Blog

Rozbudowa w planie zdjęcie nr 2
26.08.2022

Zakłady przemysłu tekstylnego

W artykule znajdziesz:

Rozbudowa w planie zdjęcie nr 3
Zakłady przemysłu tekstylnego

Podstawą gospodarki jest rolnictwo skupiające 28% ludności czynnej zawodowo. Uprawia się gl. trzcinę cukrową (cukier stanowi najważniejszy produkt eksportowy kraju), orzechy kokosowe (kopra) i bawełnę, a także maniok, jam, fasolę oraz owoce tropikalne (program uprawnienia budowlane na komputer). Hoduje się przede wszystkim owce, kozy, bydło i trzodę chlewną. Istotnym źródłem dochodów mieszkańców jest również rybołówstwo. Na wyspach rozwinęły się zakłady przemysłu tekstylnego oraz montownie sprzętu elektronicznego. Gł. partnerami handlowymi są: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, a także państwa karaibskie. PNB na I mieszkańca wynosi 4800 USD.

Sieć dróg jest dość dobrze rozwinięta. Ich dl. wynosi 305 km (w tym 42% utwardzonych). Między wyspami utrzymane sa połączenia promowe. Poza tym na każdej z nich jest lotnisko zapewniające międzynarodowe połączenia. Na Saint Kitts lotnisko Robert T. Bradshaw znajduje się w pobliżu Basseterre, natomiast na wyspie Nevis lotnisko Newcastle zlokalizowane jest obok miasta Charlestown (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Duże znaczenie ma turystyka, której rozwojowi sprzyjają zwł. walory środowiska przyrodniczego oraz piaszczyste plaże, cieple i czyste wody morskie, źródła wód mineralnych. Do najliczniej odwiedzanych kąpielisk należą: Conaree, Basseterre i Pinneys Beach. Przedmiotem zainteresowania turystów są budowle z okresu kolonialnego, zwl. forty obronne - Brimstone Hill (XVIII w.) i Aksby (XVII w.). Baza hotelowa liczy 2,1 tys. miejsc noclegowych. W 1995 kraj odwiedziło 79 tys. obcokrajowców, gł. obywateli Stanów Zjednoczonych (46%), Kanady (11%), Wielkiej Brytanii (8%). Wpływ\ z turystyki zagranicznej wyniosły 65 min USD, co stanowiło 30% PNB (uprawnienia budowlane).

Spór o wyspy

Wyspy zostały odkryte w 1493 przez Krzysztofa Kolumba. W XVII w. rywalizowali o nie Francuzi i Anglicy; c i drudzy w 1624 podporządkowali sobie Saint Kilts, a w 1628 Nevis. Definitywnie spór o wyspy rozstrzygnął na korzyść Anglii pokój paryski (1783). Na początku XVIII w. dołączono do nich administracyjnie wyspę Anguillę. W latach I 871-1957 wchodziły w skład brytyjskiej Federacji Wysp Podwietrznych, od 1958 do 1962 - Federacji Indii Zachodnich. Status terytorium stowarzyszonego z Wielką Brytanią otrzymały w 1967, a pełną niepodległość w 1983; Anguilla odłączyła się w 1980. Po przyznaniu suwerenności przystąpiły do brytyjskiej Wspólnoty Narodów (program egzamin ustny).

Nominalnie głową państwa jest królowa brytyjska, która mianuje gubernatora generalnego. Powołuje on rząd na wniosek premiera, wyłanianego spośród przedstawicieli większości parlamentarnej. Władzą ustawodawczą jest Zgromadzenie Narodowe o pięcioletniej kadencji. Wyspa Nevis ma własne władze ustawodawcze i wykonawcze (zastępc a gubernatora generalnego) (opinie o programie).

Saint Lucia to państwo wyspiarskie położone w basenie Morza Karaibskiego, należące do archipelagu Małych Antyli (Wyspy Zawietrzne). Krajobraz Saint Luci i ukształtowany został przez działalność wulkaniczną. Pn. czyść wyspy ma charakter wyżynny, natomiast centrum i pd. zajmują góry z największym, wulkanicznym szczytem Gimie (950 m. n.p.m.). Nizinne są jedynie tereny położone w dolinach rzek oraz w pasie nadmorskim. Na wyspie panuje klimat podrównikowy wilgotny o zróżnicowanej ilości opadów. Na wybrzeżach średnia roczna suma opadów waha się od 1 200 do 1500 mm, natomiast na obszarach górskich wzrasta do 4000 mm (segregator aktów prawnych).

Średnie roczne temp. wynoszą 24-28″C. Od stycznia do kwietnia występuje pora sucha, od maja do sierpnia natomiast - deszczowa. Rzeki są krótkie charakteryzują się dużymi przepływami w porze deszczowej. Występują licznie gorące źródła mineralne oraz jeziora kraterowe. Na podłożu pochodzenia wulkanicznego utworzyły się gł. gleby ferralitowe oraz andosole. Stoki górskie porastają wilgotne lasy równikowe. Świat zwierzęcy należy do Regionu Antylskiego zoogeograficznej Krainy Neotropikalnej. Osobliwością faunistyczną wyspy jest zagrożony wyginięciem gatunek papugi amazonki modrogłowej. Dla jej ochrony w centralnej części wyspy został utworzony specjalny rezerwat - Quillesse o powierzchni I 5 km-’. Inne obszary chronione to niewielkich rozmiarów rezerwaty: Fregate Island, Savannes Bay oraz Maria Island, a także park narodowy Pigeon Island (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Rozbudowa w planie zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Rozbudowa w planie zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Rozbudowa w planie zdjęcie nr 8 Rozbudowa w planie zdjęcie nr 9 Rozbudowa w planie zdjęcie nr 10
Rozbudowa w planie zdjęcie nr 11
Rozbudowa w planie zdjęcie nr 12 Rozbudowa w planie zdjęcie nr 13 Rozbudowa w planie zdjęcie nr 14
Rozbudowa w planie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rozbudowa w planie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rozbudowa w planie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami