Blog

Rozliczanie czasu praktyki zawodowej zdjęcie nr 2
23.05.2022

Wytrzymałość na rozciąganie sklejek

W artykule znajdziesz:

Rozliczanie czasu praktyki zawodowej zdjęcie nr 3
Wytrzymałość na rozciąganie sklejek

Ostatnio produkowane płyty faliste ze specjalnego papieru nasyconego żywicą fenolową stanowią interesujący przykład zastosowania tworzyw sztucznych do robót zewnętrznych. Dziesięcio- warstwowy laminat papierowy sprasowuje się ze sklejką jodłową o grubości 6 mm i rdzeniem o grubości 37 mm (program uprawnienia budowlane na komputer). Do wierzchniej warstwy dodaje się przy produkcji ochronny wypełniacz i maluje ją farbą olejną. Spoiny między płytami wypełnia się elastyczną uszczelką z neoprenu, przyklejoną w fabryce do krawędzi płyty. Nasiąkliwość wodą takich płyt wynosi zaledwie 0,4% po 24 godz. Wytrzymałość na rozciąganie sklejek zwiększa się od 1300 do 1430 kG/cm3, a współczynnik sprężystości - od 1,78* 10° do 2,32 • 10″. Z danych tych wynika, że sztywność płyt ulega zmniejszeniu, co z punktu widzenia produkcji należy uznać za objaw korzystny. Poza tym należy podkreślić inne korzystne momenty, jak zwiększoną wytrzymałość i łatwość odprowadzania wody dzięki falistości powierzchni (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Postęp w dziedzinie wytwarzania klejów syntetycznych umożliwił produkcję sklejek do robót zewnętrznych, tworzyw warstwowych z drewna oraz drewna utwardzonego. Do produkcji sklejek używano dawniej klejów zwierzęcych, kazeiny, albuminy i soi. Obecnie powstał problem otrzymania klejów o większej wytrzymałości niż dotychczas. Badania wykazały możliwość użycia tworzyw sztucznych zamiast klejów stosowanych dawniej; okazało się przy tym, że kleje syntetyczne mogą być stosowane samodzielnie jak również w połączeniu ze znanymi już klejami (uprawnienia budowlane).

Żywice syntetyczne są nierozpuszczalne w wodzie, a przenikanie wilgoci nie wywiera wpływu na ich wytrzymałość. Większość klejów, z wyjątkiem emulsji poliwinylowych, może przez szereg lat wytrzymywać naprężenia wywołane zmiennymi warunkami atmosferycznymi, począwszy od najmniejszego aż do najwyższego stopnia wilgotności (program egzamin ustny).

Drewno naturalne

Próby przeprowadzone w USA, mające na celu zbadanie wytrzymałości klejów poddanych działaniu przenikania wilgoci, wykazały, że gnicie drewna rozpoczyna się wcześniej, nim wystąpią oznaki rozkładu żywicy syntetycznej w klejonych spoinach. Wraz z wprowadzeniem żywic syntetycznych powstały nowe możliwości stosowania konstrukcji drewnianych do robót zewnętrznych przy znacznej oszczędności materiału. Konstrukcje drewniane, w których zastosowano kleje kazeinowe, zachowały się od roku 1920 aż do dnia dzisiejszego w dobrym stanie. Należy przypuszczać, że żywice syntetyczne dadzą w najgorszym przypadku równie dobre wyniki (opinie o programie).

W czasie II wojny światowej dał się odczuć brak surowców potrzebnych do produkcji klejów tradycyjnych, co stało się nowym bodźcem do zastosowania klejów syntetycznych. Kleje z żywic syntetycznych, przewyższające swymi własnościami kleje tradycyjne, zaczęły wypierać te ostatnie coraz bardziej. Główną korzyść stanowiła poprawa niektórych własności konstrukcyjnych drewna i możliwość użycia go do robót zewnętrznych. Sklejka jest znacznie wytrzymalsza niż drewno naturalne, gdyż główne wady, którymi są pęcznienie i skurcz, występują pod kątem prostym do włókien i można zapobiec ich skutkom przez układanie laminatów w ten sposób, aby włókna jednej warstwy były ułożone pod kątem prostym do włókien drugiej warstwy i tak na przemian (segregator aktów prawnych).

Osiąga się w ten sposób większą wytrzymałość i trwałość sklejki, ponieważ zostaje wykorzystana do maksimum odporność mechaniczna wynikająca z włóknistej struktury drewna, co ulega dalszej poprawie przez zastosowanie odpowiednich klejów. Dalszą korzyść stanowi to, że klejona powierzchnia drewna nie musi być gładka i nie wymaga wykończenia, tym bardziej, że niektóre kleje dają lepsze wyniki w przypadku powierzchni szorstkiej. Wybór klejów zależy od zamierzonego zastosowania, a odnośne dane można otrzymać od producentów  (promocja 3 w 1). Porównując ceny różnych klejów należy pamiętać o tym, że koszt klejów rzadko przekracza 1% wartości gotowego wyrobu.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Rozliczanie czasu praktyki zawodowej zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Rozliczanie czasu praktyki zawodowej zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Rozliczanie czasu praktyki zawodowej zdjęcie nr 8 Rozliczanie czasu praktyki zawodowej zdjęcie nr 9 Rozliczanie czasu praktyki zawodowej zdjęcie nr 10
Rozliczanie czasu praktyki zawodowej zdjęcie nr 11
Rozliczanie czasu praktyki zawodowej zdjęcie nr 12 Rozliczanie czasu praktyki zawodowej zdjęcie nr 13 Rozliczanie czasu praktyki zawodowej zdjęcie nr 14
Rozliczanie czasu praktyki zawodowej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rozliczanie czasu praktyki zawodowej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rozliczanie czasu praktyki zawodowej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami