Blog

Przebudowa miast zdjęcie nr 2
08.10.2019

Egzamin na uprawnienia budowlane – jakie materiały będą potrzebne?

W artykule znajdziesz:

Egzamin na uprawnienia budowlane – jakie materiały będą potrzebne?

 

Przebudowa miast zdjęcie nr 3
Egzamin na uprawnienia budowlane – jakie materiały będą potrzebne?

Podstawą do nauki na egzamin ustny na uprawnienia budowlane jest zgromadzenie odpowiednich materiałów. Przede wszystkim trzeba posiadać aktualne akty prawne (program na komputer). Obecnie nie jest to większym problemem, ponieważ lista wymaganych na egzaminie aktów prawnych jest przed każdą sesją egzaminacyjną publikowana na stronach internetowych izb inżynierów budownictwa oraz izb architektów.

Co więcej, wszystkie akty są dostępne bezpłatnie na stronie prowadzonej przez Kancelarię Sejmu (program na telefon). Jeśli ktoś chce zaoszczędzić nieco czasu, może skorzystać z dostępnych w sieci za opłatą kompletnych, jednolitych aktów prawnych dla poszczególnych specjalności. Zwykle zawierają one ok. 100 aktów prawnych, co w zupełności wystarczy, aby przygotować się do egzaminu (program egzamin ustny).

Nieco więcej trudności sprawia zgromadzenie norm, ponieważ są one objęte prawami autorskimi Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Najlepszym sposobem jest wykorzystanie norm, które udało się zdobyć w czasach studenckich. Jednak mogą one być nieaktualne, dlatego zdecydowanie lepszą opcją jest skorzystanie z bibliotek, które znajdują się przy uczelniach technicznych (opinie o programie). Najczęściej dostęp do norm w takich miejscach jest bezpłatny. Innym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do znajomych, kierownika praktyk czy innych osób, które są aktywnymi członkami samorządu zawodowego architektów lub inżynierów. W ramach członkostwa mogą oni korzystać z norm bezpłatnie. Niektóre izby ułatwiają kandydatom przygotowanie do egzaminu i udostępniają normy osobom przygotowującym się do niego – warto o to zapytać (segregator aktów prawnych).

Poradnik majstra budowlanego


Bardzo przydatną pozycją, w którą warto się zaopatrzyć jeszcze przed egzaminem pisemnym jest Poradnik majstra budowlanego. Jest on szczególnie przydatny dla osób, które starają się o specjalność konstrukcyjno-budowlaną i architektoniczną. To prawdziwe kompendium wiedzy oraz praktycznych rozwiązań technicznych, łącznie z rysunkami dla niemalże wszystkich elementów obiektów budowlanych. W niektórych izbach z poradnika można korzystać podczas egzaminów ustnych (promocja 3  w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Przebudowa miast zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Przebudowa miast zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Przebudowa miast zdjęcie nr 8 Przebudowa miast zdjęcie nr 9 Przebudowa miast zdjęcie nr 10
Przebudowa miast zdjęcie nr 11
Przebudowa miast zdjęcie nr 12 Przebudowa miast zdjęcie nr 13 Przebudowa miast zdjęcie nr 14
Przebudowa miast zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przebudowa miast zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przebudowa miast zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami