Blog

30.05.2018

Zakres uprawnień budowlanych w specjalności konstrukcyjno-budowlanej

W artykule znajdziesz:

Zakres uprawnień budowlanych w specjalności konstrukcyjno-budowlanej


Zakres uprawnień budowlanych w specjalności konstrukcyjno-budowlanej

Specjalność konstrukcyjno-budowlana jest jedną z samodzielnych specjalności budowlanych wyodrębnionych ze specjalizacji techniczno-budowlanej. W Polsce uzyskanie tego rodzaju uprawnień upoważnia posiadacza do sporządzania projektów budowlanych oraz kierowania robotami budowlanymi w zakresie nieograniczonym lub ograniczonym.

Oferta: Planujesz podchodzić do egzaminu na uprawnienia budowlane w roku 2018?Przygotuj się z nami! Korzystając i ucząc się z naszego programu TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji laptop oraz w wersji na telefon przygotujesz się do tego trudnego egzaminu w 100%. Przeczytaj opinie innych użytkowników, którzy starali się o uprawnienia budowlane w poprzednich sesjach egzaminacyjnych - to wszystko znajdziesz w zakładce Opinie o programie. Ale to nie wszystko! Z nami przygotujesz się również do egzaminu ustnego. Pytania na egzamin ustny znajdziesz w trybie Egzamin Ustny. Tryb ten dostępny jest zarówno w programie na komputer jak i na telefon. Sprawdź jakie atrakcyjne ceny przygotowliśmy dla Ciebie.

Zakres uprawnień bez ograniczeń

Nieograniczone uprawnienia budowlane obejmujące specjalność konstrukcyjno-budowlanej pozwalają na dowolne działania związane z projektowaniem lub kierowaniem robotami budowlanymi na określonym obiekcie budowlanym. Dotyczy to zarówno sporządzania projektu architektoniczno-budowlanego w odniesieniu do konstrukcji danego obiektu, jak i kierowania robotami budowlanymi w zakresie jego realizacji. Aby uzyskać uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, należy ukończyć studia drugiego stopnia na odpowiednim kierunku, czyli budownictwie. Niezbędne jest także odbycie praktyki rocznej przy wykonywaniu projektów oraz półtorarocznej uwzględniającej bezpośrednio pobyt na budowie.

Specjalność konstrukcyjno-budowlana w zakresie ograniczonym

Ograniczony zakres uprawnień budowlanych w specjalności konstrukcyjno-budowlanej pozwala posiadaczowi na projektowanie obiektu budowlanego oraz kierowanie robotami budowlanymi na danym obiekcie, jeżeli posiada on kubaturę maksymalną do 1000 m3. Musi również posiadać wysokość nad poziomem terenu do 12 m przy 3 kondygnacjach naziemnych o maksymalnej wysokości do 4,8 m. Obiekt musi być posadowiony na głębokości do 3 m poniżej poziomu terenu, na stabilnym gruncie nośnym. Nie powinien posiadać elementów konstrukcyjnych o rozpiętości większej niż 6 m oraz wsporników z wysięgiem powyżej 2 m. Obiekt nie może zawierać elementów sprężanych wstępnie na budowie oraz wymagać uwzględnienia wpływu górniczej eksploatacji. Ograniczenia w specjalności konstrukcyjno budowlanej nie dotyczą melioracji wodnych i obiektów budowlanych gospodarki wodnej, jeżeli posiadacz uprawnień ukończył studia na kierunku inżynieria środowiska.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami