Blog
Zapora drogowa
W artykule znajdziesz:
Zapora drogowa - ruchoma bariera służąca do zamykania drogi (ulicy) przed przejazdem kolejowym, przy robotach drogowych itp. zapora inżynieryjna - wojsk, sztuczna przeszkoda (np. zasieki, pole minowe) wykonana w celu opóźnienia ruchu nieprzyjaciela i zadania mu strat zapora przeciw rumowiskowa - budowla wznoszona na potoku górskim, której zadaniem jest zatrzymywanie rumowiska i zmniejszenie spadku dna między dwoma sąsiednimi zaporami (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zapora przeciwwybuchowa - budowla w kopalni zapobiegająca rozprzestrzenianiu wybuchu pyłu węglowego; buduje się z. p. pyłowe- półki lub koryta wywrotne z pyłem kamiennym umieszczone w chodnikach (w razie wybuchu podmuch unosi i rozprzestrzenia pył kamienny, który tłumi płomień) oraz z. p.wodne - koryta z wodą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zapora wozowa - urządzenie do zagradzania odcinka toru, na którym ma być czasowo zatrzymany ruch; ze względu na konstrukcję może być belką (z.w. belkowa), kabłąkiem stalowym umocowanym obrotowo w stojakach obudowy lub drabiną umocowaną jednym końcem u stropu (z.w. odbojowa) Zapotrzebowanie biochemiczne tlenu - ilość tlenu wyrażona w miligramach na litr ścieków potrzebna do utlenienia zawartych w nich związków organicznych; z.b.t. jest miernikiem stopnia zanieczyszczenia wody, jak również miernikiem pracy, którą trzeba wykonać, aby ścieki oczyścić do pożądanego stopnia (uprawnienia budowlane).
Zapotrzebowanie ciągu - wymagane podciśnienie potrzebne dla uzyskania mocy znamionowej mierzone w czopuchu kotła przy całkowicie otwartej przepustnicy spalin i przepustnicy powietrza zapotrzebowanie ciepła - ilość ciepła potrzebna do pokrycia strat ciepła budynku, którą ma dostarczyć urządzenie ogrzewcze wg znormalizowanych warunków obliczeniowych zapowietrzenie - niepożądane przenikanie powietrza z zewnątrz, np. do układu hydraulicznego zapraska - przedmiot metalowy zaprasowany w tworzywie sztucznym, np. gniazdo z otworem nagwintowanym (program egzamin ustny).
Zaprasowywanie
Zaprasowywanie - łączenie dwóch części na prasie przez wtłaczanie lub odkształcenie plastyczne jednej lub obu części łączonych zaprawa (budowlana) - zaczyn zmieszany z kruszywem drobnym o ziarnach do 2 mm; w zależności od rodzaju użytego spoiwa rozróżnia się z. cementowe, wapienne, gipsowe, magnezjowe i in.
Zaprawa - stop przejściowy zaprawa - wytrenowanie zaprawa bitumiczna - masa bitumiczna zaprawa do nasion, bejca - win. środek chemiczny do niszczenia drobnoustrojów chorobotwórczych na nasionach oraz do wytworzenia w glebie wokół kiełkującego nasienia lub korzonków rośliny strefy pozbawionej drobnoustrojów; jako z.d.n. stosuje się roztwory siarczanu miedziowego i formaliny, arsenin wapniowy, preparaty rtęciowe i in. (opinie o programie).
Zaprawa farbiarska - związek powstający na włóknie podczas specjalnej kąpieli, zdolny do wytworzenia barwnego laku z tzw. barwnikiem zaprawowym zasadowe wytwarzają się w kąpielach zawierających sole odpowiednich metali (glin, żelazo, chrom, cyna) i są koloidalnymi wodorotlenkami kwasowa powstaje przez utrwalenie na włóknie taniny w obecności emetyku Zaprawa smołowa - masa papowa zaprawianie drewna - zabieg obróbki wykończającej polegający na wykrawaniu lub nawiercaniu otworów w miejscach wadliwych (np. zawierających sęk) i wstawianiu w nie łat z tego samego drewna o zbliżonej barwie i przebiegu słojów zaprawianie nasion, bejcowanie - dezynfekcja nasion przed siewem w celu zniszczenia na ich powierzchni przetrwalników grzybów pasożytniczych i innych szkodników roślin; z.n. przeprowadza się środkami chemicznymi lub gorącą wodą (segregator aktów prawnych).
Zaprawianie włókien - napawanie przeznaczonego do barwienia wyrobu włókienniczego roztworem zaprawy farbiarskiej zaprawiarka - maszyna do mieszania zaprawy zaprószenie - osadzone w materiale odlewu, widoczne na powierzchni, grudki materiału formierskiego, po usunięciu których pozostają wgłębienia o powierzchni chropowatej zaprószenie - ziarnka obce przytopione do szkliwa na powierzchni wyrobu ceramicznego (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32