Blog

Dyliny pomostów równoległych zdjęcie nr 2
02.07.2020

Zamknięcia remontowe

W artykule znajdziesz:

Zamknięcia remontowe

Dyliny pomostów równoległych zdjęcie nr 3
Zamknięcia remontowe

Zamknięcia remontowe umieszcza się z reguły powyżej zamknięć roboczych (tzn. od strony górnej wody); ponadto spotyka się czasem i zamknięcia remontowe od strony dolnej wody (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zamknięcia te bywają także różnych systemów, stawiających różne wymogi konstrukcji filarów. Gdy są one wzorowane na zasuwach, filary muszą być zaopatrzone we wnęki. Spotyka się jednak także inne systemy konstrukcji, które wnęk nie wymagają.
Rozmaitość kombinacji systemów zamknięć eksploatacyjnych i remontowych oraz urządzeń mechanicznych lub hydraulicznych obsługujących ruch tych zamknięć, łącznie z różnorodnością wymogów związanych z komunikacją sprawiają, że projektowanie filarów jest czynnością indywidualną i że nie można w tej dziedzinie operować rozwiązaniami typowymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Jest również niepodobieństwem omówienie na tym miejscu wszelkich rodzajów rozwiązań, jakie w tej dziedzinie mogą być zastosowane.

Dlatego też wypadnie ograniczyć dalsze rozważania jedynie do problemów najbardziej istotnych dla większości filarów jazowych, zwracając uwagę na odchylenia, jakie mogą się zdarzyć przy zmianie systemu zamknięć, rodzaju napędu i schematu komunikacji (uprawnienia budowlane).
Zasady projektowania filarów jazów zasuwowych. Jako rozwiązanie najczęściej spotykane omówimy konstrukcję filara jazu zasuwowego. W zależności od rozpiętości zasuwy l w świetle dobiera się głębokość wnęki e, przy czym w obliczeniach wstępnych można przyjmować w przybliżeniu
oczywiście weryfikując ten wymiar w toku szczegółowego projektowania zasuwy, której rozpiętość podporowa wiąże się z głębokością wnęki zależnością (program egzamin ustny).

Przy symetrycznym rozmieszczeniu wnęk następuje znaczne osłabienie przekroju filara. Przyjmując, że minimalna szerokość masywu betonowego w miejscu osłabienia nie powinna być mniejsza od półtorakrotnej głębokości wnęk, można określić minimalną szerokość filara b przy czym jednak nie należy pominąć sprawdzenia tej szerokości przez zbadanie, czy pomieszczą się na filarze urządzenia wyciągowe dla zasuw, o ile zasuwy mają być istotnie zaopatrzone w indywidualne napędy, umieszczone na filarach.

Głębokości wnęk

Głębokości wnęk dla ścianek zakładanych (zamknięć awaryjnych) ex i e2 są zazwyczaj mniejsze i nie decydują o szerokości filara (opinie o programie).
Szerokość wnęki }. musi być tak dobrana, aby pomieścił się w niej przekrój podporowy zasuwy wraz z wózkami, rolkami tocznymi, szynami jezdnymi i pozostałymi elementami obudowy wnęk. W zależności od rozpiętości zasuwy w świetle l i jej wysokości h można szerokość wnęki X określić w przybliżeniu.

Od strony górnej wody, tzn. powyżej wnęk zamknięcia remontowego filary zakańcza się lukiem, najczęściej w kształcie półkola - aczkolwiek możliwe są także inne krzywe (np. elipsy, parabola lub krzywa koszowa) (segregator aktów prawnych).
Od strony dolnej wody filar może być prowadzony do końca w pełnej grubości bądź też grubość jego może stopniowo maleć. Jako dolne zakończenie stosuje się także luki półkoliste, czasem kończy się filar ostrołukiem osłoniętym w samym ostrzu kątownikiem.
Korona filara powinna być wzniesiona od strony górnej wody co najmniej o 1 m ponad poziom piętrzenia lub co najmniej 0,50 m ponad najwyższy poziom przepływu katastrofalnego, jeśli poziom ten przy jazie całkowicie otwartym przekracza poziom piętrzenia. Analogiczna zasada obowiązuje od strony dolnej wody, oczywiście biorąc pod uwagę najwyższe stany wody w dolnym stanowisku.
Wyraźne odstępstwo od podanych wyżej zasad stosuje się w środkowej części filara na jego partii obejmującej wnękę dla zasuwy.

Wnęka ta powinna być znacznie wyższa, gdyż musi się w niej pomieścić zasuwa podniesiona tak wysoko, aby pod jej dolną krawędzią pozostał odstęp co najmniej 1,00 m do najwyższego możliwego w tym miejscu zwierciadła wody. Dla małych jazów odstęp ten może być zmniejszony do 0,50 m (promocja 3 w 1). Długość owej podwyższonej części filara powinna być taka, aby mogły się na niej pomieścić mechanizmy wyciągowe obsługujące zasuwę (wraz z obudową) i ewentualnie znalazła oparcia kładka robocza.

Najnowsze wpisy

19.05.2025
Dyliny pomostów równoległych zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Aby skutecznie wyciszyć ściany, stropy oraz instalacje, konieczne jest zastosowanie kilku różnych technik i materiałów, które wzajemnie się uzupełniają. Ściana…

12.05.2025
Dyliny pomostów równoległych zdjęcie nr 5
Jak wygląda docieplenie starego domu?

Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…

Dyliny pomostów równoległych zdjęcie nr 8 Dyliny pomostów równoległych zdjęcie nr 9 Dyliny pomostów równoległych zdjęcie nr 10
Dyliny pomostów równoległych zdjęcie nr 11
Dyliny pomostów równoległych zdjęcie nr 12 Dyliny pomostów równoległych zdjęcie nr 13 Dyliny pomostów równoległych zdjęcie nr 14
Dyliny pomostów równoległych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dyliny pomostów równoległych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dyliny pomostów równoległych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami