Blog
Zapuszczanie pali pustakowych
W artykule znajdziesz:
Zapuszczanie pali pustakowych
Zapuszczanie pali pustakowych o dużych średnicach odbywać się może w różny sposób. Mogą one być wbijane; do tego celu konieczne jest skonstruowanie kafara o specjalnie dużej i mocnej wieży i mocnych wciągarkach, oraz stosowanie specjalnej głowicy. Poza tym możliwe jest wpłukiwanie pali, przy czym płuczkę np. wprowadza się do wnętrza pala, od wewnątrz zaś stosuje się rurę odprowadzającą wodę z rozluźnionym gruntem (program uprawnienia budowlane na komputer).
Także i technika wwibrowywania pali znajduje zastosowanie do pali o dużej średnicy.
Pale wwiercane z równoczesnym wybieraniem gruntu z ich wnętrza, o średnicy wewnętrznej mniejszej niż 1,5 m, nazywane bywają również wąskimi studniami (albo studniami rurowymi), Mogą one być wykonane jako prefabrykowany żelbetowy odlew monolityczny, z prefabrykowanych. nadstawianych kręgów betonowych lub częściej z żelbetowych lub ze stali. Zapuszczanie studni odbywa się tu z jednoczesnym wydobywaniem gruntu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Studnię można w tym wypadku wiercić za pomocą obracania lub też, jak przy zwykłych studniach, elementy mogą opadać pod własnym ciężarem.
Studnie betonowe i żelbetowe pozostają najczęściej na stałe w gruncie, jako trwała część składowa kolumny, podczas gdy studnie stalowe nierzadko wyciąga się w miarę wypełniania ich wnętrza. Do wydobywania gruntu mają zastosowanie smoczki strumieniowe, pompy piaskowe albo też specjalne czerpaki udarowe, wąskie o wymiarach dostosowanych do pracy w wąskich szybach (uprawnienia budowlane).
Do najbardziej znanych metod drążenia otworów o dużych średnicach należą metody Benoto i Salzgitter.
Istotną częścią jest stalowa rura obsadowa o średnicy wewnętrznej 1000-1500 mm oraz specjalny czerpak (chwytak) udarowy o ciężarze 2750 kG. Rurze ustawionej przy wieży maszyny może być nadany zmienny ruch obrotowy o kilka stopni wokół osi pionowej z siłą do 20 tys. kG, wskutek czego rura wkręca się w podłoże od kilku centymetrów do paru metrów zależnie od twardości materiału podłoża. Materiał ten w obrębie rury ulega skruszeniu i wydobyciu za pomocą czerpaka, który wyposażony jest w wymienne szczęki dostosowane do urabiania różnych podłoży (program egzamin ustny).
Wiercenie otworów
Czerpak pracuje jednocześnie więc jako dłuto (świder udarowy) i jako łyżka klapowa. Pale Bcnoto wykonywano o długości do 25 m.
Metoda Salzgitter posługuje się odmienną maszyną, zwaną wiertnicą (opinie o programie).
Wiercenie otworów może odbywać się pod osłoną rury (np. gdy roboty prowadzi się na wodzie otwartej, np. na jeziorze) lub bez rury. W tym drugim wypadku dla utrzymania ścian gruntów sypkich przesyconych wodą gruntową konieczne jest wypełnianie drążonego otworu wodą na wysokość co najmniej 3 m powyżej poziomu wody gruntowej (ewentualnie z nadbudowaniem otworu rurą). Metodą tą uzyskiwano pale o długości do 30 m (a nawet wyjątkowo do 60 m) o średnicy do 1,50 m (segregator aktów prawnych).
Wnętrze otworów wykonanych obiema metodami zabetonowuje się stosując jedną z metod betonowania podwodnego. Najczęściej doprowadza się beton do rury w specjalnych kubełkach, np. systemu Benoto, albo też stosuje się metodę Contractor. Rurę obsadową jednocześnie stopniowo podnosi się.
Opis dalszych, mniej znanych w Polsce metod wiercenia otworów o dużych średnicach zawiera m. in. praca Jarominiaka.
W Polsce w latach 1965-1969 wypracowano i rozpoczęto produkcję oryginalnego sprzętu do wykonywania pali o dużych średnicach.
Produkuje się wiertnice uniwersalne “Kujawy” do wykonywania pali o średnicy 80-150 cm i długości do 30 m. Zmontowana na podwoziu kroczącym wiertnica ta wyposażona jest w urządzenia do wiercenia udarowego, obrotowego z okresowym usuwaniem urobku i obrotowo-ssącego z 2 płuczkami (promocja 3 w 1).
Produkuje się również wybieraki dłuto we służące do wiercenia otworów okrągłych w gruntach i miękkich skałach, w dwóch typach o nominalnej średnicy 600-1200 mm, dłuta do wiercenia otworów o średnicy 1200 mm w gruntach o dużej wytrzymałości i różny sprzęt pomocniczy, jak głowice pokrętne do mechanicznego zagłębiania i wyciągania rur obsadowych, podbijaki, a także agregaty strumieniowe do usuwania urobku z otworów wierconych przez hydro- mechanizację.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32