Blog
Wywinięcie krawędzi
W artykule znajdziesz:
W tym przypadku na okładziny zewnętrzne stosuje się eloksolowaną blachę duralową grub. 1,5 mm z ukształtowanymi obrzeżami przez wywinięcie krawędzi, a na okładziny wewnętrzne - płyty gipsowo-kartonowe grub. 12 mm z naklejonym ekranem paroszczelnym z folii aluminiowej; rdzeń wykonuje się jak w wyżej opisanych elementach podokiennych, przy czym cały element ujmuje się w obramowanie z lekkiego metalu, połączone z płytą za pomocą kleju (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przykład elementu dachowego o wymiarach 200 x 65 cm. Okładzina zewnętrzna jest wykonana z blachy duralowej o grubości 1 mm, okładzina wewnętrzna - z płyty gipsowo-kartonowej grub. 8 mm z ekranem paroszczelnym z folii aluminiowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Brzegi blachy duralowej są dwukrotnie zagięte pod kątem prostym, wskutek czego w kierunku rozpiętości uformowane są żeberka o wysokości 6 cm (licząc od płaszczyzny płyty). Brzegi rdzenia o grubości 40 mm są usztywnione matą szklaną.
Ściany działowe wykonuje się z elementów na wysokość kondygnacji, z okładzinami z płyt ceramicznych; ciśnienie wytworzone przy spienianiu poliuretanu zabezpiecza dostateczną przyczepność rdzenia do okładzin. Do ścian tych mocuje się umywalki, zbiorniczki płuczące zlewozmywaki itp. Rdzeń bywa niekiedy wykorzystany do umieszczania przewodów na ciepłą wodę i przewodów urządzeń klimatyzacyjnych; właściwości ciepłochronne rdzenia zapewniają należyte zaizolowanie przewodów (uprawnienia budowlane).
W USA nastąpił w ostatnich latach duży wzrost zastosowania płyt warstwowych systemu Dylite w budownictwie domków jednorodzinnych. Rdzeń wykonuje się ze spienionego polistyrenu, okładziny - ze sklejki jodłowej grub. 6 mm. Brzegi płyt są zaopatrzone w obramowanie z łat drewnianych o szerokości zwykle 20 mm; przy szerokości płyty ponad 60 cm umieszcza się dodatkowe żeberko (program egzamin ustny). Całkowita grubość płyt przy obciążeniu do 95 kG/m2 i rozpiętości do 3,05 m wynosi 75 mm.
Płyty warstwowe
Płyty warstwowe o wyżej podanej strukturze stosuje się ponadto w budownictwie chłodni. Okładziny ze sklejki są chronione przed przenikaniem pary wodnej za pomocą folii aluminiowej. Całkowita grubość płyty wynosi 17,5 cm, szerokość - 1,20 m, maksymalna długość 7,20 m (opinie o programie). Płyty są zaopatrzone w specjalne urządzenia w postaci zamka, zapewniające należytą szczelność złącz.
Wprowadza się do budownictwa lekkie elementy warstwowe typu Wafagit. Składają się one z rdzenia papierowego, obustronnych okładzin grub. 8-10 mm z gipsu zbrojonego włóknem szklanym oraz z obramowania z nierdzewnej stali lub aluminium. Rdzeń komórkowy jest wykonany z papieru natronowego, przesyconego żywicą fenolową, przy czym wymiar komórki wynosi 25 mm. Zewnętrzne warstwy gipsowe są zbrojone alkalicznym włóknem szklanym o średnicy 20-r-30ą w ilości 680 g/m2 - w elementach dachowych i co najmniej 340 g/m2 - w elementach ściennych. Włókno szklane jest impregnowane emulsją polioctanu o stosunku rozcieńczenia 1:10 (segregator aktów prawnych).
Rdzeń jest wtopiony w okładzinę na głębokość ok. 2,5 mm, co zapewnia dostateczną przyczepność między łączonymi warstwami bez nadmiernego osłabienia okładziny. Przy badaniu doraźnej wytrzymałości elementów o rozpiętości 2,97 m i grubości całkowitej 10 cm w stanie zawilgoconym niszczące obciążenie równomiernie rozłożone wyniosło 320 kG/m2, a niszcząca siła skupiona w połowie rozpiętości - 700 kG.
W NRF prowadzi się prace w skali doświadczalnej nad płytami pięcio- warstwowymi (rys. 4-36), składającymi się z dwuwarstwowych okładzin i rdzenia spienianego między okładzinami przez podgrzewanie wywołane działaniem pola prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości (5-16 MHz)(promocja 3 w 1). Zewnętrzne warstwy okładzin są wykonane ze stopu aluminiowego lub z PWS, warstwa wewnętrzna - z płyt pilśniowych twardych lub sklejki. Wprowadzenie dodatkowej warstwy ma na celu zapewnienie odpowiedniej przyczepności okładziny i rdzenia. Obie warstwy okładzin są ze sobą sklejone, a ponadto powleka się klejem od strony wewnętrznej warstwę dodatkową.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32