Blog

01.07.2020

Zagęszczanie masy betonowej

W artykule znajdziesz:

Zagęszczanie masy betonowej

Zagęszczanie masy betonowej

Zagęszczanie masy betonowej odbywa się wyłącznie metodą wibrowania wgłębnego, przy czym grubość warstw wibrowanych waha się najczęściej w granicach od 35 do 60-80 cm i jest tym większa, im cięższy jest sprzęt (program uprawnienia budowlane na komputer). Na ogół istnieje tendencja do stosowania wibratorów coraz cięższych, typu buławowego, obsługiwanych przez 2 lub 3 ludzi lub przez żurawie.

Jedynie do wibrowania narożników, partii uzbrojonych i miejsc trudno dostępnych stosuje się lżejsze wibratory iglicowe. Napęd wibratorów stosuje się zarówno elektryczny, jak i za pomocą sprężonego powietrza, liczbę obrotów ok. 10 000/min, średnice buław 8(K-100 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Czynnikiem wielkiej wagi w betonie hydrotechnicznym jest utrzymywanie należytego tempa betonowania, co wiąże się ściśle z wydajnością urządzeń do produkcji i transportu masy betonowej. Zasadą naczelną jest, że każdy blok powinien być wykonywany w ciągu jednej zmiany roboczej, gdyż wymiana personelu w czasie betonowania powoduje przerwy mogące wpływać ujemnie na jakość betonu. Oczywiście dla wyjątkowo dużych bloków czas pracy może być przedłużony nawet do kilkunastu godzin, jednak lepiej jest pracować jedną zmianą, niż rozbijać na dwie. Niepożądaną rzeczą jest łączenie pracy dziennej z nocną; w ogóle betonowania nocnego należy raczej unikać.

Okres, w jakim bloki masowego betonu powinny pozostawać w odeskowaniu, wynosi co najmniej 3 doby, pożądane jest jednak wydłużenie tego periodu do S-r-6 dni oraz ewent. do 10-12 dni w okresach chłodów. Betony wykonywane w końcu jesieni w okresie przymrozków, lepiej jest zachować w deskowaniu przez całą zimę, a ponadto okrywać na zimę z wierzchu matami słomianymi.
W okresach letnich upałów świeżo wykonane betony zaleca się 2 lub 3 razy dziennie obficie polewać wodą, aby skompensować ubytek wody w wierzchniej warstwie spowodowany wzmożonym parowaniem. Zabieg ten wpływa ponadto na zmniejszenie skurczu (uprawnienia budowlane).

Użycie młotów mechanicznych

Bardzo ważne jest przygotowanie szwów roboczych przed zabetonowaniem bloków sąsiadujących z blokiem uprzednio wykonanym (szwy pionowe) lub nakrywających z góry blok wykonany (szwy poziome). Istnieje kilka niżej opisanych metod traktowania owych powierzchni kontaktowych; poszczególne metody różnią się między sobą i mają swoich zwolenników i przeciwników (program egzamin ustny).

Mówiąc o sposobach obróbki szwów roboczych poziomych należy zauważyć, że przy wibrowaniu masy betonowej następuje zawsze na powierzchni nagromadzenie zaprawy, złożonej z cementu, drobnego piasku i wody, stosunkowo ubogiej w grubsze ziarna kruszywa. Warstwa ta, grubości zwykle ok. 1-3 cm, powinna być z kontaktu warstw usunięta, gdyż zamąca ona ciągłość masy betonowej tworząc wkładkę o własnościach w pewnym stopniu różnych od własności reszty masywu (opinie o programie). Za najwłaściwszą metodę usuwania owej warstwy należy uznać ręczne skuwanie powierzchni, wykonywane oskardami i kilofami w sposób na tyle delikatny, aby przy usuwaniu zaprawy nie naruszyć grubszych ziarn, silniej osadzonych w betonie. Odstęp czasu między ułożeniem masy betonowej a jego skuciem nie powinien być ani za krótki, gdyż wtedy beton jest słaby i może nastąpić naruszenie jego struktury, ani za długi, gdyż wtedy beton jest zbyt twardy i usuwanie zaprawy idzie zbyt opornie. Za najwłaściwszy uznaje się odstęp wynoszący 3 doby przy normalnej letniej pogodzie.

W okresach wielkich upałów okres ten może być o kilkanaście godzin skrócony, w okresie chłodów powinien być o parę dni wydłużony.
Użycie młotów mechanicznych nie jest wskazane, gdyż jest zabiegiem zbyt brutalnym, mogącym naruszyć strukturę betonu; zaleca się jedynie wtedy, gdy wznowienie betonowania następuje po przerwie zimowej i gdy chodzi o usunięcie grubszej warstwy betonu przemarzniętego (zwykle ok. 10 cm) (segregator aktów prawnych).

Ponieważ opisany sposób usuwania zaprawy z poziomych powierzchni bloków jest dość pracochłonny, powolny i kosztowny, przeto szuka się rozwiązań oszczędnościowych. Sposoby te polegają na usuwaniu zaprawy bądź silnym strumieniem wody (w 3-M godz. po zakończeniu betonowania), bądź strumieniem wody i sprężonego powietrza, bądź strumieniem piasku, bądź wreszcie kombinacją wody, piasku i sprężonego powietrza (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami