Blog
Wytwarzanie cementu
W artykule znajdziesz:
Wytwarzanie cementu
Pomyślny przebieg wytwarzania cementu, a więc techniczno-ekonomiczna skuteczność całego procesu technologicznego, uwarunkowana jest stopniem rozpoznania złoża surowców (program uprawnienia budowlane na komputer). Rozpoznanie to musi być wszechstronne i dokładne. Dotyczyć musi zarówno ilości surowca, jego składu chemicznego, fizykochemicznych właściwości skał, a także stratygrafii (a więc przebiegu) pokładów, ich miąższości i zaburzeń (uskoki, zjawiska krasowe). Ważne jest również rozeznanie hydrogeologiczne rejonu eksploatacji.
Skład chemiczny gliny decyduje o wartościach podstawowych modułów mieszanki surowcowej i klinkieru, a także w znacznej mierze wpływa na dobór ilości CaCOs wprowadzonego do mieszanki surowcowej. W rozdziałach dotyczących termicznej obróbki mieszanki surowcowej omówiony będzie także wpływ składu chemicznego domieszki ilastej (modułów krzemianowego i glinowego) na spiekalność mieszanki.
Skład chemiczny domieszki ilastej jest wyznaczony przez naturę, czyli wiąże się z geologicznym pochodzeniem złoża (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Skład ten może być w pewnej mierze korygowany materiałami obcymi, specjalnie do tego celu sprowadzanymi, ale w zasadzie każde złoże surowca określonego pochodzenia geologicznego ma własną charakterystykę chemiczną.
Fakt ten jest przyczyną tego, że cementy produkowane przez zakłady pracujące na złożach o różnym pochodzeniu geologicznym mają swoje własne, specyficzne charakterystyki chemiczne wyrażone przez różne wartości ich modułów i nieraz znaczne różnice w składzie fazowym. W wyniku tego cementy różnego pochodzenia wykazują także wyraźne różnice swych właściwości użytkowych, ale różnice te muszą się mieścić w granicach wyznaczonych przez normy (uprawnienia budowlane). Wspomniane różnice uwarunkowane pochodzeniem geologicznym złóż można wyraźnie prześledzić na przykładzie złóż surowcowych eksploatowanych przez polski przemysł cementowy.
Surowce przemysłu cementowego eksploatowane ze złóż o różnym pochodzeniu geologicznym różnią się między sobą nie tylko pod względem składu chemicznego swej części ilastej (program egzamin ustny).
Wyczerpywanie się surowców
Pochodzenie i przeszłość geologiczna każdej skały wpływa w sposób wyraźny na jej teksturę i takie właściwości fizykochemiczne, jak naturalna dyspersja, twardość, kruchość. Stąd też zdarza się niejednokrotnie, że mieszanki surowcowe o identycznym bądź prawie identycznym składzie chemicznym, ale spodządzone z materiałów o różnym pochodzeniu geologicznym, wymagają różnego podejścia do techniki ich eksploatacji i rozdrabniania, a także zachowują się odmiennie i dają różne wyniki przy ich obróbce cieplnej.
Wystarczy tu uzmysłowić sobie różnice między twardym, krystalicznym wapieniem dewońskim i miękką, z natury wysoce zdyspergowaną kredą (opinie o programie). Krzemionka wprowadzona do mieszanki surowcowej może być w całości elementem budowy minerałów ilastych, ale nierzadko część tego tlenku niezbędnego do syntezy klinkieru trafia do mieszanki w postaci piasku kwarcowego. Nietrudno pojąć, że takie zasadnicze różnice dotyczące postaci krzemionki mają znaczny wpływ zarówno na operację mielenia surowca, jak i na proces syntezy klinkieru w temperaturze spiekania. Uzasadniony jest więc postulat, aby dokumentacja geologiczna złoża obejmowała nie tylko chemiczne rozeznanie surowca, ale także jego charakterystykę mineralogiczną, z podaniem właściwości fizykomechanicznych poszczególnych składników przyszłej mieszanki surowcowej (segregator aktów prawnych).
Problem wyczerpywania się surowców węglanowych odpowiednich do produkcji cementu portlandzkiego dotyczy nie tylko tych rzadkich przykładów złóż, którym natura nadała w całej ich masie skład chemiczny umożliwiający syntezę klinkieru bezpośrednio z materiału urabianego, bez kłopotliwego zestawiania mieszanki z poszczególnych partii złoża.
W ostatnim 30-leciu rozwój przemysłu cementowego na całym świecie był tak szybki, że obecnie coraz trudniej jest znaleźć taki zespół występujących obok siebie surowców naturalnych, które umożliwiłyby zestawienie mieszanki bez dowozu materiałów obcych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32