Blog

Łuki lub sklepienia betonowane wieńcami zdjęcie nr 2
16.07.2021

Wzmocnienie izolacji ciężkiej

W artykule znajdziesz:

Wzmocnienie izolacji ciężkiej

Łuki lub sklepienia betonowane wieńcami zdjęcie nr 3
Wzmocnienie izolacji ciężkiej

Blachy w miejscach styków mogą być ze sobą lutowane lub zlepiane lepikiem na zakładki o szerokości 10-15 cm.
Wzmocnienie izolacji ciężkiej z wkładkami w obrębie szczeliny dylatacyjnej (program uprawnienia budowlane na komputer).

W tym celu pasek blachy ołowianej o grubości ok. 3 mm i szerokości ok. 50 cm zostaje szczelnie przylepiony lepikiem na gorąco do izolacji dla zabezpieczenia przed korozją i przykryty powleczonym lepikiem paskiem papy o szerokości ok. 1,00 m; górną powierzchnię paska pokrywa się warstwą lepiku asfaltowego. Zamiast wzmocnienia paskiem blachy ołowianej można zastosować pasek z juty lub siatki metalowej, co jest znacznie tańsze. Blachę ołowianą można zastąpić również blachą aluminiową o grubości co najmniej 0,2 mm lub blachą miedzianą o grubości od 0,1 do 1 mm. Ostatnio zamiast blach z powodzeniem stosuje się folie z mas plastycznych. Zastosowanie blachy wytłaczanej daje jeszcze lepsze wyniki dzięki łatwiejszemu wydłużaniu się jej przy rozciąganiu i lepszej przyczepności do lepiku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Blachy powinny być rozwijane na rozlaną warstwę lepiku, który powinien je szczelnie otaczać z obu stron.

Izolacja wzmocniona w obrębie szczeliny dylatacyjnej pracuje na zasadach wyjaśnionych. Dlatego należy dążyć do umożliwienia jak najłatwiejszego poślizgu całej izolacji po jej powierzchni stykania się z konstrukcją budowli i podłożem. W ten sposób rozciąganie się izolacji będzie mogło odbywać się na jak najszerszym pasie po obu stronach szczeliny dylatacyjnej, dzięki czemu naprężenia rozciągające w izolacji będą mniejsze, a prawdopodobieństwo przerwania się izolacji maleje (uprawnienia budowlane).

Zwiększony poślizg na powierzchni podłoża można otrzymać przez posmarowanie niezbyt gorącym lepikiem. Prócz tego nie należy stosować gruntowania powierzchni podłoża roztworem gruntującym.
Lepsze wzmocnienie izolacji otrzyma się przez zastosowanie dwóch
wkładek wzmacniających, ułożonych symetrycznie po obu stronach normalnej warstwy izolacyjnej (program egzamin ustny).

Symetryczne wzmocnienie

Przy takim rozwiązaniu siły rozciągające izolację w obrębie wzmocnienia przekazywane są osiowo. Symetryczne wzmocnienie potrzebne jest w przypadku szczelin wykazujących przesunięcia w płaszczyźnie szczeliny przy nierównomiernym osiadaniu. Jeszcze lepsze wzmocnienie izolacji otrzymuje się przez zastosowanie czterech wkładek wzmacniających, umieszczonych symetrycznie po dwie z każdej strony. Między każdą parą wkładek wzmacniających umieszcza się dodatkowy pasek papy, którego szerokość jest mniejsza od szerokości zewnętrznego paska papy o wymiar zakładek (opinie o programie). Szczególnie przy szczelinach pracujących na nierównomierne osiadanie należy dbać o obfite i szczelne otoczenie dodatkowych wkładek wzmacniających lepikiem.

Rozwiązanie, gdzie dzięki zastosowaniu wypełnienia poszerzonej szczeliny w podłożu i w warstwie ochronnej zaprawą asfaltową, kitem asfaltowym lub masą zalewową wzmocniona
izolacja może łatwiej przenieść ruchy wynikające z nierównomiernego osiadania zdylatowanych konstrukcji (segregator aktów prawnych).

Jeżeli ma się do czynienia z konstrukcją (np. płyta pomostowa mostu), która jest pokryta ciężką izolacją z wkładkami, to szczelinę można przykryć w sposób. Wzmocnienie izolacji w obrębie szczeliny polega w tym przypadku na zastosowaniu 2 pasków wytłaczanej blachy miedzianej, natomiast wkładki wchodzące w skład ciężkiej izolacji są wzdłuż szczeliny przecięte. Tego rodzaju izolacje szczelin przy zastosowaniu blachy miedzianej mogą przenieść niewielkie ruchy wzdłuż szczeliny.

Omawiane rozwiązanie szczeliny dylatacyjnej zalecane przez AIB [81 będzie dawać gwarancję szczelności jedynie wówczas, gdy zostaną spełnione następujące warunki. Powinny być zastosowane lepiki i masy zalewowe wyjątkowo wysokich gatunków (promocja 3 w 1). Wykonanie powinno być wyjątkowo staranne, dające gwarancję, że blachy będą dostatecznie otoczone masą bitumiczną. Masa powinna wykazywać dostateczną przyczepność do blach i stale zachowywać plastyczność przy ruchach konstrukcji w obrębie szczeliny dylatacyjnej.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Łuki lub sklepienia betonowane wieńcami zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Łuki lub sklepienia betonowane wieńcami zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Łuki lub sklepienia betonowane wieńcami zdjęcie nr 8 Łuki lub sklepienia betonowane wieńcami zdjęcie nr 9 Łuki lub sklepienia betonowane wieńcami zdjęcie nr 10
Łuki lub sklepienia betonowane wieńcami zdjęcie nr 11
Łuki lub sklepienia betonowane wieńcami zdjęcie nr 12 Łuki lub sklepienia betonowane wieńcami zdjęcie nr 13 Łuki lub sklepienia betonowane wieńcami zdjęcie nr 14
Łuki lub sklepienia betonowane wieńcami zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Łuki lub sklepienia betonowane wieńcami zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Łuki lub sklepienia betonowane wieńcami zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami