Blog

22.07.2020

Wytrzymałość ścian murowanych

W artykule znajdziesz:

Wytrzymałość ścian murowanych

Wytrzymałość ścian murowanych

Wytrzymałość ścian murowanych na sucho jest wyższa od wytrzymałości ścian wykonywanych w sposób tradycyjny (przy użyciu zaprawy). Wynika to z bardziej równomiernego - niż w ścianie tradycyjnej - przekazywania obciążenia z bloku na blok i w związku z tym charakteru jego pracy (program uprawnienia budowlane na komputer). Wyniki badań ścian o wymiarach 0,25×1,00×3,00 m, cytowane przez Gemmela, wskazują, że wytrzymałość R’m,s tych ścian wykonanych na sucho była o 30% wyższa od ścian tradycyjnych. Dla ścian tradycyjnych R’m,s szacuje się na ok. 0,5 R^, natomiast dla ścian wykonywanych na sucho - 0,7 Kjjja Wpływu obecności kleju w spoinach na wartość R’m,s nie zauważono, wystąpił on natomiast wyraźnie w pomiarach wartości modułu sprężystości ścian (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Metoda murowania na sucho ścian z bloczków gazobetonowych jest rozpowszechniana w krajach skandynawskich bardzo szeroko. Poza większą wytrzymałością, ściany takie charakteryzują się również i korzystniejszymi cechami cieplno-wilgotnościowymi, a wykonywanie ich w warunkach zimowych nie wymaga żadnych dodatkowych zabezpieczeń.
Podstawowym warunkiem jest tu jednak dokładność wymiarów bloczków (uprawnienia budowlane).
Ściany z licówką ceramiczną. Ściany z pustaków lub bloczków z betonu o malej mrozoodporności wykonywać można z licówką ceramiczną, zabezpieczającą wewnętrzną część ściany przed wpływem czynników atmosferycznych i współpracującą jednocześnie w przenoszeniu obciążeń. Współpracę licówki ceramicznej z pustakami żużlobetonowymi i wytrzymałość takich ścian badali Dimitriew i Milonow.

Smukłość ściany (sztywność na zginanie) oblicza się sprowadzając oba materiały do jednolitego przekroju zastępczego, odpowiednio do odkształcalności i powierzchni przekroju obu warstw. Wpływ smukłości na nośność ściany oblicza się analogicznie jak dla ścian betonowych innego typu (program egzamin ustny).
Rodzaje i charakter pracy ścian. Z uwagi na sposób wykonania i wynikający stąd charakter pracy, ściany z prefabrykatów wielkowymiarowych dzielimy na dwie grupy:
- ściany z prefabrykatów o wysokości mniejszej niż wysokość kondygnacji, nazywane zwykle ścianami wielkoblokowymi oraz
- ściany z prefabrykatów o wysokości równej wysokości kondygnacji, nazywane w nomenklaturze międzynarodowej ścianami wielkopłytowymi1).
Ściany wielkoblokowe, złożone z kilku warstw bloków na wysokości kondygnacji, stanowią rodzaj konstrukcji pośredni między konstrukcjami murowymi i monolitycznymi (opinie o programie).

Ściany wielkopłytowe

Ze wzrostem wysokości prefabrykatu i zmniejszeniem się liczby spoin wspornych na wysokości kondygnacji - maleje wpływ zaprawy na wytrzymałość ściany. Obecność nielicznych spoin obniża wprawdzie nośność takiej ściany w stosunku do ściany monolitycznej, wytrzymałość zaprawy pozostaje już jednak praktycznie bez wpływu. Rysy pionowe powstają przy stosunkowo dużych naprężeniach, rzędu 0,8-0,95 Rm, s (zależnie od kształtu bloku; niższa wartość naprężeń at,r występuje przy blokach długich i stosunkowo niskich), a charakter pracy elementu pod obciążeniem pionowym jest bliski już konstrukcjom monolitycznym (segregator aktów prawnych).

W Rosji przyjęto za ściany wielkoblokowe uważać ściany z bloków o wysokości co najmniej 50 cm. Wobec tego, że wpływ wytrzymałości zaprawy na nośność ściany może być pominięty, wzór ogólny Oniszczyka na wytrzymałość ściany. Jak stwierdzono jednak w badaniach kontrolnych, wartości Rm,s są na ogół niższe od wyników doświadczeń. Kwestionowana jest również zależność wyrażona tym wzorem, że - podobnie jak w przypadku murów z małych bloczków - również i w murach wielkoblokowych występuje ze wzrostem wytrzymałości bloku spadek jego udziału w wytrzymałości muru.
W związku z tym w nowych opracowaniach podawane są na ogół wzory na Rm, s o innej budowie niż.

Ściany wielkopłytowe z prefabrykatów sięgających na całą wyr sokość kondygnacji stanowią już w istocie rzeczy jednolitą konstrukcję betonową (promocja 3 w 1). Obecność zaprawy u podstawy prefabrykatów nie ma wpływu na nośność ściany, w związku z czym za wytrzymałość ściany przyjmujemy wytrzymałość prefabrykatów, z których ściana została wykonana.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami