Blog
Zasady wykonywania rysunków technicznych
W artykule znajdziesz:
Zasady wykonywania rysunków technicznych
Rysunki techniczne oparte są, biorąc ogólnie, na geometrycznej zasadzie rzutów. W rysunkach architektoniczno-budowlanych rozróżnia się następujące podstawowe rodzaje rzutów:
- rzuty prostokątne (równoległe);
- rzut aksonometryczne;
- rzuty perspektywiczne (program uprawnienia budowlane na komputer).
Na zasadzie rzutowania prostokątnego powstają podstawowe rysunki techniczne budowlane, a mianowicie rzuty poziome poszczególnych kondygnacji, będące przekrojem poziomym budynku dokonanym powyżej okna danej kondygnacji, widoki (elewacje), będące rzutami prostokątnymi poszczególnych ścian bryły budynku na płaszczyznę prostopadłą do kierunku obserwacji, przekroje poprzeczne, powstałe przez przecięcie bryły budynku płaszczyzną prostopadłą do jego osi podłużnej; miejsce przecięcia (ślad przekroju) oraz część rzutowaną oznacza się kreskami na rzucie poziomym.
Wymiarowanie rysunków budowlanych ma na celu umożliwienie jednoznacznego określenia wielkości obiektu lub jego części (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Składnikami wymiaru na rysunkach budowlanych są:
- linia wymiarowa,
- linia wymiarowa pomocnicza,
- znaki ograniczające odcinek linii wymiarowej odpowiadający danemu wymiarowi oraz liczba wymiarowa pisana nad odcinkiem linii wymiarowej w pobliżu środka jego długości lub nad linią odniesieniową.
Przy wymiarowaniu rysunków architektoniczno-budowlanych podaje się:
1) w metrach (z dokładnością do dwóch miejsc dziesiętnych):
2) wymiary na rysunkach orientacyjnych i sytuacyjnych.
3) ogólne wymiary budynków (długość, szerokość, wysokość);
4) centymetrach (w razie potrzeby ułamki centymetrów podaje się w znakach dziesiętnych)
Wymiary otworów
Jednostek miar nie dopisuje się przy liczbach wymiarowych. Zasady wymiarowania podaje PN-60/B-0I029 (uprawnienia budowlane).
Wymiarowanie niektórych elementów ma charakter umowny. Wymiary otworów (okien, drzwi i bram) podaje się w świetle ościeżnicy lub ościeża. jeżeli ościeżnica nie występuje. Wymiary podaje się na osi otworu w postaci ułamka: w liczniku szerokość, w mianowniku wysokość.
W wypadku stosowania okien lub drzwi typowych zamiast wymiarów podaje się odpowiedni symbol katalogowy.
Wysokość parapetu może być podana na rzucie poziomym w postaci liczby w nawiasie. umieszczonej przed wymiarem wysokości otworu (program egzamin ustny).
Przy wymiarowaniu kanałów w murach stosuje się następujące zasady:
- kanałów o przekroju kwadratowym 14 x 14 cm i kołowym 0 15 cm nie wymiaruje się.
- kanały o innych przekrojach wymiaruje się ułamkiem oznaczającym w liczniku wymiar mierzony prostopadle do lica ściany, w mianowniku równolegle do lica ściany; wymiar średnicy kanałów okrągłych umieszcza się nad osią kanału (np. 0 24) (opinie o programie).
Wymiary pieców podaje się wewnątrz symbolu graficznego pieca w postaci ułamka: w liczniku szerokość x długość w mianowniku wysokość. Promienie okręgów wymiaruje się z podaniem litery r przed liczbą wymiarową (np. r = 15).
Przed liczbą wymiarową średnicy okręgu umieszcza się symbol 0. natomiast środek okręgu oznacza się kółeczkiem lub krzyżykiem.
Przy wymiarowaniu przekrojów przyjmuje się za poziom zerowy poziom podłogi (wykończonej) nadziemia użytkowego (parteru) (segregator aktów prawnych). Poziom zerowy powinien być odniesiony do stałego punktu terenu (reperu niwelacyjnego - RP).
Każdy poziom oznaczany jest wielkością liczbową z dodaniem znaku + lub - w zależności od położenia danego poziomu względem poziomu zerowego.
Pochylenie schodów jest wymiarowane przy linii wskazującej kierunek wznoszenia. Nad linią w środku biegu podaje się iloczyn liczby stopni przez ich wysokość i szerokość. liczoną bez zwisu stopnia (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32