Blog
Zasięg niecki
W artykule znajdziesz:
W wyniku licznych pomiarów można dla niecki zwykłej, tj. powstałej w gruntach podatnych do odkształceń plastycznych przy upadzie pokładu mniejszym od 10°, podać szereg charakterystycznych wielkości pozwalających określić w przybliżeniu kształt niecki. Jeżeli kąt załamania a został określony trafnie, to wartości tablicy wykazują w przeciętnych warunkach dokładność ± 20%. Wartość kąta a dla danego terenu należy przyjmować według wskazań urzędów mierniczo-górniczych lub ekspertów inżynierów-górników (program uprawnienia budowlane na komputer). Tak samo inżynierowie-górnicy mogą wyjaśnić, czy należy spodziewać cię powstania niecki łagodnej, regularnej, czy też w innej postaci. Wartości R\, R-2, £ wyłącznie dla niecek regularnie ukształtowanych. W tablicy tej przyjęto następujące oznaczenia: Ri i R-2 - promienie krzywizny brzegu niecki, e - kąt największego odchylenia się terenu od poziomu, g - głębokość zalegania wyrobu, w - grubość dobywanego pokładu; pozostałe oznaczenia odpowiadają, przy czym s oznacza odległość punktu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Gdy ponad wyrobem warstwy są różnorodne i niejednakowej miąższości, wówczas zasięg niecki i jej kształt nie będą zgodne z danymi. O spodziewanym charakterze niecki trzeba zasięgać wiadomości u inżynierów-górników, przy czym wskazówki orientacyjne otrzymuje się na podstawie obserwacji poprzednich niecek w sąsiedztwie.
Gdy w tym samym pionie odbywa się wybieranie większej ilości pokładów, wpływy ich sumują się. Szczególnie niekorzystne warunki powstają, gdy górne stare wyrobiska wybrane „na zawał“ doszły do równowagi, a pod nimi prowadzi się wyrób głębszych pokładów (uprawnienia budowlane). Wybieranie tych pokładów może spowodować dodatkowe naruszenie osiągniętej już równowagi w górnym wyrobisku i wywołać poważne ruchy terenu, nieraz tworzące zapadliny stosunkowo niedużych wymiarów i ze stromymi zboczami (program egzamin ustny).
Okres tworzenia niecki
Okres tworzenia się niecki aż do uzyskania pełnej głębokości i ustania ruchów terenu może być bardzo rozmaity, zależnie od rodzaju i układu gruntów ponad wybieranym pokładem; może ten okres trwać od kilku miesięcy do kilkudziesięciu lat (opinie o programie). Najczęściej ruchy terenu objawiają się w ciągu 6-10 lat, przy czym największe ruchy występują w ciągu drugiego i trzeciego roku po wybraniu pokładu górniczego, następnie stopniowo zmniejszają się, wreszcie zamierają.
Przy ruchach niecki szczególnie niebezpieczne dla budynków są zejścia na dno niecki. Im promienie zaokrąglenia są mniejsze, im pochylenie przejściowe niecki jest znaczniejsze, tym większe powstają niebezpieczeństwa dla budowli. Jeżeli budynek ma w rzucie poziomym kształt wydłużony, to korzystniejsze warunki są wtedy, gdy ruch niecki występuje równolegle do krótszego wymiaru rzutu niż do dłuższego (segregator aktów prawnych). Co się tyczy głębokości niecki, to nie ma ona właściwie znaczenia dla samej budowli, lecz odgrywa dużą rolę, gdy chodzi o powiązanie z przepływającą wodą lub z poziomem drogi, np. gdy wchodzi w grę układ odwadniający lub kanalizacyjny albo przyczółek mostowy. Dla urządzeń wodociągowych, połączeń kablowych zmiany poziomu nie mają znaczenia, za to duże szkody powstają wskutek zerwania ich lub powstania nieszczelności. Przeprowadzimy analizę wpływu wypukłości i wklęsłości niecki na układ naprężeń w gruncie pod budynkiem.
Gdy budynek jest dostatecznie sztywny i z jednej strony zaczyna się w znacznej części usuwać grunt spod fundamentów wskutek wytworzonej wypukłości podłoża, to naprężenia na grunt układają się według trójkąta, rozpoczynając od zera i dochodząc do największego, przy którym wytrzymałość gruntu m- zostaje przekroczona i grunt ulega wypieraniu (promocja 3 w 1). W takim wypadku budynek wytwarza wspornik, którego długość jest ograniczona i zależna od nośności gruntu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32