Blog

Wiązary dachowe zdjęcie nr 2
01.02.2022

Zagraniczne placówki

W artykule znajdziesz:

Zagraniczne placówki
Zagraniczne placówki

Na podstawie badań można określić rzeczywistą trwałość poszczególnych materiałów, elementów i detali w budynku. Poza tym istnieje potrzeba badania jakości budynków, tj. ich stanu technicznego, przy ustalaniu czasu i zakresu remontów realizowanych w ramach planowo-zapobiegawczego utrzymania zasobów budownictwa mieszkaniowego (program uprawnienia budowlane na komputer). Sporadycznie zachodzi konieczność specjalnej oceny stanu technicznego budynku przy powstaniu awarii.

W naszym budownictwie opracowano i wdrożono metody kontroli wykonania i oceny jakości ścian zewnętrznych oraz stropodachów. Zagraniczne placówki naukowo-badawcze w CSRS, NRD i ZSRR prowadzą również prace dotyczące metod badań i oceny jakości prefabrykatów, montażu, wykonania budynków i okresu eksploatacji. Metodę tę zaproponowano w Państwowym Komitecie ds. Budownictwa Ogólnego i Architektury Rosji  (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Kontroli podlega gotowa produkcja, przeprowadza się ją w celu sprawdzenia zgodności z wymaganiami normowymi. Jest to system kontroli wyrywkowej, przeprowadzanej przez przedstawicieli jednostek nadrzędnych, a także przez Państwowy Nadzór Architektoniczno-Budowlany. Przedmiotem kontroli są materiały budowlane i prefabrykaty, a także:

  • wyposażenie przedsiębiorstwa w normy i inne niezbędne dokumenty normatywno-techniczne,
  • wyposażenie przedsiębiorstwa w konieczny sprzęt laboratoryjny, instrumenty kontrolno-pomiarowe, przyrządy i ich zgodność z dokumentami normatywnymi (uprawnienia budowlane),
  • dokumentacja techniczna w celu sprawdzenia jej prawidłowości w stosunku do obowiązujących aktów normatywnych,
  • zasady i prawidłowość działania kontroli technicznej i laboratoryjnej,
  • zasady i organizacja systemu materialnego stymulowania jakością produkowanych wyrobów,
  • wewnętrzna organizacja dostaw materiałów oraz sposób ich magazynowania i transportu,
  • regularność i oddziaływanie kontroli,
  • przestrzeganie norm zużycia,
  • reklamacje zgłaszane do dostawców materiałów,
  • straty z tytułu braków i reklamacji odbiorców (program egzamin ustny),
  • wykonanie zaleceń poprzedniej kontroli.

Dyrekcja kontrolowanego przedsiębiorstwa

Na podstawie wyników kontroli spisuje się protokół z wnioskami, który podpisuje sprawdzający i dyrekcja kontrolowanego przedsiębiorstwa. Następnie protokół przesyła się do wiadomości organizacji zlecającej badanie, do jednostki przeprowadzającej kontrolę, do ministerstwa, któremu podlega przedsiębiorstwo, do miejscowych organów państwowych kontroli architektoniczno-budowlanej oraz do głównej organizacji normalizacyjnej budownictwa miejskiego. Jeden egzemplarz protokołu zostaje w kontrolowanym przedsiębiorstwie (opinie o programie).

Sprawdzający w ramach swego pełnomocnictwa lub przez miejscowe organy władzy mają prawo:

  • dawać zalecenie wycofania z użytkowania wyrobów produkowanych z odstępstwami od norm i warunków technicznych,
  • przedstawiać sugestie lub wydawać polecenia o zaprzestaniu całkowicie lub częściowo dostaw do produkcji wyrobów lub konstrukcji nie odpowiadających wymaganiom norm lub warunków technicznych,
  • dawać wytyczne co do poprawy jakości wyrobów i materiałów.

Metodę tę opracowano w Naukowo-Badawczym Instytucie Przemysłu Budowlanego „Gosstroj” w Kijowie i szczegółowo sformułowano w „Instrukcji technicznej dla prowadzenia oceny jakości robót budowlano-montażowych i specjalnych wykonywanych przez brygady w budownictwie przemysłowym, wiejskim, mieszkaniowym i użyteczności publicznej”. W celu udogodnienia w posługiwaniu się tą instrukcją opracowano album pt. „Tolerancje przy wykonywaniu robót budowlano-montażowych i specjalnych” (segregator aktów prawnych).

Nadzór nad realizacją kontroli pooperacyjnej i wyrywkowego sprawdzenia jakości robót budowlano-montażowych wykonują przedstawiciele zjednoczeń. W skład inspekcji technicznej, oprócz kierujących pracowników zjednoczeń, wchodzą przedstawiciele laboratorium budowlanego oraz geodeci. Kontrola pooperacyjna realizowana jest przez kierowników robót oraz majstrów i polega na samokontroli jakości wykonanych przez siebie robót (promocja 3 w 1). W celu materialnego stymulowania jakością przyjęto zróżnicowaną płacę za pracę robotników w zależności od ustalonej oceny jakości.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wiązary dachowe zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wiązary dachowe zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wiązary dachowe zdjęcie nr 7 Wiązary dachowe zdjęcie nr 8 Wiązary dachowe zdjęcie nr 9
Wiązary dachowe zdjęcie nr 10
Wiązary dachowe zdjęcie nr 11 Wiązary dachowe zdjęcie nr 12 Wiązary dachowe zdjęcie nr 13
Wiązary dachowe zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wiązary dachowe zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wiązary dachowe zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami