Blog
Zasłona powietrzna
W artykule znajdziesz:
Zasłona powietrzna nieodzowna jest również na początku strefy studzenia. Pozwala ona dodatkowo spalić produkty niecałkowitego spalania, częściowa pochodzące ze strefy wypalania, i utrzymać temperaturę szybkiego studzenia. Powietrze z tych zasłon powinno być natychmiast odbierane od dołu, ażeby uniknąć jego przedostania się do strefy wypalania i na odcinek redukcji, gdzie nadmiar tlenu zakłóci „obojętne” i redukujące środowiska gazowe. Przy budowie pieca należy przewidzieć kilka szczelin w sklepieniu i wybrać jedną z nich o najlepszych warunkach pracy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zasłony stwarzają dodatkowy opór przy ruchu gazów w kanale pieca. Ilość ich w piecu nie powinna być nadmierna, aby nie zostały zakłócone warunki pracy i gazy nie wydobywały się z pieca. W celu miejscowego obniżenia lub zatrzymania temperatury, np. przy wypalaniu ciężkich wyrobów, przechodzących z dużą zawartością cieplną z części i edukującej pieca (1200°C) do części podnoszenia i utrzymywania temperatury, stosuje się wdmuchiwanie pan- wodnej, ponieważ zasłona może w tym miejscu zakłócić stężenie CO (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Trzon. Konstrukcja trzonu wózka piecowego może mieć wiele rozwiązań, zależnie od wymiarów i masy wypalanych wyrobów. Podstawię tych rozwiązań może stanowić jeden z następujących wariantów; 1) poprzeczno-podłużne rozprowadzanie gazów za pomocą profilowego lub typowego znormalizowanego materiału ogniotrwałego, zapewniające dobre nagrzanie w całej masie ,,spodów” ustawki, 2) izolacja cieplna z porowatych, dostatecznie trwałych płyt, wykluczająca odprowadzanie ciepła na spodzie trzonu (uprawnienia budowlane).
Drugi wariant jest ekonomiczniejszy, ale wymaga zabezpieczenia trwałymi porowatymi wyrobami ogniotrwałymi ze spienionego mulitu lub korundu przed utratą ciepła. Materiał taki w piecach saniowych Riedhammera zezwala na zastosowanie trzonu grubości 130 mm do wypalania „na biskwit” i 160 mm do wypalania „na ostro”. Gęstość pozorna takiego materiału wynosi 0,55 Mg/m3 (g/cm3), wytrzymałość na zginanie 2,5-2,7 MN/m2 (25-27 kG/cm2) (program egzamin ustny).
Zużycie płyt
Uslawka. Dla otwartego płomieniowego wypalania wyrobów przyjęty jest powszechnie system stacjonarnie umieszczanych półek z płyt ogniotrwałych (karbo- rundowych) i podstawek (korundowych lub mulitowych). Ustalono doświadczalnie, że przy takim bezosłonowym wypalaniu stosunek masy wypalanej porcelany do masy materiału ogniotrwałego wynosi 1:7 do 1:8,5, a dla fajansu 1:4 lub 1:5 (opinie o programie).
Wielowarstwowa ustawka praktycznie wyklucza możliwość automatyzacji załadunku i wyładunku, a koszty robocizny przy tych operacjach i „stłuczki” mogą osiągać połowę kosztów wypalania. Zużycie płyt i stojaków do wypalania wyrobów drążonych wynosi, na skutek dużej rotacji elementów karborundowych, 0,25 t na 1 t gotowych wyrobów porcelanowych i fajansowych, a do wypalania wyrobów płaskich w osłonach karborundowych 0,11 t na 1 t wyrobów. W celu uzyskania stabilizacji aerodynamicznych warunków danego pieca ustawienie wyrobów powinno być jednakowe na wszystkich wózkach piecowych (segregator aktów prawnych).
Okresowe przesuwanie wózków, przyjęte zazwyczaj w piecach, nie zapewnia warunków’ płynnego wzrostu temperatury we wsadzie. Nieustanny powolny ruch wózków, przyjęty w niektórych konstrukcjach pieców, sprzyja natomiast polepszeniu jakości wyrobów i zwiększeniu wydajności pieca.
Bilans cieplny. Bilans cieplny pieca tunelowego do wypalania porcelany „na biskwit” gazem w temperaturze 900-1000°C w Dulewskiej Fabryce Porcelany im. Dziennika „Prawda”. Czas wypalania wynosi 15 h, masa wózka 6880 kg, w tym: masa wyrobów 400 kg (talerzy 320 kg, czajników 80 kg), platformy i zestawu kół 750 kg, płyt 7 półek 2400 kg, stojaków 884 kg, cegły-135 kg, wykładziny wózka 2293 kg. Wydajność półek i wykładziny do masy wypalanej porcelany (14:1 przy pierwszym wypalaniu i 22:1 przy drugim wypalaniu), nie licząc masy metalowych części wózków. W tych warunkach oczywista jest konieczność zastąpienia wyrobów ogniotrwałych lekkimi wyrobami porowatymi i przejście na bardziej korzystne pod względem ekonomicznym konstrukcje pieców (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32