Blog

Obudowanie wykopu zdjęcie nr 2
05.03.2022

Zagadnienia pomiarów

W artykule znajdziesz:

Obudowanie wykopu zdjęcie nr 3
Zagadnienia pomiarów

Na podstawie pomiarów kontrolnych sporządza się szkic, na którym rysuje się położenie poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Przyrząd do pionowego ustawiania płyt i słupów W czasie „opłażu Opi, w tekelementów wskazują strzałki, pod którymi ) wypisuje się wartości liczbowe wychyleń. Trwałe połączenie sąsiednich płyt można wykonać dopiero po przeprowadzonej kontroli geodezyjnej. Zagadnienia pomiarów i badań odkształceń obiektów budowlanych i gruntów występują we wszystkich działach budownictwa i w górnictwie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Szczególnie aktualne są te zagadnienia obecnie w związku z rozwojem budownictwa wielkich zakładów przemysłowych i nowych okręgów górniczych. Pomiary odkształceń powinny być wykonywane dla kontroli bezpieczeństwa wielkich obiektów. W okresie poprzedzającym budowę dotyczą one podłoża, zaś w czasie budowy i eksploatacji również samej budowli. Prowadzone są także pomiary badawcze odkształceń w celu zbadania prototypów projektów nowych konstrukcji budowlanych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Szczególnym zagadnieniem są badania profilaktyczne ostrzegające przed zagrożeniami budowli i powierzchni terenu w związku ze szkodami górniczymi, spowodowanymi eksploatacją górniczą.

Przedmiotem geodezyjnych badań odkształceń jest również stwierdzanie i wyznaczanie wielkości ruchów wierzchołków górskich, lodowców, osuwisk, a także większych powierzchni skorupy ziemskiej zarówno dla celów naukowych, jak i praktycznych (uprawnienia budowlane). Przy pomiarach odkształceń można wyznaczać ruchy względne lub bezwzględne badanych punktów. W pierwszym przypadku przyrządy pomiarowe, jak wahadła, piony optyczne i inne, umieszczone są wewnątrz lub na obserwowanym obiekcie i biorą udział w ruchu budowli, rejestrując przesunięcia pewnej części elementów względem elementów innych lub względem najbliższego podłoża. Kierunki i wielkości bezwzględnych przesunięć w przestrzeni można ustalać metodami geodezyjnymi, wyznaczając położenie punktów badanej budowli lub terenu w stosunku do punktów stałych (program egzamin ustny). Pełny obraz zachowania się obiektu może dać łączne wyznaczenie jego ruchów względnych i bezwzględnych. Stosuje się następujące metody geodezyjnych pomiarów odkształceń: triangulacyjną, tyczenia, niwelacji precyzyjnej i fotogrametryczną.

Metoda triangulacyjna

Metoda triangulacyjna (trygonometryczna) umożliwia wyznaczenie zmiany położenia dowolnej liczby punktów w przestrzeni (w płaszczyźnie poziomej i pionowej) (opinie o programie). Badania polegają na założeniu i powtarzaniu w ustalonych odstępach czasu pomiarów sieci triangulacyjnej składającej się z punktów odniesienia (stałych) i punktów badanych (ruchomych). Punkty odniesienia są to stanowiska obserwacyjne i punkty nawiązania, z których również mogą być prowadzone obserwacje. Stanowiska obserwacyjne znajdują się w pobliżu badanego obiektu i dlatego mogą ulegać przesunięciom, które jednak łatwo jest wyznaczyć na podstawie pomiaru kierunków do bardziej oddalonych od obiektu punktów stałych (punktów nawiązania). Punkty nawiązania należy obierać w miejscach nie narażonych na odkształcenia i utrwalać znakami w sposób zapewniający ich stałość (segregator aktów prawnych).

Zasadę pomiarów triangulacyjnych do badań odkształceń w przypadku najprostszym, tzn. przy założeniu stałości stanowisk i punktów nawiązania. Aby ustalić przesunięcia badanego punktu P, wyznaczamy jego położenie w stosunku do punktów odniesienia w ustalonych odstępach czasu. Porównując wyniki dwóch pomiarów — pierwotnego P0 i aktualnego Pu otrzymujemy wielkość i kierunek przesunięcia P0 Pi. Na stanowisku A wyznaczamy kierunki nawiązujące Ki, Ki, K3 oraz kierunek wcinający KA do punktu P, zaś na stanowisku B — kierunki nawiązujące KĄ, Ks, K6, K-, oraz kierunek wciągający KB. Wyniki pomiarów pierwotnego i aktualnego kierunków nawiązujących (do punktów stałych) będą się różniły tylko o błędy obserwacji, natomiast kierunki wcinające do badanego punktu ruchomego P dadzą wyniki KA i KA przy pomiarze pierwotnym oraz różniące się w stosunku do nich wyniki K’A i Kg przy pomiarze aktualnym. Różnice Aa = = Ka — Ka oraz AB = K’B — Kg, obliczone po wzajemnym zorientowaniu wszystkich kierunków nawiązujących z obu pomiarów, dadzą wielkości przesunięć kątowych, z których można również wyznaczyć wektor przesunięcia (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Obudowanie wykopu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Obudowanie wykopu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Obudowanie wykopu zdjęcie nr 8 Obudowanie wykopu zdjęcie nr 9 Obudowanie wykopu zdjęcie nr 10
Obudowanie wykopu zdjęcie nr 11
Obudowanie wykopu zdjęcie nr 12 Obudowanie wykopu zdjęcie nr 13 Obudowanie wykopu zdjęcie nr 14
Obudowanie wykopu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obudowanie wykopu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obudowanie wykopu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami