Blog
Egzamin na uprawnienia budowlane – jakie materiały będą potrzebne?
W artykule znajdziesz:
Egzamin na uprawnienia budowlane – jakie materiały będą potrzebne?
Podstawą do nauki na egzamin ustny na uprawnienia budowlane jest zgromadzenie odpowiednich materiałów. Przede wszystkim trzeba posiadać aktualne akty prawne (program na komputer). Obecnie nie jest to większym problemem, ponieważ lista wymaganych na egzaminie aktów prawnych jest przed każdą sesją egzaminacyjną publikowana na stronach internetowych izb inżynierów budownictwa oraz izb architektów.
Co więcej, wszystkie akty są dostępne bezpłatnie na stronie prowadzonej przez Kancelarię Sejmu (program na telefon). Jeśli ktoś chce zaoszczędzić nieco czasu, może skorzystać z dostępnych w sieci za opłatą kompletnych, jednolitych aktów prawnych dla poszczególnych specjalności. Zwykle zawierają one ok. 100 aktów prawnych, co w zupełności wystarczy, aby przygotować się do egzaminu (program egzamin ustny).
Nieco więcej trudności sprawia zgromadzenie norm, ponieważ są one objęte prawami autorskimi Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Najlepszym sposobem jest wykorzystanie norm, które udało się zdobyć w czasach studenckich. Jednak mogą one być nieaktualne, dlatego zdecydowanie lepszą opcją jest skorzystanie z bibliotek, które znajdują się przy uczelniach technicznych (opinie o programie). Najczęściej dostęp do norm w takich miejscach jest bezpłatny. Innym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do znajomych, kierownika praktyk czy innych osób, które są aktywnymi członkami samorządu zawodowego architektów lub inżynierów. W ramach członkostwa mogą oni korzystać z norm bezpłatnie. Niektóre izby ułatwiają kandydatom przygotowanie do egzaminu i udostępniają normy osobom przygotowującym się do niego – warto o to zapytać (segregator aktów prawnych).
Poradnik majstra budowlanego
Bardzo przydatną pozycją, w którą warto się zaopatrzyć jeszcze przed egzaminem pisemnym jest Poradnik majstra budowlanego. Jest on szczególnie przydatny dla osób, które starają się o specjalność konstrukcyjno-budowlaną i architektoniczną. To prawdziwe kompendium wiedzy oraz praktycznych rozwiązań technicznych, łącznie z rysunkami dla niemalże wszystkich elementów obiektów budowlanych. W niektórych izbach z poradnika można korzystać podczas egzaminów ustnych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32