Blog

12.10.2022

Zanieczyszczenia mechaniczne

W artykule znajdziesz:

Zanieczyszczenia mechaniczne

Zanieczyszczenia mechaniczne i wady struktury. Szkodliwymi zanieczyszczeniami łatwymi do rozpoznania są kamienie, żwir, grudki rud oraz podobne zanieczyszczenia mechaniczne i organiczne jak korzenie. Zachowując się odmiennie od masy cegły podczas jej wyrobu powodują spękania cegły i znaczne obniżenie jakości gotowej produkcji (program uprawnienia budowlane na komputer). Cegła taka jest nietrwała, łatwo pęka przy transporcie, a jeżeli nawet wykazuje znaczną wytrzymałość na ściskanie, to nie jest odporna na uderzenie i działanie czynników atmosferycznych. Wady te są łatwo dostrzegalne już z wyglądu zewnętrznego. W miejscach występowania zanieczyszczeń widoczne są charakterystyczne gwiaździste spękania nawet wówczas, gdy ziarna nie znajdują się bezpośrednio na powierzchni. Przy uderzeniu wyroby takie wydają głuchy dźwięk podobnie jak pęknięty garnek gliniany (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Grudki nieprzerobionej gliny powodują podobny wpływ na masę cegły jak kamienie i żwir. Mając odmienną skurczliwość niż masa cegły, nie są z nią związane i powodują tworzenie się wewnętrznych szczelin. Cegła tak wykonana poza obniżoną wytrzymałością na ściskanie nie jest odporna na działanie czynników atmosferycznych. Zwłaszcza niebezpieczne jest to w dachówkach, gdyż woda wypełniająca szczeliny o znacznej grubości niszczy je przy zamarzaniu znacznie szybciej, niż gdy masa jest jednorodna, a pustki mają charakter kapilar (uprawnienia budowlane).

Warstwowa struktura masy wywiera podobny wpływ jak omówiony niedostateczny przerób gliny z tym, iż wady te ujawniają się bardzo szybko i w znacznie ostrzejszej formie. Warstwowość masy wiąże się ze stosowaniem do produkcji pras ślimakowych, toteż wada ta w produkcji ręcznej nie występuje. Cegła taka ma niższą wytrzymałość na ściskanie, znaczną nasiąkliwość oraz jest bardzo mało odporna na działanie czynników atmosferycznych. Użyta w murze daje łatwo odpryski obniżające ogólną wytrzymałość muru (program egzamin ustny).

Spękania

Dachówkę o strukturze warstwowej powinno się bezwzględnie zdyskwalifikować. W licznych przypadkach stwierdzono, iż nie wytrzymuje ona często nawet 1 roku. Wyroby takie łatwo jest poznać przez opukanie ich lekkim młotkiem stalowym (wydają wówczas charakterystyczny głuchy dźwięk) lub przez badanie przełomu najlepiej przez szkło powiększające. Widać wówczas poszczególne warstwy masy porozdzielane cienkimi warstewkami powietrza (opinie o programie).

Strukturę „S“ i „0“ stanowią spękania widoczne na płaszczyznach cięcia cegieł w kształcie tych liter. Powstają one przy maszynowym formowaniu cegieł. Spękania takie obniżają przede wszystkim wytrzymałość cegieł i łatwo uzewnętrzniają się przy transporcie, powodując np. odpadanie główek cegieł. Cegieł spękanych nie da się przecinać na budowie, gdyż rozsypują się. Poza obniżoną ogólną wytrzymałością, zarówno na ściskanie jak w jeszcze większym stopniu na zginanie, mają one niższą odporność na działanie czynników atmosferycznych (segregator aktów prawnych).

Jak widać z omówienia procesów, które zachodzić mogą w gotowych konstrukcjach murowych, już przy opracowywaniu projektu oraz w trakcie budowy należy spełnić zasadnicze warunki zapewniające trwałość budowy. Przede wszystkim opracowany projekt nie może mieć usterek konstrukcyjnych, które powodować mogą powstawanie omawianych procesów. Specjalny nacisk należy położyć na opracowanie tych części, które powodować mogą zawilgocenia murów, jak balkonów, gzymsów, rynien itp. wskutek działań czynników atmosferycznych, oraz instalacji wewnętrznych, które mając niższą temperaturę mogą powodować skraplanie się wilgoci i również zawilgacanie stykających się z nimi części murów (promocja 3 w 1). Częstą przyczyną stałych zawilgoceń murów jest niedostateczne przewietrzanie pomieszczeń, bądź wskutek niedokładnego opracowania zagadnienia wentylacji, bądź wskutek niewłaściwego wykorzystywania pomieszczeń przez użytkownika.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami