Blog

Przepony wodoszczelne zdjęcie nr 2
17.07.2020

Wyższe wytrzymałości

W artykule znajdziesz:

Wyższe wytrzymałości

Przepony wodoszczelne zdjęcie nr 3
Wyższe wytrzymałości

Wyższe wytrzymałości po wykonaniu mają granulki z popiołów miałkich. Wytrzymałość granulek suszonych (powyżej 100°) jest tym większa im popioły zawierają więcej związków rozpuszczalnych w wodzie (a w szczególności wolnego CaO) i mają bardziej zróżnicowane uziarnienić (program uprawnienia budowlane na komputer). W zależności od przebiegu procesu spiekania i własności popiołów lotnych otrzymuje się kruszywo o ziarnach w kształcie kulistym lub lekko elipsoidalnym nie wymagające kruszenia lub spieki z których po przekruszeniu otrzymuje się kruszywo o kształtach nieregularnych.

Ziarna kruszywa mają zabarwienie od jasnobrązowego do ciemnoszarego. Często zaobserwuje się obecność jasnobrązowej stosunkowo drobnoporowatej otoczki o grubości do 2 mm, której znaczna część odpada w czasie kruszenia i przesiewania.
Badania makro- i mikroskopowe szlifów wykazały nieregularny charakter porów. Przeciętna wielkość porów zawiera się w granicach 1-3 mm (uprawnienia budowlane). Oprócz nich występują pory drobniejsze, bardzo często łączące się między sobą, o średnich wymiarach około 150|i. Badania preparatów proszkowych ujawniły nieliczne ziarna anizotropowe.
Agloporyt z reguły otrzymywany jest przez spiekanie na taśmach aglomeracyjnych lub w panwiach spiekalniczych. Dostępność źródeł surowcowych stwarza duże możliwości produkcji tego kruszywa. W Związku Radzieckim czynnych jest szereg zakładów produkujących agloporyt w oparciu o taśmy aglomeracyjne różnych typów (program egzamin ustny).

Otrzymywane po przekruszeniu dużych spieków ziarna kruszywa mają kształt nieregularny o silnie rozwiniętej powierzchni i dużej ilości otwartych porów (opinie o programie).
Jakość agloporytu jest dość różnorodna w zależności od surowca i przebiegu procesu technologicznego.

Badania mikroskopowe wykazały obecność kwarcu, mulitu, magnetytu i fajalitu. Oprócz nich stwierdzono obecność szkliwa, którego jakość zależy od rodzaju surowca i warunków spiekania. W Związku Radzieckim opracowane zostały warunki techniczne na agloporyt TU-02-52-CBTJ O, wg których w zależności od ciężaru nasypowego rozróżnia się 6 klas kruszywa. Wydaje się, że podobnie jak i w przypadku keramzytu podział na stosunkowo dużą liczbę klas jest niepraktyczny.

Makroskopowo ziarna kruszywa

Badania w tym zakresie prowadzone są w oparciu o panwie spiekalnicze na terenie cegielni w Trojanówce, i panew spiekalniczą zakładu doświadczalnego w Koszalinie należącego do Zakładu Badań i Doświadczeń Zjednoczenia Przemysłu Kruszyw i Surowców Mineralnych (segregator aktów prawnych).
Przykładowo wyprodukowana partia agloporytu w Trojanówce (około 100 m:l) miała ciężar nasypowy dla frakcji 0-P4 mm 830 kG/m3, dla frakcji 4-10 mm 600 kG/m3, dla frakcji 10-P20 mm 570 kG/m3.
Wytrzymałość kruszywa oznaczona wg PN-64/6720-02 za pomocą wskaźnika rozkruszenia Z wynosiła:
- dla frakcji 4-10 mm Z = 0,99,
- dla frakcji 10-20 mm Z = 1,23.
Makroskopowo ziarna kruszywa charakteryzowały się jednolitym średnio porowatym czerepem.

Kształt ziarn był nieregularny, zabarwienie ciemnoszare, straty prażenia wynosiły 3,5%.
Jakościowo wyprodukowana partia agloporytu ustępowała kruszywu „Knurów”; była ona w zasadzie równorzędna pumeksowi hutniczemu pod względem cech wytrzymałościowych, ustępując mu jednak pod względem własności termoizolacyjnych.
W Polsce wymagania techniczne dla agloporytu z glin określa norma PN-64,6722-05. Wymagania normy są identyczne jak dla agloporytu z łupków przy węglowych, z tym, że nie ogranicza się tu dopuszczalnej zawartości związków siarki (promocja 3 w 1).

Kruszywo wermikulitowe otrzymuje się przez termiczną obróbkę minerału wermikulitu, który jest wysoko uwodnionym glinokorzemianem magnezu. Skład chemiczny wermikulitu jest następujący: tlenek krzemu (Si02) 25-M2%, trójtlenek glinu (A1203) 8-18%, trójtlenek żelaza (Fe203) 4-17%, tlenek wapnia (CaO) 0,5-5%, tlenek magnezu (MgO) 15-29%, trójtlenek siarki (S03) 0-T-0,4%, alkalia (Na20+K20) 0-M3%.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Przepony wodoszczelne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Przepony wodoszczelne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Przepony wodoszczelne zdjęcie nr 8 Przepony wodoszczelne zdjęcie nr 9 Przepony wodoszczelne zdjęcie nr 10
Przepony wodoszczelne zdjęcie nr 11
Przepony wodoszczelne zdjęcie nr 12 Przepony wodoszczelne zdjęcie nr 13 Przepony wodoszczelne zdjęcie nr 14
Przepony wodoszczelne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przepony wodoszczelne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przepony wodoszczelne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami