Blog

Paki tłuszczowe zdjęcie nr 2
29.11.2022

Zaprawa kontrolowana

W artykule znajdziesz:

Paki tłuszczowe zdjęcie nr 3
Zaprawa kontrolowana

Kiedy zaprawa kontrolowana jest na kostkach o boku 5 cm, uzyskuje się wartości o ok. 10% wyższe od i%8. Przy ocenie wytrzymałości zapraw stosowanych do konstrukcji kontrola statystyczna byłaby bardzo trudna. W związku z tym zaprawy oznaczamy nie za pomocą klas, odnoszących się do wytrzymałości gwarantowanej, jak w przypadku betonu, a za pomocą marek, oznaczających w MPa średnią wytrzymałość zaprawy, kontrolowanych na próbkach 0 8. Gdy wytrzymałość zaprawy kontrolowana jest na kostkach o boku 5 cm, uzyskuje się wartość 5 wyższą o ok. 10% od wytrzymałości R08 (program uprawnienia budowlane na komputer).

W budownictwie z prefabrykatów wielkowymiarowych stosowane są zaprawy cementowe: marki 5-410, gdy prefabrykaty stawiane są na uprzednio rozścielonej warstwie zaprawy o konsystencji gęstoplastycznej i grubość spoiny waha się w granicach 1,0-2,0 cm, oraz marki 15-20, a w niektórych systemach zachodnich nawet 30, kiedy ledwie wilgotna zaprawa ubijana jest w spoinie pod uprzednio ustawionym prefabrykatem; grubość spoiny w7nosi w takim przypadku 3-5,0 cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Cechy wytrzymałościowe zaprawy w cienkich spoinach są różne od cech zaprawy w próbce. Przy małych naprężeniach, rzędu a < 1,0 MPa, kontakt między wierzchem warstwy zaprawy i spodem prefabrykatu nie jest jeszcze pełny, w związku z czym współczynnik sprężystości E. dla warstwy zaprawy o grubości 1,0 2,0 cm jest z reguły Ez < 500 MPa (uprawnienia budowlane).

Dla zaprawy marki 15-y20 wartości Ez wg wzoru (4-21) są o ok. 1,3 raza większe. Rysy w zaprawie poddanej ściskaniu w cienkiej spoinie powstają przy naprężeniu l,0-rl,5 Rc6. Istotną rolę odgrywa tu grubość spoiny i prefabrykatu. Zaprawa przenosi jednak znacznie wyższe naprężenia, rzędu wytrzymałości betonu prefabrykatów.

Zjawisko komprymacji warstwy kontaktowej i niskie wartości Eb przy małych naprężeniach obserwuje się również w przypadku podbetenowywania prefabrykatów (rys. 3-35b). Z uwagi jednak na odpowiednio większą grubość warstwy betonu redukcja wartości E„ nie jest tak ostra jak w przypadku cienkich warstw zaprawy (program egzamin ustny).

Warunki pracy konstrukcji

Wobec tego, że w przypadku stali nie ma potrzeby rozróżniania wytrzymałości określonej na próbkach i przyjmowanej do obliczeń, a także wobec stałej wartości współczynnika sprężystości Ea = 2,1-105 MPa, charakterystyka wytrzymałościowa stali jest znacznie prostsza niż betonu (opinie o programie).

W przypadku jednokrotnego obciążenia krótkotrwałego, nagle przyłożonego, wytrzymałości Rak i Ra można zwiększyć stosując współczynnik korekcyjny. Wartości obliczeniowych wytrzymałości stali, przyjmowane przy projektowaniu konstrukcji, mogą być ograniczone z uwagi na warunki współpracy stali z betonem (segregator aktów prawnych).

Według PN-76/B-03264, niezależnie od wytrzymałości charakterystycznych, dla prętów ściskanych Rac ^ 400 MPa (co odpowiada granicznemu odkształceniu betonu eb « 2%0), a dla prętów rozciąganych Ra < 500 MPa (co odpowiada granicznej rozwartości rys af ^ 0,3 mm) [19]. W specyficznych warunkach pracy konstrukcji wcześnie rozformowanej, kiedy wytrzymałość betonu jest stosunkowo niska w stosunku do założonej, ograniczenie wytrzymałości obliczeniowej może również wynikać z warunku „słabszego” zakotwienia prętów.

Zasadą ogólną obliczania sił wewnętrznych jest założenie, że materiał konstrukcji zachowuje się liniowo-sprężyście, w związku z czym można sumować siły wewnętrzne S, wywołane przez poszczególne rodzaje obciążeń. Siły wewnętrzne oblicza się przyjmując schematy statyczne i układy obciążeń możliwie najwierniej odwzorowujące rzeczywiste warunki pracy konstrukcji w rozpatrywanym stanie granicznym.

Uwzględnia się przy tym również warunki realizacji konstrukcji, tj. kolejne fazy wznoszenia budynku, odpowiadające im schematy statyczne (brak pewnych więzów, występujących w fazie późniejszej budynku w stanie gotowym), wielkości obciążeń i cechy materiału. Przykładem, kiedy konieczne jest uwzględnienie okoliczności wykonania konstrukcji, jest sprawdzanie warunków pracy stropów lub belek prefabrykowanych, projektowanych z uwzględnieniem zamocowania na podporze (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Paki tłuszczowe zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Paki tłuszczowe zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Paki tłuszczowe zdjęcie nr 8 Paki tłuszczowe zdjęcie nr 9 Paki tłuszczowe zdjęcie nr 10
Paki tłuszczowe zdjęcie nr 11
Paki tłuszczowe zdjęcie nr 12 Paki tłuszczowe zdjęcie nr 13 Paki tłuszczowe zdjęcie nr 14
Paki tłuszczowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Paki tłuszczowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Paki tłuszczowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami