Blog
Taśmy z mas plastycznych
W artykule znajdziesz:
Taśmy z mas plastycznych
Taśmy z mas plastycznych, jak wykazały doświadczenia przeprowadzone z taśmami Zurich w roku 1956, znacznie przewyższają używane do tych samych celów wkładki z blachy miedzianej. Wkładki metalowe sprawiają wiele trudności przy łączeniu poszczególnych elementów, gdyż są zbyt sztywne w miejscach, w których zbiega się kilka szczelin, lub w przejściach z jednej płaszczyzny w drugą ulegają łatwo uszkodzeniom, zwłaszcza gdy zdylatowane elementy konstrukcji wykazują znaczne wzajemne przesunięcia zarówno podłużne, jak i poprzeczne (program uprawnienia budowlane na komputer).
Nawet lekkie obluzowanie blachy w betonie staje się przyczyną nieszczelności szczeliny dylatacyjnej, ponieważ woda przedostaje się na drugą stronę konstrukcji pomiędzy betonem a blachą, omijając tę ostatnią. Wszystkich tych wad nie posiada taśma z masy plastycznej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dzięki żeberkom (zgrubieniom) na powierzchni taśmy (rys. 58-la, b) uzyskuje się nie tylko lepsze jej zakotwienie w betonie, ale również długość drogi, jaką przebywa woda w miejscu styku taśmy z betonem, znacznie się zwiększa, dzięki czemu możliwość powstania nieszczelności maleje. Dzięki uformowaniu środkowego odcinka taśmy w kształcie odwróconej litery U oraz znacznej wydłużalności i sprężystej odkształcalności materiału taśma może ulegać znacznym odkształceniom przy równoczesnym przenoszeniu dość dużych naprężeń, które nie powodują ani jej zniszczenia, ani powstania nieszczelności szczeliny.
Aby wgłębienie w miejscu wygięcia taśmy w kształcie litery U nie zostało wypełnione betonem i aby w ten sposób umożliwione było odkształcenie taśmy wkłada się w nie o odpowiednim przekroju wkładkę z miękkiej gumy może to być guma porowata. Jeśli szczelinę wypełnia się przekładką z miękkiego materiału, np. z płyty spilśnionej, to może ona zastąpić wkładkę gumową (uprawnienia budowlane).
Dopasowanie taśmy do przebiegu szczeliny dylatacyjnej jest bardzo łatwe, ponieważ można ją spawać na gorąco nawet przy zastosowaniu noża ogrzanego do temperatury ok. 150°C, który wkłada się pomiędzy dwa końce łączonej taśmy i po ich rozgrzaniu wyjmuje, a końce dociska do siebie. Połączenie takie jest prawie tak samo wytrzymałe jak taśma w dowolnym miejscu. W ten sposób mogą być wykonywane z taśmy kształtki np. na skrzyżowaniu szczelin.
Taśmy produkowane za granicą
Kształtki takie są również wykonywane przez producentów taśm i łączone z taśmami prostymi na budowie (program egzamin ustny).
a) w miejscu szczelin znajdujących się na płaszczyznach przecinających się pod kątem prostym, b) na skrzyżowaniu szczelin przed zabetonowaniem, c) na skrzyżowaniu szczelin po częściowym zabetonowaniu. W celu zapewnienia taśmie właściwego położenia przymocowuje się jej brzegi do zbrojenia, a przy betonowaniu pierwszego elementu taśma jest ponadto w środku szerokości przytrzymywana deskowaniem. Taśma typu „Expandite“, umocowana do krążyn i przeznaczona do uszczelnienia szczelin dylatacyjnych rurociągów żelbetowych (opinie o programie).
Taśmy produkowane za granicą, wprawdzie spełniają swoją rolę, lecz kształty ich na ogół nie są w sposób dostateczny przystosowane do warunków pracy. Taśma „Sika-Fugenband“ ma najbardziej racjonalny przekrój.
Taśma najcięższego typu o racjonalnym kształcie przekroju powinna składać się z następujących części (segregator aktów prawnych).
Części bocznych o szerokości po ok. 13 cm o stałej grubości 4-5 mm ze zgrubieniami (żeberkami) mającymi zapewnić szczelność połączenia taśmy z betonem. Te części taśmy nie powinny podlegać żadnym naprężeniom rozciągającym. Gdyby wystąpiły naprężenia rozciągające towarzyszyłyby im odkształcenia taśmy przejawiające się w zmniejszeniu jej grubości, co w konsekwencji spowodowałoby nieszczelność w miejscu połączenia taśmy z betonem, ponieważ woda przedostawałaby się między betonem i taśmą (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32