Blog

Zawiasa czopowa zdjęcie nr 2
19.05.2019

Zasady nadawania specjalizacji techniczno-budowlanych

W artykule znajdziesz:

Jakie są zasady nadawania specjalizacji techniczno-budowlanych?

Osoby, które posiadają uprawnienia budowlane bez ograniczeń w specjalności, w której wyodrębnione są specjalizacje, mogą starać się o jedną ze specjalizacji techniczno-budowlanych (https://uprawnienia-budowlane.pl). Oprócz odpowiednich uprawnień wymagane jest wówczas odbycie pięcioletniej praktyki w zawodzie, obowiązkowo w ramach posiadanych uprawnień oraz w zakresie wybranej przez siebie specjalizacji.

Zawiasa czopowa zdjęcie nr 3
Jakie są zasady nadawania specjalizacji techniczno-budowlanych?

Praktyki muszą odbyć się przy sporządzaniu projektów, jeśli specjalizacja jest do projektowania, lub na budowie, jeśli specjalizacja jest do kierowania robotami budowlanymi (program na komputer). Nadanie specjalizacji opiera się tylko o złożone dokumenty – nie ma obowiązku zdawania egzaminu z praktycznego stosowania wiedzy technicznej danej specjalizacji.

Pierwszym krokiem do uzyskania specjalizacji techniczno-budowlanej jest złożenie wniosku o nadanie wybranej specjalizacji. Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty (program na telefon):
• decyzję potwierdzającą nadanie uprawnień budowlanych,
• oświadczenie, które potwierdza 5-letnią praktykę – w dokumencie muszą być wyszczególnione obiekty budowlane, przy których budowie lub projektowaniu brała udział osoba starająca się o specjalizację.

Komplet dokumentów

Komplet dokumentów o nadanie specjalizacji techniczno-budowlanej musi składać się nie tylko z wniosku oraz decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych i oświadczeniu o odbyciu praktyki, ale również z innych dokumentów (opinie o programie). Do wniosku koniecznie trzeba dołączyć formularz osobowy, które wzór znajduje się na stronie internetowej izby. Ponadto wymagane jest przedstawienie życiorysu zawodowego oraz dowodu wniesienia opłaty za postępowanie kwalifikacyjne (program egzamin ustny). Kandydat musi również przedstawić odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych i wypełnić oświadczenie o zgodności przedłożonych dokumentów z prawdą (promocja 3 w 1).

W przypadku specjalizacji odrębnej do projektowania lub do kierowania robotami budowlanymi opłata za postępowanie kwalifikacyjne wynosi 800 zł. Dla specjalizacji łącznie do projektowania i do kierowania robotami budowlanymi opłata wynosi 1100 zł (segregator aktów prawnych).

Najnowsze wpisy

23.06.2025
Zawiasa czopowa zdjęcie nr 4
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

18.06.2025
Zawiasa czopowa zdjęcie nr 5
Jak wygląda proces ocieplenia poddasza?

Proces ocieplenia poddasza to wieloetapowe zadanie, które wymaga dokładnego przygotowania i precyzyjnego wykonania, aby zapewnić skuteczną izolację termiczną oraz ochronę…

Zawiasa czopowa zdjęcie nr 8 Zawiasa czopowa zdjęcie nr 9 Zawiasa czopowa zdjęcie nr 10
Zawiasa czopowa zdjęcie nr 11
Zawiasa czopowa zdjęcie nr 12 Zawiasa czopowa zdjęcie nr 13 Zawiasa czopowa zdjęcie nr 14
Zawiasa czopowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zawiasa czopowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zawiasa czopowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami