Blog

Ogrzewanie geotermalne zdjęcie nr 2
12.02.2021

Zapory jednołukowe

W artykule znajdziesz:

Zapory jednołukowe

Ogrzewanie geotermalne zdjęcie nr 3
Zapory jednołukowe

Zapory jednołukowe stosuje się jako ciężkie betonowe, a w większości jako żelbetowe łupinowe o grubości łupiny zależnej od działających na nią sił (program uprawnienia budowlane na komputer).
W kopule zastosowanej jako przekrycie grubość łupiny żelbetowej wynosi 15 cm, ponieważ przenosi ona tylko ciężar własny i obciążenie śniegiem. Grubość łupiny w zaporze o wysokości 136 m i długości cięciwy łuku ok. 150 m jest dużo większa, ponieważ przenosi ona obciążenia znacznie większe.

Głównym obciążeniem zapory jest parcie wody, więc grubość łupiny na dnie doliny wynosi ok. 13 m, a przy koronie zapory - ok. 6,0 m.
Zapory jednołukowe stosuje się przede wszystkim w dolinach rzek wąskich i głębokich (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W bardzo szerokich dolinach wymiary zapory jednołukowej wypadłyby zbyt duże. Wtedy bardziej opłacalne jest wykonanie zapory wielołukowej, przede wszystkim ze względu na mniejsze zużycie materiałów.
Zapora wielołukowa składa się z filarów rozstawionych przeważnie w jednakowych odległościach i na sklepieniach opartych. Łuki nachylone do poziomu pod pewnym kątem są wykonywane o jednakowym promieniu i najczęściej mają zmienną grubość zwiększającą się ze wzrostem głębokości.

Wszystkie stropy są konstrukcjami nośnymi, ponieważ przenoszą ciężar własny i obciążenie użytkowe. Oprócz tego przez połączenie stropów ze ścianami uzyskuje się przestrzenne usztywnienie budowli.
Obok zadań konstrukcyjnych stropy spełniają w budowli również zadania funkcjonalne stanowiąc przegrody: wzrokowe, akustyczne lub termiczne, zależnie od potrzeb.
Stropy powinny mieć odporność ogniową o wartości zależnej od przeznaczenia budowli (uprawnienia budowlane).

Klasyfikację stropów w budynkach można przeprowadzić zależnie od: materiałów, z jakich są wykonane, konstrukcji usytuowania w budynku, sposobu wykonania itp.
Ze względu na rodzaj materiału rozróżnia się stropy: drewniane, ceramiczne, na belkach stalowych, ceramiczno-żelbetowe, żelbetowe itp.
Zależnie od rodzaju konstrukcji rozróżnia się stropy: belkowe, płytowe, płytowo-żebrowe, gęstożebrowe, rusztowe itp.
Z uwagi na usytuowanie w budynku istnieją stropy: piwniczne (nad piwnicami), międzypiętrowe, poddasza i stropodachy. Ponieważ stropodachy mają nieco odmienną konstrukcję od stropów (program egzamin ustny).

Montaż i remonty

Tylko w wyjątkowych wypadkach stropy wykonuje się metodami rzemieślniczymi (tradycyjnymi), a w większości metodami uprzemysłowionymi w stopniu zależnym od rodzaju budowli, możliwości wykonawczych, usytuowania w terenie itp.
Znaczny wpływ, a w szczególnych wypadkach decydujący, na konstrukcję stropu mają obciążenia stałe i zmienne, którymi
w większości są obciążenia użytkowe. Obciążenia te są ujęte normą PN-64/B-02009 „Obciążenia w obliczeniach statycznych. Obciążenia stałe i zmienne”. Wielkości obciążeń są bardzo zróżnicowane zależnie od przeznaczenia budowli (opinie o programie).
Obciążeniami stałymi stropów są ciężar własny i ciężar stałych elementów wyposażenia.

Wielkości obciążeń zmiennych stropów zależą od rodzaju budynku. Przykładowo dla stropów w salach i pokojach domów mieszkalnych, hotelach i szpitalach obciążenie to przyjmuje się p = 150 kG/m2 (1471,5 N/m2), na korytarzach p = 200 kG/m2 (1962 N/m2), a na klatkach schodowych i galeriach p = 300 kG/m2 (2943 N/m2). Wielkość ww. obciążeń jest przyjmowana do obliczeń statycznych i wytrzymałościowych stropów (segregator aktów prawnych).
Obciążenia zmienne stropów w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej, znacznej liczbie budynków przemysłowych i in. w niewielu wypadkach przekraczają wartość p = 500 kG/m2 (4905 N/m2).

W wielu budowlach, jak np. siłownie wodne, obciążenie zmienne niektórych stropów może wynosić p = 2000 kG/m2 (19 620 N/m2) i więcej. Dotyczy to szczególnie stropów, na których mogą być składowane części maszyn podczas ich montażu i remontów (promocja 3 w 1).
Mimo dużych obciążeń stropy w budynkach powinny mieć możliwie małą grubość, ponieważ wpływa to na objętość budynków.

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Ogrzewanie geotermalne zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Ogrzewanie geotermalne zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Ogrzewanie geotermalne zdjęcie nr 8 Ogrzewanie geotermalne zdjęcie nr 9 Ogrzewanie geotermalne zdjęcie nr 10
Ogrzewanie geotermalne zdjęcie nr 11
Ogrzewanie geotermalne zdjęcie nr 12 Ogrzewanie geotermalne zdjęcie nr 13 Ogrzewanie geotermalne zdjęcie nr 14
Ogrzewanie geotermalne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ogrzewanie geotermalne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ogrzewanie geotermalne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami