Blog

03.11.2018

Z projektowaniem to trochę inna historia

Z projektowaniem to trochę inna historia

Dzień dobry, mam na imię Anna, posiadam uprawnienia w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych bez ograniczeń – nazwa bardzo długa, a obowiązków jeszcze więcej (program na komputer). Oczywiście wiedziałam na co się piszę, ale czasami najchętniej zamknęłabym się w domu i nie odbierała telefonu. Ale to tylko czasami, bo tak naprawdę to bardzo lubię swoją pracę, zwłaszcza że zazwyczaj jestem jedyną dziewczyną na budowie i mogę sobie facetami porządzić (program na telefon).

Jestem jedyną dziewczyną na budowie

Z projektowaniem to trochę inna historia


Niektórzy czasem się buntują, ale i tak wychodzi na moje 😉 W tej specjalności dominują mężczyźni, zwłaszcza jeśli chodzi o kierowanie robotami budowlanymi (program na egzamin ustny). Z projektowaniem to trochę inna historia, ale ja chciałam mieć od razu uprawnienia projektowe i wykonawcze. Mieszkam w Poznaniu, egzamin zdawałam w Wielkopolskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa, a uczyłam się na programie testy uprawnienia budowlane 2018 (promocja 3 w 1). Można go sobie kupić na stronie https://uprawnienia-budowlane.pl – radzę promocję 3w1, żeby od razu mieć obie wersje programu i jednolite akty budowlane. Takie rozwiązanie jest najbardziej opłacalne, bo za każdy program osobno wychodzi trochę za dużo. Tak, czy siak, kupno programu to dopiero pierwszy krok do przygotowań. Niestety trzeba jeszcze usiąść i robić te testy, a wiadomo, że po 8 godzinach pracy czasem ciężko się zebrać. Na szczęście program jest tak prosty w obsłudze, że nawet całkowita niemota sobie poradzi, nawet na smartfonie.

Od razu wiadomo co do czego i nie trzeba się urabiać przy szukaniu konkretnych kwestii (segregator). Praktycznym rozwiązaniem jest tryb pytaj do skutku – wiedza wchodzi do głowy nawet jak człowiek jest półprzytomny ze zmęczenia. Co mogę poradzić? Na pewno nie ma sensu się stresować na zapas – uczyłeś się, pracowałeś na praktyce to zdasz, leserowałeś – nie zdasz i tyle (opinie). Komisja na ustnym patrzy nie tylko na wiedzę, ale też podejście do egzaminu. Bez pewności siebie nie ma w tym zawodzie szans – pamiętajcie o tym, bo jak ktoś trzęsie się przed komisją jak galareta, to jak ma niby rządzić na budowie?

Najnowsze wpisy

10.01.2024
Trwałość konstrukcji

Trwałość konstrukcji jest kluczowym aspektem projektowania i budowy budynków oraz innych struktur. Oznacza to zdolność konstrukcji do zachowania swojej funkcji…

10.01.2024
Prace spawalnicze

Prace spawalnicze to proces łączenia materiałów, takich jak metal, za pomocą ciepła i/lub ciśnienia. Spawanie jest powszechnie stosowane w różnych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami