Blog

28.05.2022

Wytrzymałość na uderzenie

W artykule znajdziesz:

Wytrzymałość na uderzenie

W próbce obciążonej mimośrodowo istnieją elementy obciążone poniżej poziomu maksymalnego naprężenia, może ona przeto przenieść większą liczbę cykli obciążeń niż próbka równomiernie obciążona do poziomu tego samego maksymalnego naprężenia. Zaobserwowano tu 17%> wzrost [5.92], gdy mimośród wynosił 25 mm w stosunku do krawędzi 150 mm. Można też zauważyć, że zachowanie betonu przy obciążeniu zmęczeniowym nie jest podobne do zachowania przy obciążeniu uderzeniowym, choć oczywiście w praktyce oba mogą pojawiać się równocześnie. Zniszczenie przy obciążeniu zmęczeniowym pojawia się przy wytrzymałościach leżących poniżej statycznej wytrzymałości na ściskanie, podczas gdy przy obciążeniu uderzeniowym wytrzymałość statyczna nie ulega pogorszeniu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Chociaż książka ta nie zajmuje się zachowaniem zmęczeniowym żelbetu lub betonu sprężonego, należy zauważyć, że rysy zmęczeniowe w betonie podwyższają naprężenia, powiększając przez to wrażliwość stali na zniszczenie zmęczeniowe, jeśli naprężenie w niej przekracza krytyczną wartość naprężenia zmęczeniowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wytrzymałość na uderzenie ma znaczenie głównie przy wbijaniu pali i w fundamentach pod maszyny, gdy występuje obciążenie w postaci impulsów siły, jak również przy uderzeniach przypadkowych. np. w czasie manipulacji z elementami prefabrykowanymi. Szerokie badania wytrzymałości na uderzenie betonu zostały wykonane przez Greena [5.99], jako podstawowe kryterium rozpatrywał on zdolność elementu do wytrzymywania powtarzalnych uderzeń i pochłaniania energii (uprawnienia budowlane). W szczególności badał on liczbę uderzeń, jaką może przenieść beton przed osiągnięciem stanu rozsegregowania, uważając ten stan jako stan ostatecznego zniszczenia.

Wytrzymałość próbki

Badania na uderzenie, jeśli są wykonywane za pomocą stosunkowo małego młota (o średnicy 25 mm) prowadzą do większego rozrzutu rezultatów niż badania statycznej wytrzymałości betonu na ściskanie. Wynika to z faktu, że przy normowych badaniach na ściskanie, na skutek zjawiska pełzania, możliwa jest redystrybucja naprężeń i pewne odciążenie słabej strefy próbki, gdzie występują wysokie naprężenia, podczas gdy w czasie badań na uderzenie, wskutek bardzo krótkiego czasu odkształcania, nie jest możliwa żadna redystrybucja naprężeń. Stąd lokalne osłabienie i wady mają wówczas większy wpływ na wytrzymałość próbki (program egzamin ustny).

Green podaje, że na ogół im większa jest statyczna wytrzymałość na ściskanie, tym niższa pochłaniana energia uderzenia przed powstawaniem rys, lecz wytrzymałość na uderzenie betonu wzrasta wraz z jego wytrzymałością na ściskanie, a stąd i z wiekiem, szybciej niż ta wytrzymałość (opinie o programie). Zależność ta jest różna dla różnych rodzajów kruszywa i warunków przechowywania betonu. Przy tej samej wytrzymałości na ściskanie wytrzymałość na uderzenie jest wyższa dla kruszywa bardziej kanciastego i szorstkiego. Potwierdza to przypuszczenie [5.100], że wytrzymałość na uderzenie jest ściślej związana z jego wytrzymałością na rozciąganie niż z wytrzymałością na ściskanie (segregator aktów prawnych).

Zależność między wytrzymałością na ściskanie i liczbą uderzeń aż do „rozsegregowania” (no-rebound) dla betonów wykonanych z różnych kruszyw i cementu rodzaju I, przechowywanych w wodzie wykonany na kruszywie żwirowym ma niższą wytrzymałość na uderzenie, gdyż zniszczenie występuje wskutek niedostatecznej przyczepności między zaprawą a kruszywem. Z drugiej strony, gdy powierzchnia kruszywa jest szorstka, beton może osiągnąć pełną wytrzymałość określoną przez większość ziaren kruszywa w okolicach zniszczenia. Szerokie badania wytrzymałości na uderzenie betonów o różnych właściwościach prowadzili Hughes i Gregory. Wpływ kruszywa drobnego nie został określony w sposób dostateczny, lecz stosowanie drobnego piasku zwykle prowadzi do nieco niższej wytrzymałości na uderzenie (promocja 3 w 1). Stąd, jak to już stwierdzono, wytrzymałość na ściskanie bez podania warunków przechowywania nie daje zadowalających wskazówek odnośnie wytrzymałości na uderzenie.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami