Blog

24.04.2020

Zadaniem belek głównych

W artykule znajdziesz:

Zadaniem belek głównych

Zadaniem belek głównych

Ze względu na pierwsze zadanie dajemy poprzecznicom zwykle wysokość nie mniejszą od Vs jej rozpiętości. Ze względu na drugie zadanie poprzecznice powinny być rozmieszczone w dostatecznych odstępach wzdłuż mostu i mieć dostateczną sztywność; stanowią one przepony rozstawione między belkami głównymi i płytą jezdni (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zadaniem belek głównych jest przenoszenie ciężaru własnego wszystkich części pomostu na podpory.

Są to następujące siły:
- część sił przekazywanych bezpośrednio z płyty jezdni na podłużnice,
- siły skupione przekazywane przez poprzecznice na podłużnice,
- ciężar własny i obciążenia płyty chodnika oraz poręczy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W obliczeniach statycznych nie rozpatrujemy jednak w ten sposób sił działających na belki główne, lecz przyjmujemy, że na te belki przypadają odpowiednie części ciężaru własnego całego przęsła równomiernie rozłożonego wzdłuż belek oraz obciążenia tak, jak gdyby działały one bezpośrednio na belki główne. Rachunek wskazuje, że różnice między wynikami tych obliczeń są nieistotne i że prostota drugiego sposobu wyznaczania sił przypadających na belki główne uzasadnia ten sposob ich wyznaczenia.
Zadaniem płyt chodnikowych jest przenoszenie ciężaru własnego i obciążeń poręczy i chodników na belki główne.
Zadaniem belki krawężnikowej jest:
- przenoszenie sił z płyty chodnika na płytę pod jezdnią.
- przenoszenie uderzeń bocznych kół pojazdów przejeżdżających po jezdni.
- umożliwienie właściwego zakotwienia uzbrojenia płyty chodnika i płyty jezdni w przypadku ułożenia płyty chodnika nie w poziomie płyty pod jezdnią.
Ze względu na pierwsze zadanie belka krawężnikowa powinna mieć szerokość nie mniejszą od grubości płyty chodnika w jej utwierdzeniu (uprawnienia budowlane).

Zadaniem belki podporęczowej

Zadaniem belki podporęczowej jest:
1) przenoszenie obciążeń pionowych, poziomych i momentów przechodzących z poręczy na płytę chodnika,
2) umożliwienie utwierdzenia poręczy w płycie chodnika.

Ze względu na pierwsze zadanie belka podporęczowa powinna mieć wymiary dostateczne do zapewnienia przyczepności prętów uzbrojenia płyty chodnika zakończonych w tej belce.
Ze względu na drugie zadanie wymiary poprzeczne belki podporęczowej powinny być dostatecznie duże do zakotwienia prętów pionowych poręczy (program egzamin ustny). Z tego też względu przekrój belki podporęczowej powinien mieć w przybliżeniu wymiary. Są to wymiary odpowiadające założeniu, że belka ta utrzymuje poręcz stalową, której słupki jako najgrubsze elementy mają szerokość 8 cm. Dla utwierdzenia poręczy belka podporęczowa powinna wystawać co najmniej o 12 cm poza zewnętrzną krawędź poręczy oraz mieć wysokość nie mniejszą od 24 cm, szerokość tej belki nie powinna być też mniejsza od 26 cm. W dolnej powierzchni belki podporęczowej dajemy wgłębienie przeciw ściekaniu wody. Wystarcza do tego umieszczenie na deskowaniu cienkiej listwy drewnianej wzdłuż belki lub też pochylenie dolnej powierzchni belki na zewnątrz (opinie o programie).
Rodzaje pomostów o dwóch pasach ruchu.

Przekrój pomostu składa się z płyty prostokątnej pod jezdnią i dwóch płyt podchodnikowych występujących wspornikowo z płyty jezdni. W pomoście tym nie ma belek głównych, poprzecznie ani też podłużnie dodatkowych. Ze względu na zgrupowanie uzbrojenia w płycie chodnika pod poręczą dla jej zakotwienia i w krawężniku dla zakotwienia uzbrojenia płyty chodnikowej - części te nazywamy odpowiednio tak, jak poprzednio: belką podporęczową i belką podkrawężnikową (segregator aktów prawnych).
Zależnie od sposobu oparcia płyty lub też połączenia płyty z podporami, przekrój jej może być stały wzdłuż rozpiętości lub też zmienny.

Pomosty płytowe należą do najprostszych ze względu na swój kształt, rodzaj deskowania, uzbrojenia, łatwość betonowania i prostotę robocizny, co wpływa
korzystnie na szybkość budowy i obniżenie jej kosztów. Jedyną wadą pomostów płytowych jest duży ciężar. Stąd zakres ich stosowania jest ograniczony do takich rozpiętości, przy których ciężar konstrukcji nie zwiększa nadmiernie kosztów elementów głównych lub podpór (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami