Blog

Rodzaj gruntu zdjęcie nr 2
10.01.2023

Polerowanie wyrobów porcelanowych

W artykule znajdziesz:

Rodzaj gruntu zdjęcie nr 3
Polerowanie wyrobów porcelanowych

Szlifowanie i polerowanie wyrobów porcelanowych. Zastosowanie tej operacji polega na obróbce nóżek naczyń, krawędzi wyrobów porcelanowych i na usunięciu niektórych wad powierzchni, głównie zanieczyszczeń. Szlifowanie wykonuje się na półautomatach wielowrzecionowych stołach karuzelowych z okresowym ruchem obrotowym. Do gniazd wrzecion wstawia się wymienne uchwyty, odpowiadające kształtowi i wymiarom obrabianych wyrobów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Na pozycjach szlifowania i polerowania wrzeciona podnoszą się, zostają wprowadzone w szybki ruch obrotowy i wyroby brzegami dociskają się do narzędzia ściernego o różnej wielkości ziarna, zapewniając stopniowość szlifowania i polerowania. Czas trwania tych operacji wynosi 4-7 s (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Nóżki szlifuje się na tarczach szlifierskich krążkach żeliwnych o średnicy do 2000 mm, które obracają się z prędkością 13-16 rad/s (120-M50 obr./min) i są polewane mieszaniną wody i piasku kwarcowego z centralnego zbiornika. Dociskanie obracanych wyrobów do tarczy odbywa się ręcznie lub automatycznie za pomocą obracających się wrzecion, na przemian opuszczających się lub podnoszących. Wadą takiego szlifowania jest płaskie zeszlifowywanie nóżki. Wydajność osiąga 1200 szt./h (uprawnienia budowlane).

W automatach nowszych konstrukcji nóżki wyrobów porcelanowych oszlifowuje się na okrągło. Narzędziem szlifującym jest ściernica o średnicy 80-160 mm i grubości 15 mm. Lepsze wyniki daje kamień ołoniecki ścisły piaskowiec, nie pozostawiający bruzdek. Polerowanie oszlifowanych części przeprowadza się krążkami z drewna olchowego, nawilżanego szkliwem, przy prędkości obwodowej 5-6 m/s (program egzamin ustny).

Operacje sortowania

Po oszlifowaniu wyroby myje się w płuczkach i suszy w suszarkach konwejero- wych lub taśmowych, tworzących wspólny agregat myjąco-suszący o wydajności 1200-i-1600 szt./h. Mycie i suszenie wyrobów może być włączone do ogólnej linii konwejerowej. Wysuszone wyroby są przewożone do dalszej obróbki (opinie o programie).

Operacje sortowania i obróbki wyrobów mogą być również wykonywane na przenośniku. Prędkość ruchu taśmy przenośnika wynosi 1 m/min. Szerokość taśmy 1 m, długość 18y25 m. W poprzek taśmy ułożone są listwy co 0,7 m. Wyroby płaskie i naczyniowe umieszcza się oddzielnie wzdłuż przenośnika na każdej jego połowic. Stanowiska robocze i niezbędny sprzęt umieszczone są po obu stronach przenośnika (segregator aktów prawnych).

Operacje na przenośniku są następujące: szlifowanie nóżki, szlifowanie krawędzi, zeszlifowanie zanieczyszczeń, sprawdzenie krzywizny wyrobu, sortowanie wstępne, sortowanie na gatunki, cechowanie, kompletowanie. Wysortowane wyroby kieruje się do wydziału malarstwa artystycznego do zdobienia.

Najczęściej spotykane usterki czerepu i szkliwa zostały omówione przez Jegorowa, Tierieszczenkę, Filincewa, Jurczaka i Josewicza. Wady szkliwa i zdobienia zostały dość dokładnie opisane przez Raffrajema, niektóre wady zostały przeanalizowane przez Achjana i Ejduka.

Majkowski i Szymański wykazali celowość określenia wskaźnika jakości za pomocą monogramów na podstawie: 1) stopnia białości, mierzonego leukometrem Zeissa przez porównanie ze wzorcem barytowym, 2) stopnia połysku szkliwionej powierzchni, mierzonej pod kątem 22,5° za pomocą fotometru Pulfricha, 3) liczby nakłuć o średnicy większej od 50 mikronów, zauważalnej nieuzbrojonym okiem, 4) współczynnika prześw iecałności w %. Parametry dodatkowe, takie jak jakość zdobienia, stopień gładkości, stopień spełnienia wymagań ergonomiki itd., mogą być określone na podstawie wyników dalszych badań (promocja 3 w 1).

Na podstawie wyników badań jakości stwierdzono, że pierwsze miejsce zajmują wyroby fabryki angielskiej firmy „Wedgwoód”, o współczynniku białości 87%. Mają ono nie więcej niż 1 nakłucie (powyżej 50 mikronów) na 1 cm2 powierzchni szkliwa, połysk 1,09, przeświecalność 33,7%. Następnie wyroby firmy japońskiej „Sango” (współczynnik białości 70%), szwedzkiej „Restrand” (współczynnik białości 74%), RFN „Rosentahl” (współczynnik białości 73%), włoskiej (współczynnik białości 73%), czechosłowackiej o stopniu białości 70% i in. Porcelanowe izolatory wysokonapięciowe i porcelanowe części izolacyjne aparatury elektrotechnicznej są powszechnie stosowane do izolowania przewodów i części metalowych znajdujących się pod napięciem.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Rodzaj gruntu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Rodzaj gruntu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Rodzaj gruntu zdjęcie nr 8 Rodzaj gruntu zdjęcie nr 9 Rodzaj gruntu zdjęcie nr 10
Rodzaj gruntu zdjęcie nr 11
Rodzaj gruntu zdjęcie nr 12 Rodzaj gruntu zdjęcie nr 13 Rodzaj gruntu zdjęcie nr 14
Rodzaj gruntu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rodzaj gruntu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rodzaj gruntu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami