Blog

Organizacja placu budowy a obowiązki kierownika budowy zdjęcie nr 2
29.09.2021

Zapuszczania grunt

W artykule znajdziesz:

Zapuszczania grunt

Organizacja placu budowy a obowiązki kierownika budowy zdjęcie nr 3
Zapuszczania grunt

Podczas zapuszczania grunt z obrębu studni wydobywa się albo:
- na sucho ręcznie, jeżeli nie jest on przesycony wodą gruntową lub jeżeli możliwe jest usunięcie czy sztuczne obniżenie poziomu wody, przy czym robotnicy pracując na dnie studni, rozluźniają grunt łopatami, a urobek wydobywają za pomocą kubełków wyciąganych na linie, albo też
- przez bagrowanie, przeważnie mechaniczne, jeżeli grunt zawiera wodę lub pokryty jest wodą, której nie można usunąć (program uprawnienia budowlane na komputer).

W praktyce budownictwa morskiego najczęściej zachodzi drugi wypadek, kiedy wnętrze studni zalane jest wodą, ponieważ na terenach portowych poziom wody gruntowej znajduje się zwykle płytko pod powierzchnią terenu. Zdarza się co prawda, że w gruntach nieprzepuszczalnych, nawet przesyconych wodą, możliwa jest praca w studni na sucho na dużą nieraz głębokość i to bez sztucznego obniżania jej poziomu aż do chwili, w której dolna krawędź studni dojdzie do przepuszczalnej warstwy piasków czy żwirów (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W naszych warunkach grunty takie (torfy i namuły) znajdują się np. na obszarze portu w Szczecinie, na którym możliwe jest zapuszczanie studni na sucho na głębokość około 7-8 m poniżej poziomu wody w basenach i dopiero w chwili dokopania się do niżej zalegającej warstwy piasku woda wdziera się do wnętrza studni.

Studnia wskutek wydobywania gruntu z jej obrębu osiada, zagłębiając się stopniowo w grunt pod wpływem własnego ciężaru lub specjalnie nakładanych na nią obciążeń. W miarę zagłębiania się w grunt nadbudowuje się ją stopniowo, bądź to wyciągając w górę deskowania do betonu, bądź nadmurowując warstwy cegieł, bądź też wreszcie nakładając następne prefabrykowane elementy składowe (uprawnienia budowlane).
Gdy studnia dojdzie już swą dolną krawędzią do właściwego, projektowanego poziomu, wnętrze jej wypełnia się.

Głębokość wody

Jeżeli w obrębie studni znajduje się woda, należy wtedy pierwszą, dolną warstwę wypełnienia wykonać jedną z metod betonowania podwodnego, tworząc dno studni mające stanowić korek odcinający jej wnętrze od wody gruntowej (program egzamin ustny). Po stwardnieniu dna można wodę z wnętrza studni wypompować, pozostałą zaś przestrzeń zabetonować na sucho, wymurować albo też nawet wypełnić kamieniem lub piaskiem. Niekiedy, dla ułatwienia pracy, całą studnię wypełnia się jednym ciągiem, betonując całe jej wnętrze pod wodą. Ma tu wtedy zwykle zastosowanie bądź metoda Contractor (rury nieruchomej), bądź metoda betonowania wgłębnego (podnoszącej się zaprawy).

W budownictwie morskim szczególnie często nie tylko grunt jest przesycony wodą gruntową, ale także powierzchnia terenu pokryta jest wodą, a więc po prostu studnię zapuszcza się „na wodzie”, np. w basenie portowym lub na morzu (opinie o programie).
Gdy głębokość wody jest niewielka i chodzi o zapuszczenie pojedynczej studni lub niewielkiej grupy studni, można w tym celu w danym miejscu usypać sztuczną wyspę i studnie zapuszczać z jej powierzchni, tak jak to się robi z powierzchni naturalnego suchego terenu.
Przeważnie jednak chodzi o wykonanie szeregu studni i wtedy sposób ten nie opłaca się (segregator aktów prawnych).

Wówczas pierwszemu „wiodącemu” elementowi studziennemu nadaje się taką wysokość, aby po postawieniu na dnie w danym miejscu wystawał ponad poziom wody. Bardzo chętnie w takich wypadkach stosuje się elementy pływające, które mogą, podobnie jak skrzynie, być wykonane na lądzie, po czym spuszczone na wodę, przeholowane na miejsce przeznaczenia i tam zatopione.
W gruncie suchym studnie bywały doprowadzane nawet do 50 m poniżej powierzchni terenu. W warunkach portowych, gdy grunt przesycony jest wodą, głębokość studni ograniczona bywa zasięgiem działania środków technicznych stojących do dyspozycji. W praktyce głębokość studni rzadko przekracza w tych warunkach kilkanaście metrów.

W ubiegłym stuleciu bardzo rozpowszechnione były studnie murowane. Ponieważ ich stosowanie jest wskazane tylko wtedy, gdy w gruncie nie występują żadne przeszkody, mogące utrudniać zapuszczanie studni (kamienie, pnie drzew, stare konstrukcje), dlatego po wprowadzeniu fundamentowania na kesonach pneumatycznych, przy których przeszkody w gruncie odgrywają małą rolę, zaniechano sposobu fundamentowania na studniach na szerszą skalę (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Organizacja placu budowy a obowiązki kierownika budowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Organizacja placu budowy a obowiązki kierownika budowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Organizacja placu budowy a obowiązki kierownika budowy zdjęcie nr 8 Organizacja placu budowy a obowiązki kierownika budowy zdjęcie nr 9 Organizacja placu budowy a obowiązki kierownika budowy zdjęcie nr 10
Organizacja placu budowy a obowiązki kierownika budowy zdjęcie nr 11
Organizacja placu budowy a obowiązki kierownika budowy zdjęcie nr 12 Organizacja placu budowy a obowiązki kierownika budowy zdjęcie nr 13 Organizacja placu budowy a obowiązki kierownika budowy zdjęcie nr 14
Organizacja placu budowy a obowiązki kierownika budowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Organizacja placu budowy a obowiązki kierownika budowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Organizacja placu budowy a obowiązki kierownika budowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami