Blog

Sole zwrotne zdjęcie nr 2
29.10.2020

Zakotwienia stożkowe złożone

W artykule znajdziesz:

Zakotwienia stożkowe złożone

Sole zwrotne zdjęcie nr 3
Zakotwienia stożkowe złożone

W zakotwieniach stożkowych zjawiska mogą być jeszcze bardziej złożone. Mianowicie naprężenia normalne w kierunku siły H przestają w pewnej chwili narastać wskutek odkształceń plastycznych stożka klinującego; zachodzi to najpierw w dolnej (naprężonej) części drutów, gdyż tam występuje największa koncentracja naprężeń (wskutek mniejszej średnicy stożka). Ponieważ tarcie nie osiągnęło jeszcze w tym momencie swej wartości maksymalnej, zatem przy dalszym wzroście siły S wielkość tarcia powinna dalej narastać dla zrównoważenia siły naciągu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wskutek tego naprężenia wypadkowe skierowują się ku „dołowi” i w efekcie w stożku powstają naprężenia rozciągające, wywołane składową naprężenia. Całkując t po obwodzie i po długości odcinka docisku (na którym występuje ta składowa) można otrzymać wielkość siły, z którą dolna część stożka działa na część górną. W ten sposób zwiększenie siły S powoduje wzrost naprężeń przede wszystkim w dolnej części stożka, a ta dopiero oddziałuje na część górną od czoła elementu. W chwili gdy N wzrasta, naprężenia w dolnej części bloku kotwiącego zmniejszają się. Oznacza to, że zwiększenie siły S w części górnej bloku powinno zostać zrównoważone zwiększonymi naprężeniami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W ten sposób wzrost siły przekazuje się drogą rozciągania na stożek.

Po uplastycznieniu betonu stożka (w zakotwieniach typu Freyssineta) znaczną część siły rozciągającej przejmuje rurka iniekcyjna, w którą zaopatrzony jest
stożek. Jeśli zaprawa zarysuje się, a naprężenia w rurce osiągną granicę plastyczności, wówczas siły te przeniosą się na górną część zakotwienia, czemu towarzyszyć może nadmierne odkształcenie rurki lub obserwowane niekiedy w praktyce wciągnięcie jej przez druty. Widać stąd, że niepożądane są betony kruche i dlatego nie zaleca się stosowania do stożków cementu glinowego. Im wyższy jest współczynnik tarcia, tym większe będzie naprężenie rozciągające w stożku (uprawnienia budowlane).

Naprężenia w kierunku wypadkowej

Naprężenia w kierunku wypadkowej H będą tym większe, im mniejszy jest kąt rozwarcia klina, z tym, że a nie może przewyższać wartości i musi być zachowana samohamowność klina. Średnia wartość naprężenia normalnego aH określa się wzorem gazie l oznacza długość klina. Przy zbyt dużym kącie między drutem a stożkiem lub klinem, należy zapewnić zwiększone tarcie, by uniknąć zbytnich poślizgów; to samo zachodzi przy zbyt małym kącie rozwarcia, aczkolwiek w tym przypadku przyczyną deformacji są nadmierne odkształcenia klina (program egzamin ustny). W pierwszym przypadku zachodzi niebezpieczeństwo prześlizgiwania się drutu wskutek zbyt małej siły H. natomiast w drugim to samo niebezpieczeństwo może być wywołane zbyt wielką siłą H, powodującą nadmierne uplastycznienie klina. Jest to groźne, zwłaszcza w przypadku klinów ze stali miękkiej, wykazujących zbyt mały współczynnik tarcia (opinie o programie).

Prócz tego, w zakotwieniach, w których druty ulegają odchyleniu (przegięciu) w miejscu przejścia do kanału kablowego, ten ostatni czynnik może powodować dodatkowe opory tarcia. W Polsce przeprowadzono szereg badań zakotwień stożkowych typu Freyssineta, jak również i im pokrewnych, o stalowej płycie kotwiącej i stożku blokującym, a także zakotwień „mieszanych” o betonowym bloku kotwiącym i stalowym stożku klinującym, Należy zwrócić uwagę, że praktyczne wykorzystanie badań związane jest z warunkiem analogicznej technologii wykonania zakotwień i analogicznych materiałów, tym samym zaś trudno wykorzystać tutaj bezpośrednio wyniki badań zagranicznych i należy przeprowadzać je niezależnie w każdym kraju, co też istotnie ma miejsce (segregator aktów prawnych). Badania te mają na celu raczej wykazanie bezpośredniej przydatności praktycznej danego typu zakotwienia aniżeli głębszą analizę zjawisk zachodzących w zakotwieniu.

Badania doświadczalne płytek kotwiących i klinów systemu Magnela przeprowadzili C. Eimer i M. Misiąg. Płytki i kliny były wykonane z żeliwa modyfikowanego. Chodziło mianowicie z jednej strony o zastąpienie żeliwem droższych odlewów staliwnych, odznaczających się ponadto większymi brakami i niedokładnościami, z drugiej zaś strony - o umożliwienie śledzenia zachowania się zakotwienia aż do chwili zniszczenia (pęknięcia klina lub płytki), czego na ogół nie można osiągnąć w przypadku materiału stalowego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Sole zwrotne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Sole zwrotne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Sole zwrotne zdjęcie nr 8 Sole zwrotne zdjęcie nr 9 Sole zwrotne zdjęcie nr 10
Sole zwrotne zdjęcie nr 11
Sole zwrotne zdjęcie nr 12 Sole zwrotne zdjęcie nr 13 Sole zwrotne zdjęcie nr 14
Sole zwrotne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Sole zwrotne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Sole zwrotne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami