Blog

06.03.2021

Zaprawa wtłoczona

W artykule znajdziesz:

Zaprawa wtłoczona

Zaprawa wtłoczona

Zaprawa wtłoczona za obudowę tunelu tworzy ponadto warstwę ochronną dla konstrukcji, spełniając zarazem rolę izolacji przeciwwilgociowej i przeciwkorozyjnej. Jednocześnie, jeśli otacza ona całą obudowę, wpływa to na zwiększenie w niej naprężeń ściskających, co jest specjalnie ważne przy sztolniach hydrotechnicznych ciśnieniowych.

Zaletą tego sposobu jest również stosunkowa łatwość wykonawstwa robót i możliwość stosowania w tunelach już oddanych do eksploatacji. Najczęściej stosowane jest tłoczenie zaprawy cementowej lub zaczynu cementowego (program uprawnienia budowlane na komputer). Czasami w niektórych warunkach geologicznych sposób ten nie jest skuteczny i należy jako materiał do tłoczenia stosować różne środki chemiczne, czasami bitumy.

Tłoczenie zaprawy za obudowę wykonuje się zazwyczaj w trzech seriach. Początkowo tłoczy się za obudowę zaprawę cementową; jeśli za obudową są znaczne próżnie, to przy pierwszym tłoczeniu można również stosować żwir jako kruszywo. Stosuje się tu żwir granulowany, to znaczy o przewadze jednej tylko średnicy ziarn (ok. 3-5 mm). Jako materiału do wtórnego tłoczenia używa się zaprawy cementowej, która ma za zadanie wypełnić wszystkie puste przestrzenie pozostałe po pierwszym tłoczeniu. Trzecie, kontrolne tłoczenie wykonuje się najczęściej zaczynem cementowym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Skład zaprawy do tłoczenia zależy od warunków wodnych, a te z kolei od ilości wody dopływającej i od przepuszczalności górotworu otaczającego tunel. Można tu stosować następujące wskazówki. Jeśli nie uda się zatrzymać dopływu wody po dwóch seriach zastrzyków, to przy trzecim tłoczeniu dobrze jest dodać do roztworu wodno-cementowego 10% sproszkowanego azbestu. W niektórych przypadkach przy znacznym dopływie wody gruntowej skuteczne było dodawanie do zapraw dodatków chemicznych przyspieszających wiązanie, jak chlorek wapniowy CaCl2, soda Na^C03 i szkło wodne (uprawnienia budowlane). Tłoczenie zaprawy odbywa się przez specjalne otwory; są one albo uprzednio wykonane w elementach obudowy, albo należy je wiercić w betonie obudowy specjalnie.

Wiercenie otworów

Wiercenie otworów stosuje się zwykle tylko w robotach naprawczych, przy budowie nowych tuneli najpierw należy wykonać otwory i zbezpieczyć je za pomocą odpowiednio skonstruowanych korków. Średnica rurek otworów wynosi zwykle 40-i-50 mm (program egzamin ustny). Otwory rozmieszczone są w szachownicę, dolny rząd zwykle znajduje się na wysokości ok. 1,0 m od spągu. Odległości pomiędzy otworami wyznacza się drogą prób.
Większe odległości pomiędzy otworami stosuje się zwykle w tunelach hydrotechnicznych, gdzie dochodzą one nieraz do 6,0 m.

Przy stosowaniu tłoczenia zaprawy za obudowę tunelu podczas robót naprawczych należy przed przystąpieniem do prac sprawdzić, czy w tunelu zaprojektowano i wykonano sączki odprowadzające nadmiar wody zza obudowy do wewnątrz tunelu (opinie o programie). W takim przypadku w obliczaniu obudowy nie uwzględnia się bowiem parcia hydrostatycznego wody. Po wykonaniu tłoczenia zaprawy może nastąpić uszczelnienie sączków i dodatkowe obciążenie tunelu przez ciśnienie hydrostatyczne wody i po naprawie obudowa tunelu może niebezpiecznie popękać.

Znane są liczne przypadki poważnych uszkodzeń obudowy tunelu na skutek nieprzemyślanego stosowania iniekcji przy robotach remontowych (segregator aktów prawnych).
Przy tunelach w gruntach skalistych, jeśli skała jest spękana, a szczeliny drobne, oraz w takich przypadkach, gdzie większe spękania skały są wypełnione drobniejszym materiałem, zaprawa cementowa źle przenika do spękań. Dobre rezultaty przynosi wtedy tłoczenie za obudowę bitumów w postaci płynnej, rozgrzanych do temperatury 180-ł-220°. Gorący bitum przenikając w szczeliny i stykając się z wodą twardnieje i tworzy szczelną powłokę. Najczęściej stosowane są bitumy o ciężarze właściwym ok. 1,0.

Tłoczenie wykonuje się przy ciśnieniu od 4 do 8 at n przez specjalnie wywiercone otwory w okolicy miejsc przecieków. Odległość między otworami wynosi zwykle ok. 1,0 m, rozmieszcza się je w szachownicę, tak aby okrążały miejsca większych wypływów wody ze skały (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami