza się wewnątrz budynku wilgoć (uprawnienia budowlane).

To ostatnie zjawisko objaśnia się zarówno oziębieniem ściany, jako złego izolatora, jak również i tym, że kamień jest przeważnie mało higroskopijny, toteż przy oziębieniu ściany wilgoć skraplająca się nie zostaje wchłonięta do wewnątrz, lecz pozostaje na powierzchni. Stosunkowo najlepszymi kamieniami na ściany budynków mieszkalnych są u nas porowate i miękkie wapienie oraz porowate piaskowce. W miejscowościach, gdzie takie rodzaje kamienia są w pobliżu, jak np. w pow. częstochowskim, radomskowskim i pińczowskim, również i obecnie buduje się domy kamienne (program egzamin ustny).

Lekkie porowate kamienie

W krajach gdzie są lekkie porowate kamienie, np. tufy w Gruzji (o ciężarze objętościowym ok. 1,2 T/m3), stanowią one podstawowy materiał do budowy ścian. Niestety, tak odpowiednich kamieni dotąd w Polsce nie znaleziono. Gdyby ich pokłady odkryto, stanowiłoby to wielki krok naprzód w rozwoju budownictwa (opinie o programie).

Są to mury, których licowe powierzchnie wykonane są ze specjalnie przycinanych i dopasowanych kamieni, mających w licu kształt nieforemnych wieloboków. Na niewidoczne części muru używane są kamienie łamane, które powinny być możliwie dostosowane do kamieni licowych, by osiągnąć stateczność zespołu kamieni i wystarczającą wytrzymałość muru. Spoiny w murach cyklopowych nie mają kierunków poziomych i pionowych, lecz przypominają swoim wyglądem siatkę pajęczą, co daje specjalny efekt ciężkiej, masywnej budowli (promocja 3 w 1).

Mury cyklopowe znane były już w starożytnym Rzymie i Grecji, obecnie stosowane są w budowlach znajdujących się w miejscowo. Mur cyklopowy ściach górskich, gdyż ze wszystkich murów najbardziej swym charakterem harmonizują z otoczeniem gór. Między innymi wzniesione przed wojną budynki na Kasprowym Wierchu (hotel, restauracja i obserwatorium) i na Kalatówkach (hotel) z daleka wyróżniają się swymi cyklopowymi murami.

Są to mury, które w licu mają dopasowane kamienie w kształcie prostokątów, czasem trapezów, o różnej wysokości i długości, ułożone poziomo, lecz bez zachowania ciągłości spoin wspornych. Kamienie te otrzymuje się zazwyczaj za pomocą ociosywania do prawidłowego lica odpadów przy produkcji płyt, ciosów i innych wyrobów kamiennych (promocja 3 w 1).

Aby te odpady jak najlepiej wykorzystać, uzyskuje się kamienie o dość różnorodnych wymiarach poziomych i pionowych. W szczególnych przypadkach kamienie licowe muru mozaikowego mogą być uzyskiwane przez bezpośrednią obróbkę kamieni łamanych warstwowych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami