Blog
Wytyczanie punktów szczegółowych łuków kołowych
W artykule znajdziesz:
Wytyczanie punktów szczegółowych łuków kołowych
Łuki kołowe wytycza się zgodnie z projektem pomiędzy uprzednio wytyczonymi n gruncie dwoma przecinającymi się kierunkami AU i U H. do których luk jest styczne. Na tych kierunkach wyznaczone muszą być punkty P i K. stanowiące początek i koniec luku i będące jego punktami styczności do prostych A Ił’ i Il i Punkty K i P znajduje się odmierzając odszukane w specjalnych tablicach do tyczeni łuków ich odległości od punktu Ił’. WK = II P (program uprawnienia budowlane na komputer).
Punkty pośrednie. wytycza się podobnie jak obrys budowli metodą ortogonalną za pomocą węgielnicy. taśmy i ruletki. Polożenie punktów szczegółowych lokalizuje się względem stycznych luku (wytycza się go równocześnie z dwóch stron), przyjmując odcinki PH i KW jako linie pomiarowi.
Po ustaleniu, w jakich odległościach od siebie mają być położone sąsiednie punkty szczegółowe luku odnajduje się w tablicach do tyczenia luków (np. tablice Lipińskiego) wartości odcinków określających położenie punktów itd. względem odcinka PU’. Następnie taśma stalową odmierza się wartości odcinków itd. na prostej PU . na końcu każdego z tych odcinków wytycza się węgielnicą prostopadle do prostej PU . na których odmierza się wartości. Punkty te stabilizuje się palikami. Elementarne pomiary wysokościowe na budowie sprowadzają się do wyznaczania danych wysokości w określonych punktach oraz do wytyczania linii (odcinków) rvłożonych w poziomie lub w zadanych spadkach. Przyrządy używane do pomiarów wysokościowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Proste i nie wymagające dużej dokładności pomiary wysokościowe można wykonywać za pomocą poziomnicy (libeli). krzyży niwelacyjnych oraz niwelatorów wodnych. Bardziej dokładne pomiary wysokościowe wymagają użycia niwelatora -helowego lub samopoziomująccgo i lat niwelacyjnych. Poziomnica budowlami (libcla) jest to rurka szklana wypełniona cieczą, z pęcherzykiem powietrza wewnątrz, przymocowana do drewnianej beleczkr lub do metalowego li- uału. Położenie pęcherzyka w punkcie środkowym rurki oznacza, że jej oś i podstawa poziome.
Krzyże niwelacyjne
Krzyże niwelacyjne są to drewniane szablony, składające się z dwóch zbitych ze sobą prostopadle desek (uprawnienia budowlane). Wysokość krzyża wynosi I m. Składa się z dwóch szklanych rurek, połączonych wężem gumowym wypełnionych wodą. Na ściankach rurek znajduje się podziałka z zerem u spodu.
Instrument geodezyjny, składający się z części dolnej z trzech śrub nastawniczych oraz z części górnej w postaci lunety i libeli rurkowe; Libcla jest umieszczona na lunecie. Zazwyczaj niwelator ma tak śrubą, która służy (przy uprzednio zrektyfikowanym instrumencie) do osi celowej lunety (program egzamin ustny).
Śruba elewacyjna porusza lunetę łącznie z libelą, położenia względem siebie. Ustawiając za pomocą śruby elewacyj do położenia poziomego, uzyskuje się równocześnie poziome położenie lunety (jeżeli przedtem doprowadzono oś celową C do położenia równo- os L libeli).
Niwelatora znajduje się tzw. krzyż nitek, umieszczony w płaszczyźnie do osi podłużnej (osi celowej) lunety. Pozioma nitka krzyża służy jako do robienia odczytów na macie niwelacyjnej, obserwowanej przez lunetę. Ustawia się na statywie poziomujące są współcześnie najbardziej nowoczesnymi instrumentami do pomiarów wysokościowych (opinie o programie).
Ich zaletą jest to, że poziomowanie osi celowej dokonuje się automatycznie, ponadto instrument nie wymaga rektyfikacji. samopoziomujący skonstruowany jest podobnie jak rodowy, z tą różnicą, że zamiast libeli rurkowej (która służyła do poziomego osi celowej lunety) ma wewnątrz lunety tzw. kompensator (segregator aktów prawnych).
Urządzenie optyczne, które przy dowolnym położeniu lunety samoczynnie do tego, że odczyt obserwowany na łacie odpowiada położeniu osi celowej poziomowania całego instrumentu służy mała libela pudełkowa, niwelatora samopoziomującego znacznie przyspiesza pracę. Łata drewniana długości od 2,5 do 5 m, o przekroju prostym 10 x 3 cm. Na jednej z płaszczyzn laty jest naniesiona podziałka, wycechowana r acwudnością do 1 cm i namalowana farbą olejną w postaci czarno-białych pasków na łacie robi się z dokładnością do 1 mm. szacująo-milimetry „na oko”. Zero ki jest na dole laty. Jej obraz obserwowany przez lunetę jest odwrócony (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32