Blog

26.08.2022

Zagraniczne koncerny zakładów

W artykule znajdziesz:

Zagraniczne koncerny zakładów

Do zjawisk szczególnie znamiennych należy rozwój tzw. miast bliźniaczych, położonych po przeciwnych stronach granicy meksykańsko-amerykańskiej, które swój demograficzny i gospodarczy rozwój zawdzięczają w znacznej mierze lokowaniu tu przez zagraniczne koncerny zakładów zatrudniających rzesze miejscowej ludności oraz imigrantów z terenów wiejskich (program uprawnienia budowlane na komputer). Na len jedyny w swoim rodzaju układ miast bliźniaczych składają się następujące ośrodki (w pierwszej kolejności wymieniono miasta meksykańskie): Tijuana - San Diego, Mexicali - Calexico, Nogales - Nogales, Ciudad Juarez - LI Paso, Ojinaga - Presidio, Ciudad Acuna - Del Rio, Piedras Negras - Eagle Pass, Nuevo Laredo - Laredo, Reynosa - Mac Allen oraz Matamoros - Bronsville. W systemie osadniczym kraju pozycję dominującą zajmuje Meksyk - typowy przykład tzw. primate city Przewyższa niemal sześciokrotnie swym demograficznym potencjałem drugie co do wielkości miasto - Guadalajara (1,66 min mieszk.). Łącznie w Meksyku znajduje się pięć miast liczących powyżej I min mieszkańców. Obok Meksyku i Guadalajary są to: Nezahualcóyotl - 1,28 min, Puebla - 1,09 min oraz Monterrey - 1,08 min. W ich zespołach (obszarach metropolitalnych), koncentruje się 35,4% ludnośc i miejskiej kraju (1996) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Historyczna przeszłość determinuje fakt dominacji w strukturze etniczno-rasowej Metysów (75%). Niemniej charakterystyczny jest bardzo wysoki udział Indian (14% - 13,4 min osób), którzy tworzą najliczniejszą grupę autochtonicznej ludności pośród wszystkich państw Ameryki Północnej. Szacuje się, że niemal połowa z nich oprócz języka oficjalnego - hiszpańskiego, posiada znajomość jednego z ok, 60 narzeczy rodzimych, a dla ok. I min Indian jest on jedynym znanym i używanym (uprawnienia budowlane).

Opieka lekarska

Dominującą grupą wyznaniową są katolicy (90% społeczeństwa). Znamienną cechą Meksyku jest młodość demograficzna jego mieszkańców, z których 36% to osoby w wieku na sześcioletnim, obowiązkowym nauczaniu na poziomie podstawowym. Ok. 60% uczniów kontynuuje naukę w sześcioletnich, nieobowiązkowych szkołach średnich. Wiodącą pozycję w systemie edukacji na poziomie wyższym, na który składa się 85 placówek uniwersyteckich, zajmuje Universidad National Autónoma de Mexico założony w 1554, gdzie kształci się rocznie ok. 300 tys. studentów. Aktualnie ok. 13% ludności w wieku ponad 18 lat legitymuje się wyższym wykształceniem (program egzamin ustny).

Pomimo kilku spektakularnych załamań ekonomicznych, które dotknęły Meksyk w okresie powojennym, kraj ten uważany jest powszechnie za najdynamiczniej rozwijający  poniżej 15 lat. Ogólnemu postępowi społeczno- -ekonomicznemu, w parze z którym idzie wzrost powszechności i zakresu opieki lekarskiej (613 osób na I lekarza -1997) towarzyszy wydłużenie przeciętnego trwania życia z 59 lat (I960) do 74 lat (1997) (opinie o programie).

Pomimo znacznego postępu w zakresie edukacji (bezpłatne nauczanie na poziomie elementarnym) 10% ludności w wieku powyżej 15 lat to analfabeci (segregator aktów prawnych). System edukacji oparty jest się rynek Ameryki Łacińskiej. Swą wysoką pozycję gospodarczą zawdzięcza z jednej strony znacznemu bogactwu posiadanych surowców naturalnych oraz potencjałowi demograficznemu, z drugiej natomiast konsekwentnie prowadzonemu programowi uprzemysłowienia. jakkolwiek doprowadził on do przekształcenia gospodarki typowo rolniczej w przemysłowo-rolniczą z dobrze rozwiniętym sektorem usług i osiągnięcia relatywnie  wysokiego poziomu PNI? (5200 USD na I mieszkańca), odbyło się ono kosztem ogromnego zadłużenia zagranicznego (155 mld USD) i poważnego rozbicia majątkowego społeczeństwa (promocja 3 w 1). Prowadzona obecnie polityka gospodarcza (ograniczenie udziału sektora państwowego w gospodarce, otwarcie na zewnętrzne inwestycje kapitałowe, walka z inflacją) oraz aktywność ekonomiczna Meksyku w regionie (członkostwo w NAFTA, APEC) budzą nadzieje na przełamanie kryzysu i ograniczenie negatywnych następstw dotychczasowego rozwoju gospodarki.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami