Blog

Obciążenia użytkowe płyt zdjęcie nr 2
26.06.2018

Zgłoszenie budowy czy pozwolenie na budowę

W artykule znajdziesz:

Zgłoszenie budowy czy pozwolenie na budowę

 

Obciążenia użytkowe płyt zdjęcie nr 3
Zgłoszenie budowy czy pozwolenie na budowę

Budowa domu jednorodzinnego możliwa jest dopiero po uzyskaniu zgody starosty lub działającego z jego upoważnienia wójta, prezydenta miasta czy burmistrza (uprawnienia budowlane). Od połowy 2015 roku obowiązuje nowelizacja, zgodnie z którą zgoda może mieć postać pisemnej decyzji o pozwoleniu na budowę, którą wydaje się na wniosek inwestora lub tzw. „milczącej zgody”, polegającej na braku sprzeciwu na złożone zgłoszenie. Każda z procedur wygląda podobnie pod względem formalnym, co oznacza, że w urzędzie należy złożyć komplet wymaganych dokumentów. Bez względu na to, czy budowa będzie odbywać się na bazie zgłoszenia czy pozwolenia zawsze trzeba dostarczyć kompletny, profesjonalny projekt budowlany. Musi on zostać zatwierdzony przez urząd, ponieważ tylko wtedy możliwe jest wydanie decyzji pozytywnej (program egzamin ustny). Znacznie prostsza jest procedura zgłoszenia budowy, ale trzeba pamiętać, że niektóre projekty wymagają pozwolenia na budowę. Zależy to przede wszystkim od przeznaczenia budynku oraz tego, jaki będzie jego wpływ na sąsiednie nieruchomości, czyli od jego obszaru oddziaływania. Na podstawie zgłoszenia można budować wyłącznie takie obiekty, których obszar oddziaływania mieści się na działce, na której zostały zaprojektowane.

 

Oznacza to, że nie mają one wpływu na nieruchomości sąsiednie. W przypadku, gdy obszar oddziaływania wkracza na sąsiednie działki, konieczne jest wystąpienia o pozwolenie na budowę. Z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę zwolnione są wyłącznie budynki jednorodzinne (opinie o programie). Domy wielorodzinne, bliźniaki i w zabudowie szeregowej zawsze wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Obszar oddziaływania budynków jest uzależniony m.in. od indywidualnych warunków działki, na której powstaje obiekt. Określa się go w chwili obowiązkowej adaptacji projektu, która polega na przystosowaniu gotowego projektu do wydanych przez gminę warunków zabudowy lub lokalnych warunków działki. Inwestor planujący budowę domu jednorodzinnego może zdecydować się na procedurę pozwolenia zamiast zgłoszenia, ponieważ ułatwia ona pozyskanie kredytu.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Obciążenia użytkowe płyt zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Obciążenia użytkowe płyt zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Obciążenia użytkowe płyt zdjęcie nr 8 Obciążenia użytkowe płyt zdjęcie nr 9 Obciążenia użytkowe płyt zdjęcie nr 10
Obciążenia użytkowe płyt zdjęcie nr 11
Obciążenia użytkowe płyt zdjęcie nr 12 Obciążenia użytkowe płyt zdjęcie nr 13 Obciążenia użytkowe płyt zdjęcie nr 14
Obciążenia użytkowe płyt zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obciążenia użytkowe płyt zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obciążenia użytkowe płyt zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami