Blog

18.10.2022

Zajęcie zieleńców

W artykule znajdziesz:

Zajęcie zieleńców

W tym przypadku kierownik budowy (przedsiębiorstwo) obowiązany jest wystąpić do właściwej komórki prezydium rady narodowej (Zarząd Dróg i Mostów) o zezwolenie podając powierzchnię potrzebnego terenu i okres jego użytkowania oraz załączając plan sytuacyjny. Objęcie przez budowę terenu i jego zwrócenie po uporządkowaniu następuje przez spisanie protokołu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zajęcie zieleńców, chodników, wzgl. ulicy powinno być odpowiednio zaznaczone w planie zagospodarowania placu budowy. Konieczne jest również uwzględnienie w planie zagospodarowania placu budowy potrzeb bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.

Głównym zadaniem harmonogramu robót jest ustalenie okresów trwania poszczególnych zasadniczych rodzajów robót w powiązaniu z pracami prowadzonymi przez oddzielne przedsiębiorstwa oraz skoordynowanie pracy brygad (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy opracowaniu harmonogramu robót dla budowy i dla poszczególnych obiektów konieczne jest zachowanie zasady koncentracji robót na oddzielnych obiektach i działkach roboczych. Przyczynia się to bowiem do efektywnego zastosowania metody pracy równomiernej, właściwego wykorzystania maszyn i urządzeń budowlanych, skrócenia cykli produkcyjnych, zwiększenia wydajności i w ślad za tym do obniżenia kosztów (uprawnienia budowlane).

Kolejność i terminy wykonywania poszczególnych rodzajów robót, uzależnione od konstrukcji budowanego obiektu, ustala się na podstawie obliczonych ilości robót w oparciu o dokumentację techniczną, kosztorysy oraz o średnią optymalną wydajność brygad.

Harmonogram robót opracowuje się na podstawie projektu technicznego i wykonanych w miarę potrzeby rysunków roboczych w oparciu o planowany termin zakończenia obiektu, z uwzględnieniem wymagań technologicznych i ekonomicznych produkcji oraz należytej jakości wykonywanych robót (program egzamin ustny).

Harmonogram budowy

Przy opracowaniu harmonogramu uwzględnia się również przewidziane terminy dostaw maszyn i urządzeń, jak również terminy skierowania przez przedsiębiorstwo na budowę brygad specjalistycznych itp. (opinie o programie).

Ustalony w harmonogramie okres trwania robót uwzględnia wahania zdolności produkcyjnej budowy w związku z warunkami atmosferycznymi, sezonowością nasilenia absencji robotników itp. Wahania te uwzględnia się przez zmniejszenie liczby dni pracy efektywnej w poszczególnych miesiącach roku. Liczby dni efektywnej pracy, które zaleca się przyjmować w poszczególnych miesiącach dla robót zewnętrznych budowlanych i montażowych oraz dla robót wykonywanych w pomieszczeniach zamkniętych [9,43]. W harmonogramie należy również uwzględnić obowiązujące zarządzenia dotyczące pracy dwu- i trzyzmianowej w budownictwie. Zasada bowiem dwu- i trzyzmianowej pracy jest szczególnie ważna ze względu na obowiązujące (krótkie) cykle budowy oraz zmniejszoną liczbę dni efektywnej pracy w okresie zimowym (segregator aktów prawnych).

Harmonogram budowy jest integralną częścią umowy o wykonanie obiektów oraz robót poza obiektami, wskazującą terminy wykonania robót przygotowawczych i podstawowych. Harmonogram powinien być opracowany zgodnie z obowiązującymi przepisami o cyklach budowy. Harmonogram składa się z części analitycznej i graficznej.

W części analitycznej podane są wszystkie zasadnicze roboty, które należy wykonać przy budowie obiektu i to zarówno ogólnobudowlane, jak i instalacyjne i specjalne, wykonywane przez podwykonawców. Roboty budowlane opracowuje się szczegółowo, inne w ogólnych zarysach z tym, że podwykonawcy sporządzają dla swoich robót oddzielne szczegółowe harmonogramy. W tej części harmonogramu podaje się ilości poszczególnych robót, ich pracochłonność, zastosowane maszyny, liczbę robotników i liczbę dni pracy (promocja 3 w 1).

Część graficzna zawiera podziałkę czasu miesiące, tygodnie lub dni kalendarzowe oraz kolejne dni robocze na którą nanosi się w formie odcinków linii poziomych okresy trwania poszczególnych robót. Harmonogram robót należy uzgodnić z podwykonawcami i z inspektorem nadzoru. Harmonogramy i wynikający z nich plan zapotrzebowania środków produkcji zatwierdza naczelny inżynier przedsiębiorstwa.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami