Blog

Trudny egzamin zdjęcie nr 2
31.01.2022

Zabezpieczone ściany

W artykule znajdziesz:

Zabezpieczone ściany
Zabezpieczone ściany

Zastosowano w tym przypadku zabezpieczenie ścian tynkiem zbrojonym na warstwie styropianu. Wszystkie prace wykonywano z rusztowań wiszących (program uprawnienia budowlane na komputer). W celu zawieszenia siatek zbrojeniowych stanowiących konstrukcję nośną dla warstwy tynku zewnętrznego wykorzystano istniejące kotwy stalowe z prętów 0 28 mm, mocujących prefabrykaty do ściany monolitycznej, a mianowicie do głowic kotwi przyspawano pręty 0 8 mm, długości 16 cm. Następnie całą ścianę oklejono styropianem, zawieszono siatki zbrojeniowe i przymocowano cienką siatkę podtynkową, a potem wykonano warstwę tynku trój- warstwowego. Tak zabezpieczone ściany nie przemarzają już i nie przeciekają (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pierwsze budynki z zastosowaniem żużlobetonowych prefabrykatów wzniesiono w Warszawie wg technologii Kleyffa w 1954 r. Następne rozwiązania nazywano od osiedla, na którym je realizowano - typ Kasprzak. Budynki typu Kleyffa różnią się od budynków typu Kasprzak tym, że mają portfenetry, natomiast typu Kasprzak - loggie. W Łodzi budynki te mają balkony (loggie) i nazywane są typu Kleyffa.

W czasie eksploatacji budynków stwierdzono występowanie następujących wad ścian zewnętrznych:

  • przecieki przez złącza ścian zewnętrznych,
  • przecieki przez powierzchnię prefabrykatów,
  • przemarzanie ścian w poziomie wieńców stropowych oraz partii ścian szczytowych przy narożach,
  • pęknięcia na złączach prefabrykatów ścian zewnętrznych i na styku ścian ze ścianami wewnętrznymi (uprawnienia budowlane).

Stwierdzono również liczne przecieki przez stolarkę okienną i balkonową oraz przez styki stolarki z ościeżami. Usunięcie usterek polegało na ociepleniu ścian szczytowych wieńców oraz na zabezpieczeniu spoin w ścianach podłużnych (program egzamin ustny).

Ściany szczytowe

Ściany szczytowe ocieplono styropianem grubości, który nakładano na uprzednio wstrzelone kołki (bolce) stalowe długości 8 cm. Ponadto styropian przyklejano do ściany lepikiem na gorąco. Styropian układano na całej powierzchni ściany szczytowej oraz na fragmentach ścian podłużnych, tj. do ramek żelbetowych pierwszych okien i na wysokość od spodu najniższego wieńca do górnej krawędzi ściany poddasza (opinie o programie). Na przyklejony styropian układano siatkę Rabitza, mocując ją prętami 0 3,5 mm do wystających wstrzelonych kołków. Na siatkę narzucono następnie zaprawę cementową. Wieńce wystające z lica podłużnego budynku, ocieplono styropianem, podobnie jak ścianę szczytową.

W ścianie podłużnej spoiny między prefabrykatami oczyszczono ze starej zaprawy i wypełniono powtórnie świeżą zaprawą. Następnie całą powierzchnię pokryto siatką Rabitza i przymocowano ją do kołków stalowych długości 5 cm wstrzelonych w liczbie ok. 4 szt./m2 powierzchni ściany. Przy wieńcach i ramkach okiennych wykonano prawidłową obróbkę blacharską.

Tak przygotowaną elewację pokryto następnie szlachetnym tynkiem trój warstwowym, a przy ramkach okiennych zostawiono w tynku bruzdy, które wypełniono Olkitem. W Łodzi natomiast - zamiast wykonania tynku zbrojonego siatką Rabitza - zastosowano wyprawę lekką, zbrojoną tkaniną z włókna szklanego. Do przyklejania styropianu i tkaniny stosowano mieszaninę z kleju lateksowego i cementu. Jako wyprawę zewnętrzną zastosowano masę tynkarską PMT. Rodzaj kleju, sposób przyklejania oraz rodzaj faktury zewnętrznej opracowano korzystając z doświadczeń Ośrodka Techniki i Projektowania Budownictwa „Warszawa” (ORTiP) (segregator aktów prawnych).

W jednym z osiedli zrealizowano budynki 5-kondygnacyjne ze ścianami szczytowymi z prefabrykatów żużlobetonowych. Budynki te mają układ poprzeczny. Wewnętrzne ściany nośne i stropy wykonano z żelbetowych elementów cegły żerańskiej. Ściany szczytowe grubości 49 cm wykonano z bloków z pumeksobetonu marki 70, z gotową fakturą zewnętrzną grubości 2 cm. Ściany podłużne o grubości 24 cm wymurowano z bloczków z betonu komórkowego, a ścianki kolankowe na ścianach szczytowych wymurowano z cegły (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Trudny egzamin zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Trudny egzamin zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Trudny egzamin zdjęcie nr 7 Trudny egzamin zdjęcie nr 8 Trudny egzamin zdjęcie nr 9
Trudny egzamin zdjęcie nr 10
Trudny egzamin zdjęcie nr 11 Trudny egzamin zdjęcie nr 12 Trudny egzamin zdjęcie nr 13
Trudny egzamin zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Trudny egzamin zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Trudny egzamin zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami