Blog

Hydraulika ujęć wody zdjęcie nr 2
30.05.2018

Co warto wiedzieć o wentylacjach w budynkach?

W artykule znajdziesz:

Co warto wiedzieć o wentylacjach w budynkach?


Co warto wiedzieć o wentylacjach w budynkach?

 

Rozwój budownictwa, zarówno mieszkaniowego jak i przemysłowego, przyczynił się również do rozwoju wielu innych branż, które są ściśle powiązane z budownictwem. Aby budynek spełniał wymagania użytkowników, powinien być wyposażony w instalacje - elektryczne czy sanitarne, a ze względów bezpieczeństwa powinien mieć również sprawne przewody wentylacyjne.

 

W przypadku tych ostatnich, przy ich projektowaniu i montażu wykorzystuje się materiały trudno zapalne oraz niepalne. Wiąże się to z faktem, aby w przypadku pożaru możliwa była wentylacja, która może uratować życie ludzkie. Materiały trudno zapalne stosuje się w większości w szybach wentylacyjnych, które utrudniają rozprzestrzenianie się ognia. Ważne jest również, aby nie stosować materiałów palnych w przewodach wentylacyjnych, przez które przechodzi powietrze o temperaturze wyższej niż 85 stopni Celsjusza.

 

Palne materiały można również stosować w elementach wentylacji, które są ograniczone miejscowo - np. urządzenia do przesyłania i przygotowywania powietrza, a także w małych elementach - jak np. uchwyty, uszczelki, łożyska czy też urządzenia pomiarowe.

 

Ważne jest również, aby nie łączyć ze sobą przewodów wentylacyjnych, w których mogą odkładać się materiały palne (np. w kuchniach) jeśli niemożliwe jest zastosowanie odpowiednich klap przeciwpożarowych w celu zapobiegnięcia rozprzestrzeniania się ognia.

 

W przypadku, gdy danym szybem wentylacyjnym ma być odprowadzane powietrze z zanieczyszczeniami chemicznymi, przewody wywiewne muszą charakteryzować się największą odpornością ogniową dla elementów zamykających pomieszczenia.

Wszystkie wytyczne do projektowania wentylacji znajdują się w odpowiedniej normie. Projektant powinien uwzględniać również korytarze ewakuacyjne posiadające ściany, które utrudniają rozprzestrzenianie się ognia. Wówczas wystarczające są przewody wykonane z blachy stalowej bez otworów i z prętami stalowymi. Zapewnienie bezpieczeństwa ludziom jest kwestią priorytetową w projektowaniu wentylacji.

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Hydraulika ujęć wody zdjęcie nr 3
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Hydraulika ujęć wody zdjęcie nr 4
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Hydraulika ujęć wody zdjęcie nr 7 Hydraulika ujęć wody zdjęcie nr 8 Hydraulika ujęć wody zdjęcie nr 9
Hydraulika ujęć wody zdjęcie nr 10
Hydraulika ujęć wody zdjęcie nr 11 Hydraulika ujęć wody zdjęcie nr 12 Hydraulika ujęć wody zdjęcie nr 13
Hydraulika ujęć wody zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Hydraulika ujęć wody zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Hydraulika ujęć wody zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami