Blog
Zasady prawidłowego stosowania uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Zasady prawidłowego stosowania uprawnienia budowlane
Łatwość profilowania kształtowników giętych pozwala na teoretycznie nieograniczone możliwości wykorzystania cech wytrzymałościowych, użytkowych i plastycznych materiałów i elementów. Swobodę dysponowania tworzywem ograniczają tu jednak względy ekonomiczne (program uprawnienia budowlane na komputer).
Kształtowniki gięte są przeciętnie o 50% droższe od kształtowników walcowanych na gorąco. Lekkie konstrukcje mimo znacznego zmniejszenia zużycia stali nie są proporcjonalnie tańsze. Ponieważ konstrukcje lekkie nie powinny być droższe od konstrukcji zwykłych, nie można przyjmować jako najważniejszego lub jedynego kryterium oszczędzania materiału. W rezultacie zachodzi konieczność stosowania typizacji elementów lub zespołów konstrukcyjnych.
Aby określić zasady prawidłowego stosowania kształtowników giętych, należy brać pod uwagę następujące kwestie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Profilowanie kształtowników na zimno w partiach o dużym tonażu według asortymentu opracowanego dla danego typu konstrukcji. Kształtowniki takie mają profil dostosowany dobrze do pracy pręta w konstrukcji. Dzięki temu wyzyskuje się wszystkie korzystne efekty cienkościenności, unikając równocześnie jej ujemnych wpływów. Profilowanie kształtowników w dużej serii jest znacznie tańsze niż ich produkcja według indywidualnego zamówienia o małym tonażu (uprawnienia budowlane).
Obniżenie kosztów wytwarzania konstrukcji dzięki produkcji seryjnej, którą można w znacznym stopniu zmechanizować. Obniżenie ciężaru konstrukcji pociąga za sobą podwyższenie jej jednostkowego kosztu wytwarzania.
Szybsze wykonanie obiektu. Elementy stypizowane są produkowane na skład albo wytwarzane w krótkim czasie dzięki opanowanej w wytwórni produkcji i sprawdzonej doświadczalnie wytrzymałości tych elementów.
Konstrukcja powinna być tak stypizowana, aby mogła znajdować zastosowanie w budynkach spełniających różne cele i aby pozwalała na stosowanie różnych układów konstrukcyjnych. Konstrukcje lekkie mogą być stosowane w budynkach, w których technologia produkcji nie wywiera dużego wpływu na przyjęte rozwiązanie układu nośnego (program egzamin ustny).
Lekkość konstrukcji
Lekkość konstrukcji, osiągana w elementach nośnych przez jak najoszczędniejsze projektowanie, wymaga nadawania przekrojom kształtów dostosowanych do rodzaju pracy pręta. Nie może być więc stosowany kształtownik o profilu uniwersalnym.
Typizacja elementów konstrukcji powoduje w licznych przypadkach pewne podwyższenie zużycia stali. Należy podkreślić, że minimum kosztów konstrukcji nie zbiega się ani z minimum ciężaru konstrukcji, ani z minimum kosztu robocizny warsztatowej.
w nielicznych przypadkach jest pożądane typizowanie kształtowników i produkowanie ich na skład bez określonego przeznaczenia. Takie kształtowniki gięte mogą znaleźć zastosowanie jako zastępcze kształtowniki w tych elementach zwykłych konstrukcji stalowych, w których naprężenia dalekie są od wytrzymałości obliczeniowej stali. Są to przede wszystkim takie elementy, jak stężenia i ściany ryglowe (opinie o programie).
Podobną rolę co typizacja elementów lekkich spełnia opracowanie systemu budowania z równoczesną typizacją kształtowników o określonym przeznaczeniu i unifikacją węzłów montażowych. Takie postępowanie pozwala na:
- ograniczenie w konstrukcji różnorodności kształtowników i ich tanią produkcję w dużych seriach lub na skład,
- ograniczenie wytwarzania konstrukcji do produkcji zunifikowanych węzłów i dostosowanie końców typowych kształtowników do tych węzłów,
- szybki montaż konstrukcji, sprowadzony do masowego łączenia lekkich prętów w węzłach w dogodnym położeniu, a następnie blokowe podniesienie tak przygotowanej konstrukcji (segregator aktów prawnych).
W zunifikowanych systemach budowania zużycie stali jest zazwyczaj większe niż w typowych elementach lekkich. W takich rozwiązaniach zasadniczym zyskiem jest daleko posunięte obniżenie pracochłonności przygotowania konstrukcji i oszczędność kosztów robocizny. Stosowanie takich rozwiązań pozwala na szybką realizację konstrukcji.
Stal jest używana w postaci prętów, kształtowników lub blach cienkich i grubych. Z wymienionych norm wybrano tu gatunki stali najczęściej stosowane, podając dla nich skład chemiczny oraz właściwości mechaniczne i technologiczne.
Dla wyrobów grubości lub średnicy większej od 16 mm właściwości mechaniczne należy przyjmować według wspomnianych norm. Wyroby z konstrukcyjnej stali węglowej gatunków StOS, St3SX, St3SY, St3S, St4VX, St4VY, St4V i St4W są dostarczane w stanie surowym bez obróbki cieplnej. Wymaganie udarności dla tych gatunków stali należy określić w zamówieniu.
Możliwości i warunki dostawy wyrobów ze stali niskostopowej o podwyższonej wytrzymałości 18G2 i 18G2A uzgadnia się z dostawcą (promocja 3 w 1). Ze stali niskowęglowej o zwiększonej odporności na korozję atmosferyczną gatunku 10H są dostarczane tylko blachy.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32