Blog

Powłoka PWS zdjęcie nr 2
16.07.2021

Wzmocnienie przykrycia szczeliny dylatacyjnej

W artykule znajdziesz:

Wzmocnienie przykrycia szczeliny dylatacyjnej

Powłoka PWS zdjęcie nr 3
Wzmocnienie przykrycia szczeliny dylatacyjnej

Wzmocnienie przykrycia szczeliny dylatacyjnej ponad płaszczyzną dachu można uzyskać przez wstawienie wkładki drewnianej lub wykonanie w konstrukcji żelbetowej dachu żeberek wystających do góry. Należy zwrócić uwagę, że lepik, którym przylepia się papę do blachy, powinien wykazywać trwałą plastyczność i powinien szczelnie otaczać blachy. Jeżeli nie mamy pewności
co do tych własności lepiku,  pap w obrębie szczeliny nie należy przerywać, lecz trzeba wygiąć je również w kształcie litery U lub wykonać szczelinę (program uprawnienia budowlane na komputer)..

Jeżeli chce się wyeliminować blachę, to można szczelinę przykryć wyłącznie papą lub jutą, albo też odpowiednio ukształtowaną płytką żelbetową połączoną z jednym z żeberek żelbetowych wystających ponad poziom pokrycia dachowego. Płytkę tę od góry należy zagruntować i dwukrotnie powlec masą powłokową asfaltową. Kapinos płytki należy usytuować w zależności od kierunku najczęściej wiejących wiatrów w danej okolicy, tak aby prawdopodobieństwo przedostania się wody podczas deszczu poprzez szczeliny dylatacyjne było jak najmniejsze (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Szczeliny dylatacyjne należy wypełnić miękkimi płytami korkowymi, pilśniowymi itp.
Obecnie blachę miedzianą lub ołowianą używa się bardzo rzadko i jedynie do budynków o wyjątkowym znaczeniu (uprawnienia budowlane).

Blachę miedzianą w szczelinach prostopadłych do okapu najczęściej zastępuje się blachą cynkową. Do szczeliny równoległej do okapu zamiast blachy ołowianej można zastosować blachę cynkową, wyginając ją w kształcie litery U wypukłością w dół, przy czym wygięcie wypełnia się kitem asfaltowym o odpowiednio dobranej temperaturze mięknienia (aby nie wyciekał). Można by również wykonać próbę, stosując zamiast blachy pasek folii igielitowej. Jeśli chodzi o wybór najwłaściwszego rozwiązania przykrycia szczeliny dylatacyjnej w dachach krytych papą, to należy kierować się względami technicznymi i ekonomicznymi w zależności od ważności budynku. Na przykład w budynkach typu hal (w budownictwie przemysłowym) stosuje się przy dachach bardzo często przykrycie szczeliny dylatacyjnej lub k albo też według odmiany tych typów (program egzamin ustny).

Rurka wypełniona

Sposób raczej nie jest u nas stosowany, lecz we Francji. W większości przypadków ciężkie izolacje bitumiczne z wkładkami przed wodą naporową są układane po stronie zewnętrznej budowli. Wzmacnia się wtedy jedynie izolację w obrębie szczeliny dylatacyjnej. Podłoże, a także warstwa ochronna izolacji mogą być nie przecięte szczeliną, rysy bowiem powstaną w nich samorzutnie w miejscach dylatacji. Takie rozwiązanie ułatwia wykonawstwo. Jeśli należy się spodziewać większych ruchów zdylatowanych konstrukcji, to wskazane jest wykonanie szczeliny dylatacyjnej w podłożu i w warstwie ochronnej.

Jeżeli przewiduje się małe ruchy zdylatowanych konstrukcji, to najprostsze rozwiązanie polega na przepuszczeniu izolacji ciężkiej ponad szczeliną dylatacyjną.
Tego rodzaju rozwiązanie może być zastosowane wówczas, gdy szerokość szczeliny nie przekracza 10 mm. Wskazane jest przeliczenie wytrzymałości izolacji w obrębie spoiny według metody. Przy większych wzajemnych ruchach zdylatowanych konstrukcji należy stosować wzmocnienie izolacji w obrębie szczeliny dylatacyjnej (opinie o programie).

Jeżeli spodziewane są znaczne wzajemne ruchy konstrukcji, zwłaszcza poprzeczne, wówczas przy nierównomiernym osiadaniu stosuje się izolację szczelin dylatacyjnych, umożliwiającą jej ruchy. Rozwiązanie może polegać na tym, że w obrębie szczeliny dylatacyjnej pomiędzy warstwy izolacji układa się rurkę z tektury impregnowanej lub zwiniętej papy. Średnica rurki wynosi 5-8 cm. Rurka wypełniona jest kitem lub masą zalewową (segregator aktów prawnych).

W ten sposób uzyskuje się w izolacji wstawkę dylatacyjną, dzięki której izolacja może swobodnie się odkształcać. Najczęściej jednak izolację w obrębie szczeliny dylatacyjnej wzmacnia się.
Należy zabezpieczyć izolację przed wciskaniem jej do szczelin pod wpływem parcia wody układając od góry i ewentualnie od spodu izolacji paski blachy ołowianej, miedzianej lub aluminiowej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Powłoka PWS zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Powłoka PWS zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Powłoka PWS zdjęcie nr 8 Powłoka PWS zdjęcie nr 9 Powłoka PWS zdjęcie nr 10
Powłoka PWS zdjęcie nr 11
Powłoka PWS zdjęcie nr 12 Powłoka PWS zdjęcie nr 13 Powłoka PWS zdjęcie nr 14
Powłoka PWS zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Powłoka PWS zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Powłoka PWS zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami