Blog

Wilgotność powietrzna w hali zdjęcie nr 2
30.05.2018

Wytyczenie fundamentów budowlanych

W artykule znajdziesz:

Wytyczenie fundamentów budowlanych

 
Wilgotność powietrzna w hali zdjęcie nr 3
Wytyczenie fundamentów budowlanych

Wszystkie prace fundamentowe powinny być wykonane zgodnie z założeniami projektowymi i to dopiero po odbiorze przez inspektorat podłoża gruntowego, czyli tak zwanym formalnym stwierdzeniu jego przygotowania i przydatności do prowadzenia robót betonowych (uprawnienia budowlane). Fakt ten musi być potwierdzony wpisem w dzienniku budowy. Zalecenie to dotyczy szczególnie podpiwniczonych budynków lub wymagających zastosowania drenażu. Wtedy stopy i ławy najlepiej zrobić w tradycyjny sposób, oznacza to tak zwane deskowanie (dawniej szalunek). Jednak w budynkach, które nie są podpiwniczone i na gruntach przepuszczalnych zwykle bardziej opłaca się wykonać fundamenty płytkie oszczędnościowe – tylko 50 cm poniżej poziomu terenu. Wytyczenie fundamentów jest to pierwsza czynność, która polega na wyznaczeniu w terenie i trwałym oznakowaniu wszystkich osi geometrycznych i charakterystycznych punktów budynku projektowanego (program uprawnienia budowlane na komputer).

 

Przy budowie jednorodzinnego domku zwykle wykonuje się tak zwane ławy drutowe. Oznacza to, że w odległości minimum 50 cm poza krawędziami skarp przyszłych wykopów wbija się paliki, przybija do nich wypoziomowane deski, a następnie wyznacza osie za pomocą mocno napiętego stalowego drutu. Bardzo istotne przy tym jest fakt, że nie wolno używać sznurka lub żyłki. Ławy drutowe dają możliwość precyzyjnego odmierzenia i kontroli wszystkich wymiarów na płaszczyźnie. Jednak do określenia wysokości na przykład posadowienia, potrzebny jeszcze jest tak zwany reper – trwale oznakowany punkt odniesienia, od którego będą odmierzane wszystkie wymiary wysokościowe. Musi znajdować się poza obrębem prowadzonych robót, w miejscu nienarażonym na osiadanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Do tego celu wykorzystuje się np. sąsiadujące budynki murowane, słupy elektryczne czy włazy studzienek kanalizacyjnych, czyli punkty stałe, które łatwo powiązać z terenową osnową geodezyjną. Jak widać położenie fundamentów to nie proste zadanie i wymaga odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności. Dlatego też muszą je wykonywać specjaliści z odpowiednią wiedzą.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Wilgotność powietrzna w hali zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Wilgotność powietrzna w hali zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Wilgotność powietrzna w hali zdjęcie nr 8 Wilgotność powietrzna w hali zdjęcie nr 9 Wilgotność powietrzna w hali zdjęcie nr 10
Wilgotność powietrzna w hali zdjęcie nr 11
Wilgotność powietrzna w hali zdjęcie nr 12 Wilgotność powietrzna w hali zdjęcie nr 13 Wilgotność powietrzna w hali zdjęcie nr 14
Wilgotność powietrzna w hali zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wilgotność powietrzna w hali zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wilgotność powietrzna w hali zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami