Blog

06.03.2021

Zabezpieczenia obudowy tuneli

W artykule znajdziesz:

Zabezpieczenia obudowy tuneli

Zabezpieczenia obudowy tuneli

Jednym z najlepszych środków zabezpieczenia obudowy tuneli podwodnych lub innych budowli podziemnych, które będą zagłębiane poniżej poziomu wody gruntowej, jest powłoka z blachy stalowej (program uprawnienia budowlane na komputer). Jest ona wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i dlatego specjalnie nadaje się do zabezpieczenia obudowy tuneli podwodnych, wykonanych metodą opuszczania gotowych odcinków, to znaczy wtedy, kiedy cały odcinek obudowy tunelu wykonuje się na brzegu w postaci skrzyni lub walca, spławia do miejsca ustawienia, a następnie opuszcza do rowu wybagrowanego w dnie rzeki.

Stosuje się w tym celu powłokę z blachy stalowej o grubości 3-10 mm; poszczególne arkusze blachy łączy się ze sobą za pomocą spawania lub (rzadziej) nitowania. Czasami, przy większych wymiarach skrzyni, powlokę z blachy ochrania się dodatkowo kształtownikami stalowymi. Rysunek przedstawia tak właśnie wykonaną izolację z blachy stalowej przy tunelu drogowym pod rzeką Maas w Rotterdamie. Blacha stalowa nie jest odporna na korozję w wodach kwaśnych i przy wielkości pH < 7 nie powinna być stosowana.

Przeważne jednak ilości wód powierzchniowych mają odczyn zasadowy, tak że tylko w stosunkowo rzadkich wypadkach, np. przy obecności w wodzie kwasów humusowych, ochrona izolacyjna z blachy stalowej nie może być stosowana (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Okoliczności takie powinny być potwierdzone analizą wody. Do najstarszych sposobów wykonywania budowli podziemnych należą metody zwane górniczymi. Przy ich stosowaniu budowlę podziemną wykonuje się bez naruszenia warstwy gruntu znajdującego się nad nią, są to więc metody odpowiadające ściśle pojęciu budowy tuneli w ich tradycyjnym ujęciu. Do takich samych metod, ściśle odpowiadających pojęciom o budowie tuneli, należy również metoda zwana tarczową (uprawnienia budowlane).

W chwili obecnej, wobec coraz częściej zachodzących konieczności budowy urządzeń podziemnych o małym zagłębieniu, wykonuje się te urządzenia w wykopach otwartych, to znaczy usuwa się podczas budowy cały grunt nad budowlą, zasypując ją po wykonaniu, lub też metodą polegającą na opuszczaniu gotowych odcinków obudowy do przygotowanych uprzednio rowów. Obie ostatnie metody nie są właściwie metodami tunelowymi, choć budowle wykonane tymi sposobami określa się również jako tunele.

Powierzchnia przekroju poprzecznego

Do podstawowych elementów metody górniczej należy budowa sztolni. Jest to wyrobisko poziome odpowiadające górniczym pojęciom tzw. chodnika. Sztolnię wykonuje się całym jej przekrojem poprzecznym, równocześnie z usuwaniem gruntu wykonując obudowę czasową, która zabezpiecza sztolnię przed obsunięciem się gruntu(program egzamin ustny). Z konieczności wykonywania sztolni całym jej przekrojem wynika zależność jej wymiarów od warunków gruntowych. W gruntach wytrzymałych sztolnia może posiadać znaczne wymiary przekroju, w gruntach słabych nie można wykonywać sztolni o dużych wymiarach, bowiem nie pozwala na to mała wytrzymałość gruntu. Zasadniczo powierzchnia przekroju poprzecznego sztolni waha się w granicach od ok. 2,5 m2 do ok. 15 m2 (opinie o programie).

Tylko w gruntach skalistych, o dużej twardości i jednorodnym ich zaleganiu, można wykonywać sztolnie o większej powierzchni przekroju. Jeżeli cala budowla podziemna ma wymiary przekroju poprzecznego zezwalające na wykonanie jej w sztolni, nazywamy ją budowlą jednosztolniową. Do budowli jednosztolniowych należą z reguły kanały miejskie wykonywane metodami tunelowymi (segregator aktów prawnych).
Jako przykład obudowy betonowej tunelu wykonanego w sztolni, bez potrzeby jej rozbudowy, może służyć tunel do przeprowadzania przewodów z wodą ciepłą z elektrociepłowni. Tunel o długości 1 km został wykonany metodą górniczą, ze stosowaniem sprężonego powietrza pod Wisłą w Warszawie. Obudowę Czasową sztolni stanowiły ramy stalowe lub żelbetowe.

Deski stanowiące obudowę czasową sztolni, tzw. klepki, były tu również żelbetowe, zamiast często stosowanych klepek drewnianych. Przy wykonywaniu budowli podziemnych, które nie mieszczą się w przekroju poprzecznym sztolni, zachodzi potrzeba jej rozbudowy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami