Blog
Zanieczyszczenie stali
W artykule znajdziesz:
Zanieczyszczenie stali
Zanieczyszczenie stali powoduje zmniejszenie, a nawet w niektórych przypadkach całkowity zanik przyczepności do betonu. Najbardziej niebezpieczne są zanieczyszczenia różnego rodzaju tłuszczami. Stwarzają one rodzaj powłoki otulającej stal i wskutek tego likwidującej przyczepność betonu, a także wpływają destrukcyjnie na sam beton (program uprawnienia budowlane na komputer).
Pręty pokryte łuszczącą się rdzą również nie mogą być użyte do konstrukcji żelbetowych, ponieważ łuski uniemożliwiają przyczepność betonu do stali, a łuszcząca się rdza świadczy o silnym skorodowaniu wkładek, a więc o zmniejszeniu przekroju poprzecznego pręta.
Rdza na prętach stali zbrojeniowej jest dopuszczalna tylko w postaci lekkiego nalotu, gdyż ulega on starciu w czasie betonowania.
Pierwszą czynnością przy czyszczeniu stali jest ustalenie rodzaju zanieczyszczenia, które trzeba usunąć, gdyż od niego zależy dalsze postępowanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pręty zatłuszczone lub zachlapane farbami opala się lampami benzynowymi lub spirytusowymi. Można także zanieczyszczenia te usunąć z prętów zmywając je ługiem sodowym. Osad sadzy po opaleniu lub zmydlony tłuszcz po czyszczeniu ługiem ściera się suchą szmatą i papierem ściernym. Stal zbrojeniową zabłoconą oczyszcza się ostukując ją młotkiem, trąc szczotką drucianą lub myjąc silnym strumieniem wody.
Zimą stal składowana pod gołym niebem ulega często oblodzeniu.
Ponieważ nie można jej w takim stanie zabetonować, przeprowadza się odmrożenie i osuszenie prętów (uprawnienia budowlane). Odmrażanie najlepiej jest przeprowadzać przez poddanie oblodzonych prętów stali działaniu ciepłego powietrza z nagrzewnicy powietrznej. Ciepłe powietrze nie tylko topi lód, ale od razu suszy metal. Można też do odmrożenia użyć prądu elektrycznego. Przepuszcza się go przez pręty, dzięki czemu ulegają one podgrzaniu, odmarzają i schną. Odmrażanie za pomocą prądu wymaga każdorazowego przeliczenia oporu i dostosowania do tego natężenia prądu. Włączenie nieodpowiedniego prądu może spowodować zwarcie lub nie dać efektu.
Teren, na którym jest przeprowadzane odmrożenie prądem elektrycznym, odpowiednio się zabezpiecza, aby nie dopuścić do porażenia prądem osób przebywających na nim.
Odmrażanie prądem elektrycznym nic znajduje szerszego zastosowania z uwagi na duże zużycie energii elektrycznej (program egzamin ustny).
Stal pokrytą łuszczącą się rdzą
Stal pokrytą łuszczącą się rdzą lub zgorzeliną (zendrą) czyści się szczotkami stalowymi ręcznymi lub osadzonymi na giętkim wale szlifierki.
Szczotki do czyszczenia są wykonywane często na budowie z pociętych na kawałki starych lin stalowych.
Przy czyszczeniu z rdzy dużych ilości stali stosuje się piaskownice.
Ciśnieniem sprężonego powietrza piaskownica wyrzuca piasek przez dyszę umieszczoną na końcu węża roboczego. Piaskownice wytwarzają dużo kurzu szkodliwego dla zdrowia ludzkiego, dlatego też można je używać albo na otwartej przestrzeni, albo w pomieszczeniu o dobrze działającej wentylacji mechanicznej.
Dużą wydajność mają również bębny, w których stal oczyszcza się z rdzy płytkami ściernymi. Urządzenie to składa się z bębna obracającego się w łożyskach tocznych, płytek ściernych w nim wbudowanych, koła pasowego i silnika elektrycznego. Całe urządzenie jest ustawione na płycie (opinie o programie).
Płytki ścierne są tak umocowane, że środek ich ciężkości jest umieszczony mimośrodowo w stosunku do osi bębna. Powoduje to docisk płytek siłą odśrodkową do pręta i jego ścieranie. Po zatrzymaniu bębna, wskutek zaniku siły odśrodkowej, uchwyty płytek ściernych odpychane przez sprężyny wracają do położenia poprzedniego. Po przewleczeniu czyszczonego drutu przez bęben uruchamia się silnik i powoli przeciąga drut. Bęben wymaga co pewien czas oczyszczenia z nagromadzonego w nim pyłu (segregator aktów prawnych).
Pył ten jest bardzo szkodliwy dla zdrowia i może łatwo uszkodzić błony śluzowe pracujących przy czyszczeniu ludzi. Dlatego też tak jak przy czyszczeniu piaskownicy, czyszczenie powinno odbywać się na wolnym powietrzu, przy czym czyszczący powinien stać po stronie odwietrznej urządzenia albo w pomieszczeniu o dobrej wentylacji mechanicznej z odciągiem wysysającym pył (promocja 3 w 1)..
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32