Blog
Zabudowania gospodarcze
W artykule znajdziesz:
Bez względu na charakter użytkowanej ziemi, to jest - czy była to ziemia własna, czy tylko dzierżawiona, jak również bez względu na procentowy udział jednej i drugiej w ogólnym areale gospodarstwa, same zabudowania gospodarcze budowane były siłami i za pieniądze chłopskie, stanowiły więc chłopską własność. Tak było zarówno we wsiach pańszczyźnianych, jak i we wsiach wolnych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Więcej informacji w tej sprawie mamy ze wsi wolnych, ponieważ tam powstawało w XVII w. więcej nowych gospodarstw, przy których budowie wymagana była zgoda mieszczanina, a zarazem pana feudalnego. Liczne wzmianki źródłowe odnoszące się do takich wsi, jak: Błotnik, Bogatka, Bystra, Lędowo, Szerzawa i Wiślinka, pozwala upewnić się, że było to zjawisko masowe. Kilka informacji pochodzi z Kiezmarka, a więc wsi pańszczyźnianej. Również i tam gospodarstwo było budowane całkowicie przez chłopa. Analogicznie przedstawia się sprawa z budową gospodarstw zagrodniczych. W świetle tych przekazów całkiem naturalne jest posiadanie i posługiwanie się przez chłopów żuławskich własnościowymi znakami zagród (Hofmarken) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ustalenie liczby ludności mieszkającej na terenie Żuław Gdańskich w interesującym nas okresie jest zadaniem trudnym, nie dysponujemy bowiem żadnym materiałem ściśle przekrojowym i to zarówno, jeśli chodzi o areał uprawny zagospodarowany, jak i o liczby poszczególnych gospodarstw, a więc pełnorolnych, zagrodniczych, komorniczych oraz innych Wszystkie dane, jakimi dysponujemy, już poznaliśmy. Jest to przede wszystkim liczba gospodarstw pełnorolnych i zagrodniczych ustalona na podstawie żuławskich ksiąg gruntowych (uprawnienia budowlane).
Najem w gospodarstwach
Z dużym przybliżeniem dane odnoszące się do gospodarstw pełnorolnych odnieść można do połowy XVII w., chociaż informacje zaczerpnięte z ksiąg gruntowych nie są w ścisłym tego słowa znaczeniu materiałem przekrojowym. Informacje o liczbie gospodarstw zagrodniczych pochodzą z przełomu XVII i XVIII w., a więc są o pół wieku starsze od informacji o liczbie gospodarstw pełnorolnych (program egzamin ustny). Brakuje ponadto danych o pozostałych kategoriach ludności bezrolnej, nie mówiąc już o tym, że nie posiadamy wystarczających informacji o liczebności rodziny w zależności od cenzusu majątkowego, jak również nie dysponujemy informacjami o liczebności stałej służby najemnej w gospodarstwach pełnorolnych. Liczby sezonowych robotników rolnych napływających tu z odległych nieraz stron w okresie żniw nie da się w ogóle obliczyć (opinie o programie).
Podejmując, mimo tylu zastrzeżeń, próbę obliczenia ludności, wyjść można z założenia, że regiony sąsiednie, lepiej oświetlone źródłowo, mają luki podobnej natury, a w kwestiach lepiej oświetlonych źródłowo służyć mogą danymi porównawczymi. W obliczeniach ludnościowych posłużyć się trzeba metodą zastosowaną przez M. Biskupa, zrealizowaną z powodzeniem w pracach atlasowych dla Prus Królewskich XVI w., jak również przez A. Piątkowskiego w studium o posiadłościach wiejskich Elbląga. Istota tej metody polega na tym, że w przeciwieństwie do dawnej, udoskonalonej następnie, metody A. Pawińskiego nie bazuje się na średnich zaludnienia przypadających na jednostkę ziemi uprawnej (włóka), a odwołuje się wprost do liczebności rodziny w poszczególnych kategoriach gospodarstw (segregator aktów prawnych).
Wynik końcowy obliczeń ludnościowych zależy więc z jednej strony od dysponowania liczbami poszczególnych gospodarstw (rodzin), jak również od ustalenia odpowiednich wskaźników liczebności rodzin w różnych gospodarstwach, zgodnie ze specyfiką badanego regionu. Niezmiernie trudną sprawą jest właściwe zróżnicowanie średniej liczebności rodziny w zależności od wielkości gospodarstwa, a więc i zamożności. Współzależność taką ustalił dla wieków XIX i XX W. Styś . Dla terenu Żuław Gdańskich dysponujemy danymi umożliwiającymi ustalenie w pewnym stopniu dzietności rodziny gospodarzy pełnorolnych oraz zagrodników (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32