Blog

14.10.2022

Zaprojektowane nowe warstwy

W artykule znajdziesz:

Zaprojektowane nowe warstwy

Zaprojektowane nowe warstwy nie mogą zbytnio obciążać konstrukcji, ale jednocześnie muszą spełniać wszystkie wymogi związane z uzyskaniem odpowiedniego podłoża pod pokrycia papowe. Na istniejącym pokryciu dachowym należy przykleić płyty styropianu za pomocą lepiku asfaltowego bez wypełniacza na gorąco (program uprawnienia budowlane na komputer).

Na rozłożonym styropianie należy przykleić płyty z twardej płyty spilśnionej przy użyciu tego samego lepiku. Płyty spilśnione należy ciąć na arkusze nie przekraczające 1,20×1,20 m. Stosowanie większych arkuszy spowodować może odkształcenia płyt powodujące falowanie się i nieszczelność pokrycia. Na tak wykonanym podłożu wykonuje się pokrycia dachowe. Przy podjęciu decyzji wykonania docieplania stropodachu przy użyciu styropianu należy zwrócić uwagę na istniejące pokrycie. Styropianu nie można układać na pokryciach z pap smołowych względnie konserwowanych preparatami smołowymi. Jeżeli taka sytuacja zaistniała, należy na istniejącym pokryciu położyć dodatkowo jedną warstwę papy asfaltowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Na istniejącym pokryciu należy ułożyć przy użyciu lepiku asfaltowego bez wypełniacza na gorąco twarde płyty z wełny mineralnej jako bezpośrednie podłoże pod pokrycie dachowe. Z produkowanych płyt z wełny mineralnej do tego celu nadają się wyłącznie płyty o ciężarze objętościowym (gęstości pozornej) 200 kG/m3. Po ułożeniu płyt należy je zagruntować lepikiem asfaltowym bez wypełniacza na gorąco. Na tak przygotowanym podłożu układa się warstwę przekrycia dachowego.  Wymieniając stare pokrycie dachowe na nowe należy uwzględnić szereg czynników technicznych wpływających na przyszłe walory użytkowe obiektu (uprawnienia budowlane).

Należy zaznaczyć, że norma PN-73/B-02361 określająca spadki połaci dachowych w zależności od zastosowanego pokrycia zaostrzyła swoje wymagania dla spadków uzyskiwanych w rozwiązaniach budownictwa uprzemysłowionego, przyjmując w zasadzie rozwiązania trójwarstwowe z pap asfaltowych. Specyfika natomiast nowo wprowadzonych materiałów bitumicznych wymaga szczegółowego przeanalizowania wzajemnego układu warstw oraz zastosowanych lepików (program egzamin ustny).

Papy powłokowe

Biorąc pod uwagę aktualnie produkowane materiały pokrywcze, dobór ich w aspekcie ekonomii ich stosowania należy przeprowadzić stosując:

  1. papy powlekane o wkładkach tekturowych, tj. Plastpapa PP i PW,
  2. papy na osnowie z włókien szklanych,
  3. papy z wkładkami aluminiowymi,
  4. papy bezosnowowe z folii aluminiowej,
  5. bezspoinowe pokrycia dachowe wykonywane sposobem natryskowym przy użyciu emulsji bitumicznych (opinie o programie).

Właściwości techniczne nowych materiałów pokrywczych. Ze względu na odmienne właściwości techniczne nowych materiałów pokrywczych w porównaniu do materiałów tradycyjnych poniżej podano krótką ich charakterystykę techniczną uwzględniającą również podstawowe ich właściwości w okresie eksploatacji (segregator aktów prawnych).

Papy powłokowe na wkładkach tekturowych. Z tego asortymentu pap produkowane są papy o nazwach handlowych Plastpapa PP i Plastpapa PW. Zastąpiły one tradycyjne papy z mineralizowaną powłoką typu S-400. Produkowane są one na tekturze o gramaturze 400 i 320. W stosunku do pap dawnego typu, dzięki zastosowaniu wyższej jakości asfaltów, uzyskano lepsze właściwości tych pap w temperaturach ujemnych. Ponadto w papach „PW” zastosowano do masy powłokowej wypełniacz krzemionkowy z masy pofiltracyjnej po rafinacji oleju.

Papy na tkaninach technicznych. Z tej grupy pap produkuje się obecnie w Polsce papę na tkaninie wigoniowej. Zastąpiła ona tradycyjną papę jutową. Polepszone zostały również parametry techniczne tej papy, szczególnie w zakresie poprawy jej elastyczności oraz zmniejszenia przesiąkliwości. Opierając się na wieloletnich doświadczeniach uzyskanych przy stosowaniu papy jutowej należy przypuszczać, że papa ta może mieć mniejszą odporność na procesy gnilne w stosunku do pap na wkładkach tekturowych. Nie należy również zalecać układania tej papy jako wierzchniej warstwy pokrycia, szczególnie przy większych spadkach połaci, duża bowiem jej elastyczność może powodować przy intensywnym nasłonecznieniu i większych spadkach zjawisko falowania się pokrycia (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami