Blog
Zjawianie się rys
W artykule znajdziesz:
Zjawianie się rys
Aby zapobiec zjawianiu się rys i innych braków w okładzinie terrazzowej, należy przedsięwziąć szereg środków.
Przy dużej powierzchni posadzki, nie przecinanej żyłkami, należy okładzinę terrazzową układać tak, aby nie była ona sztywno związana z podłożem. W tym celu na podłożu betonowym kładzie się warstwę piasku grubości 3-5 cm, którą bardzo starannie ubija się i wyrównuje. Następnie układa się papę i na niej rozprowadza się warstwę zaprawy cementowej (jak zwykle, gdy podkład leży bezpośrednio na podłożu betonbwym) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Aby uniknąć pęknięć w posadzce terrazzowej pochodzących z nierównomiernego osiadania ścian budynku, trzeba uważać by warstwa terrazzo nie przylegała bezpośrednio do ścian. W tym celu między posadzkę terrazzową (razem z podkładem) a ścianą należy układać paski papy (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Aby uniknąć pęknięć spowodowanych zmianami temperatury, należy okładzinę podzielić na płyty, pola itp. Wzdłuż gramie podziału i linii desenia umieszcza się wkładki rozdzielające (żyłki) miedziane, mosiężne lub szklane. Nie zaleca się układania wąskich płytek ceramicznych jako wkładek rozgraniczających pola, ponieważ źle się orne polerują i nie są dość ozdobne dla terrazzo. W monolitycznej okładzinie terrazzowej należy tworzyć szczeliny dylatacyjne.
W tym celu można stosować siatkę lub kratę z prętów przegubowo połączonych. Szczeliny wypełnia się masą elastyczną. Układ i grubość szczelin oraz materiał wypełniający powinny być wskazane w projekcie. W szczególnie ważnych wypadkach, kiedy chcemy mieć pełną gwarancję niepowstawania rys, należy warstwę terrazzo kłaść na siatce z prętów lub na jednolitej siatce ciągnionej (uprawnienia budowlane).
Jeżeli chcemy uniknąć pęknięć wskutek skurczu, nie należy użylwać tłustej zaprawy terrazzowej i zbytnio ugniatać warstwy terrazzo ubijakami lub wałkami.
Aby warstwa terrazzo była mocna i nie oddzielała się od podłoża, trzeba podłoże starannie przygotować przez nasiekanie, zmoczenie itp. Należy uważać, aby masy nie układano po rozpoczęciu procesu wiązania i aby zawierała ona dostateczną dla wiązania ilość wody (zwłaszcza w wypadkach, gdy powietrze jest bardzo suche i woda po zarobieniu częściowo wyparowuje lub gdy woda przy mroźnej pogodzie zaczyna częściowo zamarzać). Woda do zarobienia terrazzo nie powinna zawierać więcej soli żelaza, wapnia, magnezu lub innych niż woda do picia (program egzamin ustny).
W trakcie twardnienia należy terrazzo chronić przed zimnem, gorącem, słońcem i przeciągami.
Twardość kruszywa
Aby zapobiec wycieraniu się posadzki i powstawaniu pyłu, trzeba pamiętać o należytym dawkowaniu ochry w masie terrazzowej. Aby uzyskać trwały kolor posadzki terrazzowej, należy prawidłowo dawkować farby i domieszki nadające jaśniejsze odcienie (opinie o programie).
Dla uniknięcia wykwitów, plam i zabrudzonego wyglądu posadzki należy starannie oczyszczać kruszywo kamienne i używać
drobnoziarnistych i sproszkowanych domieszek do terrazzo zawierającego szary cement.
Przy szlifowaniu terrazzo należy dokładnie zmywać tworzący się szlam.
Twardość kruszywa powinna być mniejsza od twardości ostatecznie stwardniałej zaprawy cementowej.
Aby uniknąć próżni w warstwie terrazzowej, należy ’ dobrać właściwy skład granuldmetryczny masy według zasady uzyskania największej gęstości.
Nierówności i miejsca wytarte należy wciąć, usunąć pył, zmyć wodą, wypełnić masą terrazzową i ubić (segregator aktów prawnych).
Pęknięcia - oczyścić, przemyć, wypełnić masą terrazzową z drobnym kruszywem lub mieszaniną odpowiednio’ zabarwionego cementu z mączką kamienną o stosunku 1 : 2. Masę cementową wyciera się wilgotnym wojłokiem lub zwiniętą kilkakrotnie szmatą płócienną. Większe uszkodzenia wypełnia się za pomocą kielni.
Miejsca naprawione przetrzymuje się przez kilka dni w stanie wilgotnym, następnie szlifuje się, a w miarę potrzeby - poleruje.
Jeżeli podłoga pokryta jest tłustymi plamami usuwa się je roztworem sody (1 kg sody na 3 1 gorącej wody) i powleka się papką z wapna chlorowanego. Po kilku godzinach wapno chlorowane natęży zmyć i natrzeć posadzkę olejem lub woskiem (promocja 3 w 1).
Naprawa powierzchni terrazzowych obejmuje następujące czynności: wycięcie uszkodzonych miejsc, zarobienie zaprawy, zmycie i zatarcie uszkodzeń zaprawą, szlifowanie, szpachlowanie, zebranie szpachlówki. Przy naprawie stopni, podokienników, stołów i zmywaków dochodzi wykonanie deskowania.
Przy naprawach stosuje się zarabianie cementu szkłem wodnym, co przyspiesza twardnienie i zwiększa wytrzymałość zaprawy.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32