Blog
Estetyczny wygląd zewnętrzny
W artykule znajdziesz:
Dla należytego przywarcia grysu do płyty ziarna jego muszą być zagłębione w podkładowej warstwie płyty co najmniej do połowy, czego dokonuje się w czasie wałowania lub krótkotrwałego wibrowania płyty. Po obróbce cieplnej mogą na fakturowej warstwie płyty pojawić się wykwity lub nalot mleczka cementowego, które można usunąć przez przemycie słabym roztworem kwasu solnego, a następnie wodą (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wykończanie żwirem jest 1,5-2 razy tańsze niż grysikiem marmurowym. Żwir jest materiałem bardziej dostępnym, a posypka żwirowa jest bardziej trwała. Poza tym, na warstwie fakturowej z grysiku marmurowego nagromadza się dużo kurzu. Powierzchnia płyt zanieczyszcza się przy tym wówczas, gdy przy bardzo gładkiej powierzchni żwiru kurz zostaje zmyty deszczem. Szczególnie dobre jest zestawienie gruboziarnistej posypki żwirowej z warstwą dekoracyjną zabarwionego betonu. Ładny zewnętrzny wygląd płyt można uzyskać przez zastosowanie szaro-czarnego grysiku marmurowego lub granitowego z wermikulitem, jak również, z rozdrobnionym szkłem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Estetyczny wygląd zewnętrzny mają budynki licowane płytami wykończonymi w warunkach fabrycznych z zastosowaniem rozdrobnionego szkła, które otrzymuje się z odpadów powstających przy produkcji szkła technicznego lub też z kawałków zastygłej masy szklanej różnego kształtu i barwy. Barwę masy szklanej można dobrać przez wprowadzenie tlenków metali przy topieniu odpadów szklanych. Przed zastosowaniem szkło rozdrabnia się w kruszarce młotkowej, a następnie przesiewa na sitach wibracyjnych na frakcje 20-40, 104-20 i 54-10 mm (uprawnienia budowlane). Przy formowaniu płyt licem do góry należy warstwę podkładową zaprawy wykonać na białym cemencie i jasnych piaskach kwarcowych.
Licowanie płytkami ceramicznymi
Licowanie płytkami ceramicznymi i szklanymi jest bardzo rozpowszechnione. Stosuje się przeważnie różnobarwne płytki ceramiczne o wymiarach 48×48, 23×23 i 20×20 mm i grubości 4 mm, a do płyt niskich parterów - płytki szkliwione o wymiarach 65×120 mm i grubości 8 mm, o czterech i więcej kolorach. Licowanie płytkami ceramicznymi jest trwałe i praktyczne (program egzamin ustny).
Małe płytki ceramiczne są w wytwórniach radzieckich nalepiane na papier pakowy w postaci dywaników o wymiarach od 500×600 do 600×800 mm. Przy układaniu dywaników na płytę powstaje duża liczba styków, które trzeba starannie dopasować. W celu polepszenia zewnętrznego wyglądu płyt powiększa się dywaniki - na specjalnych stołach z szablonami do takich rozmiarów, aby na każdą płytę przypadło nie więcej niż sześć-osiem zwiększonych dywaników (opinie o programie).
Niekiedy dywaniki z różnobarwnych płytek zestawia się bezpośrednio w wytwórni wyrobów żelbetowych. Płytki rozkłada się według wymaganego rysunku na arkuszu posmarowanym klejem, pozostawiając między nimi spoiny o szerokości 3-4 mm. Ten dość pracochłonny proces ma swoje zalety - mały odpad płytek i możliwość otrzymania dywaników o wymiarach odpowiadających wymiarom płyt ściennych. Dywaniki można również zestawić z odpadów (złomu) różnokolorowych płytek ceramicznych w celu otrzymania mozaiki typu „brekcji”. Przy tym stłuczone płytki należy tak układać, aby ogólna powierzchnia luzów i odstępów nie przekraczała 35% całej powierzchni (segregator aktów prawnych).
Płyty do tego rodzaju licowania formuje się licem do dołu, gdyż upraszcza się przy tym technologia i zwiększa się siła sczepienia płytek ceramicznych z betonem. Dywaniki przeznaczone do układania w formie powinny być czyste, a po ułożeniu z lekka nawilżone z pistoletu rozpylającego. Najpóźniej po upływie 10 min. od nawilżania nakłada się na płytki ceramiczne warstwę (grubości 15-20 mm) półciekłej zaprawy, a następnie - warstwę betonu konstrukcyjnego (promocja 3 w 1).
Po uformowaniu i obróbce cieplnej płytę zdejmuje się z podkładu i kieruje na specjalne stanowiska, gdzie za pomocą płuczek usuwa się papier i klej. Następnie przeprowadza się kontrolę, a w razie potrzeby remont licówki.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32