Blog

Kruszywa łamane zdjęcie nr 2
10.02.2021

Wznoszenie ścian piwnic

W artykule znajdziesz:

Wznoszenie ścian piwnic

Kruszywa łamane zdjęcie nr 3
Wznoszenie ścian piwnic

Przy różnicy poziomu pomiędzy zwierciadłem wody i izolacją poziomą w podłodze wynoszącej do 40 cm, parcie wody równoważone jest ciężarem warstwy betonu o grubości ok. 20 cm, umieszczonej na izolacji w podłodze. W warstwie tej należy wykonać szczeliny dylatacyjne zabezpieczone przed przenikaniem wody (program uprawnienia budowlane na komputer).

Gdy poziom wody gruntowej występuje o ponad 40 cm powyżej izolacji, to zrównoważenie wyporu ciężarem warstwy betonu jest nieopłacalne ze względu na zbyt dużą jej grubość. Zabezpieczenie wykonuje się wtedy w postaci płyty żelbetowej wytrzymującej parcie wody. W tym celu na okres wykonania robót należy obniżyć zwierciadło wody gruntowej.
Podczas wznoszenia ścian piwnic nad izolacją z papy ułożoną na ławach fundamentowych (zabezpieczoną na okres wykonania robót) pozostawia się bruzdę o głębokości 5-15 cm, zależnie od grubości płyty, która będzie ułożona na izolacji, a jej podpory znajdą się w bruździe.

Po wykonaniu budynku w stanie surowym i po dostatecznym wyschnięciu murów piwnic można wykonać izolację pionową (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Na warstwie wyschniętego tynku przykleja się dwie lub trzy warstwy
papy, obmurowuje ścianką o grubości 12 cm i zasypuje wykop. Izolację w podłodze należy wykonać jak najpóźniej. Umożliwia się przez to osiadanie budynku. Po wykonaniu warstwy podłoża betonowego oraz wyrównaniu jej i zatarciu, należy odczekać aż warstwa dostatecznie wyschnie. Następnie powierzchnię należy zagruntować, a poszczególne warstwy papy przyklejać z zachowaniem odstępu między połączeniami. Po wykonaniu izolacji należy ułożyć warstwę ochronną i wykonać odpowiedniej grubości płytę betonową, a na niej podłogę (uprawnienia budowlane).

W razie wykonania izolacji pod całą budowlą najpierw układa się podłoże pod całym fundamentem. Po ułożeniu izolacji poziomej zabezpiecza się ją na krawędziach i wykonuje płytę fundamentową, a następnie ściany zewnętrzne podziemia. Po wyschnięciu ścian wykonuje się izolację pionową i obmurowuje ścianką ochronną.
Izolacje przeciw parciu wody są kosztowne i wymagają staranności wykonania. Naprawa źle wykonanych izolacji jest droga, a często niemożliwa.

Słupki betonowe

Z tego powodu w projektach ogranicza się liczbę pomieszczeń wymagających tego typu izolacji (program egzamin ustny). Rodzaj budowli lub warunki terenowe zmuszają często do zlokalizowania niektórych pomieszczeń całkowicie lub częściowo poniżej zwierciadła wody gruntowej. W tych wypadkach izolację wodoszczelną wykonuje się również wewnątrz pomieszczenia lub całej budowli. Przykład wykonania izolacji wodoszczelnej wewnątrz budynku przy dużej różnicy poziomów między zwierciadłem wody a poziomem podłogi pomieszczenia (ponad 40 cm) (opinie o programie).

W czasie wykonywania robót izolacyjnych w kolejności warstw podanej na rysunku poziom wody należy obniżyć. Zabezpieczenie izolacji wodoszczelnej składającej się z dwóch lub trzech warstw papy na lepiku jest tu wykonane jako tak zwana wanna żelbetowa. Słupki betonowe oparte o strop zabezpieczają „wannę” przed podniesieniem jej ku górze przez parcie wody na dno. W niektórych pomieszczeniach budowli wodnych, jak np. w siłowniach wodnychizolację przeciw parciu wody wykonuje się nie tylko w ścianach i podłodze, lecz również pod stropem. Wykonuje się wtedy komorę żelbetową zabezpieczającą izolację przeciw parciu wody na dno, ściany i strop (segregator aktów prawnych).

Budowle takie, jak: zbiorniki wody lub ścieków, osadniki ścieków, kanały przepływowe ścieków lub wody, baseny kąpielowe, jazy, zapory itp., wykonuje się z betonu szczelnego. W niektórych budowlanych, jak np. zbiorniki i osadniki ścieków, stosuje się powłoki bitumiczne, które oprócz uszczelnienia powierzchniowego betonu zabezpieczają go przed szkodliwym działaniem środków chemicznych zawartych w ściekach. W basenach kąpielowych stosuje się wykładziny z płytek ceramicznych, powłoki z tworzyw sztucznych lub z blach (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Kruszywa łamane zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Kruszywa łamane zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Kruszywa łamane zdjęcie nr 8 Kruszywa łamane zdjęcie nr 9 Kruszywa łamane zdjęcie nr 10
Kruszywa łamane zdjęcie nr 11
Kruszywa łamane zdjęcie nr 12 Kruszywa łamane zdjęcie nr 13 Kruszywa łamane zdjęcie nr 14
Kruszywa łamane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kruszywa łamane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kruszywa łamane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami