Blog
Zapory betonowe
W artykule znajdziesz:
Zapory betonowe
W nowoczesnym budownictwie zapór betonowych powierzchnie przelewów wykonywane są z betonu utwardnionego metodą odpowietrzania. Dla dokonania takiego zabiegu w dolnej części profilu przelewu sporządza się i ustawia najpierw odpowiednie szablony, układa i wibruje beton wyprofilowany wg szablonów bez dodatkowego deskowania (program uprawnienia budowlane na komputer). Następnie układa się między lub pod szablonami płyty odpowietrzające i przeprowadza zabieg odpowietrzania.
Taki sposób wykonywania pracy jest oczywiście możliwy tylko na powierzchniach betonowych poziomych lub nachylonych pod niewielkim kątem do poziomu.
W części przelewu, gdzie nachylenie ściany przekracza 25°, montuje się szablony w segmenty o większych wymiarach wraz z płytami odpowietrzającymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Deskowanie górnej części przelewu z zastosowaniem płyt odpowietrzających deskowanie części pośredniej przelewu przy zastosowaniu większych segmentów płyt.
Deskowania i rusztowania oblicza się na obciążenia pionowe i poziome.
Do obciążeń pionowych zaliczamy:
- ciężar własny deskowania,
- ciężar świeżo ułożonego betonu,
- ciężar zbrojenia (jeżeli występuje),
- obciążenie od urządzeń i środków transportowych do betonu,
- równomiernie rozłożone obciążenie tłumem ludzi (150 kG/m2) lub ciężarem skupionym od pojedynczego robotnika wraz z narzędziami (130 kG),
- obciążenie dynamiczne powstające przy zrzucaniu mieszanki betonowej z pojemników do deskowania; obciążenie to można przyjmować dla pojemnika o objętości do 0,2 m3 w wysokości 200 kG/m2, o objętości od 0,2 do 0,7 m3 w wysokości 400 kG/m2 i o większej pojemności - 600 kG/m2,
- przy spadaniu masy betonowej z przenośników taśmowych o większej wydajności - 400 kG/m2 (uprawnienia budowlane).
Obciążenia poziome
Do obciążeń poziomych zaliczamy:
- parcie poziome świeżo ułożonej masy betonowej,
- parcie poziome w masie betonowej od obciążeń dynamicznych (przyjmowane jest jak dla obciążeń pionowych),
- parcie poziome wiatru.
Najczęściej parcie poziome przyjmuje się biorąc pod uwagę wibrowaną masę betonową powszechnie stosowaną w budownictwie wodnym (program egzamin ustny).
Wielkość parcia poziomego wywieranego przez beton na deskowanie zależy od ciężaru objętościowego betonu, jego konsystencji, składu, temperatury, sztywności deskowania i intensywności betonowania. Dla masywów betonowych uproszczony schemat rozkładu obciążeń poziomych od parcia basy betonowej przedstawia się następująco: przy pionowej intensywności betonowania v 0,4 m/godz masa betonowa wywiera na deskowanie do głębokości h poziome ciśnienie hydrostatyczne proporcjonalne do ciężaru objętościowego betonu.
Głębokość h zależy głównie od zasięgu wibratora. Ze wzrostem intensywności v betonowania powyżej 0,4 m/godz głębokość h zależy przede wszystkim od intensywności v i temperatury. Ciśnienie hydrostatyczne wzrasta ze zwiększaniem się głębokości, jednak tylko do pewnej wartości hmax, przy której występuje największa wartość pmax, potem ciśnienie maleje, początkowo dość szybko, następnie wolniej i przy grubości warstwy betonu hu nad wibratorem praktycznie pozostaje stałe. Zależność ciśnienia p od intensywności v i temperatury ilustrują dane doświadczalne (opinie o programie).
Przy obliczaniu żelbetowych prefabrykatów w postaci płyt okładzinowych należy je dodatkowo sprawdzić na obciążenie od ciężaru własnego płyty dla warunków transportowania i montażu prefabrykatów.
W konstrukcjach żelbetowych i lekko zbrojonych betonach stosuje się następujące rodzaje stali:
- stal zwykła okrągła,
- stal o zmiennym przekroju,
- stal kwadratowa,
- kształtowniki walcowane na gorąco (segregator aktów prawnych),
- stal okrągła o podwyższonej wytrzymałości uzyskiwanej na drodze przeciągania prętów na zimno z równoczesnym zmniejszeniem średnicy lub z wywołaniem naprężeń przewyższających granicę plastyczności,
- stal wysokogatunkowa w konstrukcjach sprężonych o wytrzymałości na rozciąganie od 12 000 do 24 000 kG/cm2.
Rodzaje zbrojenia. W zależności od sposobu przygotowania uzbrojenia i jego montażu rozróżniamy uzbrojenie z prętów pojedynczych względnie z małych prefabrykowanych elementów oraz uzbrojenie tworzące sztywne szkielety samonośne (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32